Vypěstujte si fíky

Se změnami klimatu a šlechtěním nových odrůd se i do našich zahrad dostávají ovocné druhy, které jsme ještě před nedávnem považovali za výhradně exotické. Jedním z nich je i fíkovník. I když jde o subtropickou rostlinu, jejímž domovem jsou země jižní Evropy, můžete si chutné fíky vypěstovat i ve vlastní zahradě.

Fíkovník smokvoň (Ficus carica) je keř nebo menší strom, u nás se však z praktických důvodů pěstuje ve formě keře dorůstajícího do výšky dvou až tří metrů. Plodit začíná poměrně brzy, už ve druhém roce po výsadbě. Rodí každoročně, spolehlivě, bohatě a dožívá se až 60 let. Většina pěstovaných odrůd plodí ve dvou vlnách. První úroda dozrává na loňských výhonech začátkem léta, druhá se tvoří na letorostech a dozrává později na podzim. Co se množství plodů týká, je druhá úroda podstatně bohatší, dobře však dozrává jen na chráněných místech nebo v teplejších oblastech. Zajímavostí je, že květy fíkovníků kvetou uvnitř pouzdrovitého útvaru, který později tvoří obal souplodí. Opyluje je drobná vosička žlabatka fíková (Blastophaga psenes), která dorůstá do velikosti asi 1,5 milimetru. Jelikož se u nás nevyskytuje, doporučuje se pěstovat jen odrůdy z takzvané adriatické skupiny fíkovníků, které opylení nevyžadují.

 

Vyberte správné místo

K pěstování fíkovníku vyberte chráněné místo na jižní straně domu. Na půdu je nenáročný, ocení však hlubší, lehčí a dostatečně vlhké půdy. Vysazuje se jako kterákoli jiná ovocná dřevina, zapomenout byste neměli na pravidelnou zálivku. I když se u nás fíkovník pěstuje hlavně jako keř, nepotřebuje žádné oporné kůly nebo drátěnky. Po ujmutí rostlinu opatrně přihnojte, doporučuje se využít především organická hnojiva – vyzrálý kravský hnůj, slepičí trus, kompost. Hnojte však jen v jarním období, tato hnojiva jsou totiž bohatá na dusík, který by pozdějším hnojením narušil správné vyzrávání dřeva před zimou. V letním období v několika dávkách aplikujte fosforečná a draselná hnojiva, vhodná jsou i komerčně vyráběná hnojiva pro citrusy.

Ochrana před mrazy

V prvních letech je z celoroční péče nejdůležitější příprava rostlin na zimu. Fíkovníky snesou bez poškození mrazy asi do -15 °C, silnější mrazy poškozují letorosty a mrazy okolo –18 až –20 °C poškozují i starší dřevo. Mladé rostliny je proto třeba před zimou důkladně zazimovat. Výhony spojte do jednoho trsu a svažte je. Potom je obalte například pytlovinou, jutou nebo silným papírem. Vhodné je ohnutí celého svázaného trsu až k zemi, jeho upevnění v horizontální poloze a přikrytí. S rostoucím věkem se mrazuvzdornost rostlin zvyšuje. Někteří pěstitelé využívají i další způsoby ochrany před zimou. Ořežou například korunu po sklizni druhé úrody nakrátko, jako při jarním řezu, a vzniklou malou a nízkou korunku jednoduše přikryjí dřevěnou bedničkou. Starší rostliny stačí ve spodní části obalit ochranným materiálem. Dojde-li vlivem silných mrazů k poškození jednoletých výhonů, spodní část zůstane nepoškozená. Ta potom bez problémů regeneruje a obmění vymrzlou část.

Péče a řez

Abyste si zajistili pevnou a dobře rozloženou kostru keře, je nutné fíkovník každoročně řezat do požadovaného tvaru. Není třeba se bát ani hlubších zásahů, fíkovníky velice dobře reagují na řez a dobře obrůstají. Řez je nutný i z dalších důvodů. Neořezané výhony by byly zbytečně dlouhé a rostliny nejlépe plodí právě na kratších bočních větvích druhého stupně.
Důležité jsou i vláhové poměry. Fíkovníky potřebují nejvíc vody v jarních a letních měsících. V době dozrávání plodů je důležité omezit přísun vody jen na nezbytně nutné minimum. To zajistí dobré zrání plodů a jejich vysokou cukernatost. Zvýšená zálivka v tomto období naopak vede k praskání plodů, nízké cukernatosti i celkové nedobré chuti a k šíření houbových chorob.

U nás netrpí fíkovníky prakticky žádnými chorobami a škůdci. Z chorob se může vyskytnout antraknóza. Po jejím zjištění okamžitě odstraňte napadené části a následně preventivně aplikujte podzimní a jarní postřik vhodnými přípravky. Ze škůdců se výjimečně mohou objevit roztoči, které odstraníte klasickými způsoby.


Jakou odrůdu si vybrat?

Rozhodnete-li se vypěstovat si vlastní fíky, vybírejte z adriatické skupiny fíkovníků. Jedině tak se totiž dočkáte plodů. Tyto fíkovníky vytvářejí plody partenokarpicky, tedy bez opylení žlabatky fíkové. Dnes už běžně zakoupíte v zahradnictvích i hobbymarketech fíkovníky různých odrůd. Pro venkovní pěstování si však pořiďte ty nejodolnější odrůdy, např. ‘Bornholm’, ‘Brown Turkey’, ‘Brunswick’, ‘English Brown Turkey’, ‘Hardy Chicago’, ‘Marseilles’, ‘Pastiliere’, ‘Romano Nero’, ‘Sal‘s’ nebo ‘Violetta Bayernfeige’.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Elegantní květináče

Elegantní květináče

Přestaly vás bavit obyčejné květináče z pálené hlíny? Vytvořte si z nich zajímavé a originální kousky, které zkrášlí váš byt, terasu či zahradu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.