Zdobení reliéfní pastou

V tomto dílu našeho seriálu se seznámíme se zcela současnou výtvarnou technikou, zdobením pomocí reliéfní pasty.

Glitrová reliéfní pasta na tvrdé povrchy (v našem případě Cadence) je akrylová, vodou ředitelná pasta. Vyrábí se v různé škále odstínů. Lze ji nanášet špachtlí, štětcem i houbičkou. Je vhodná i pro šablonování, což je její velká výhoda. Doba schnutí pasty závisí na tloušťce nanesené vrstvy. V tekutém stavu je pasta béžová nebo bílá se zlatými nebo jinak zbarvenými zrníčky. Po zaschnutí zprůhlední a získá barvu zrníček, v našem případě zlatou.

Díky této pastě vytvoříme na pevném povrchu, v našem případě na dřevě, plastickou strukturu s konečným barevným efektem. Proto na rozdíl od jiných struktur, které přemalováváme, tuto pastu používáme až jako poslední krok úpravy povrchu. Protože je na akrylové bázi, není potřeba ji přelakovávat. My celou úpravu krabičky vytvoříme akrylovými barvami a tím se závěrečnému lakování vyhneme. Pomocí reliéfní pasty v kombinaci s bronzovou, černou, stříbrnou a růžovou barvou vytvoříme šperkovnici se vzorem jako z Orientu.

 

Šperkovnice s plastickým motivem

Budete potřebovat

  • zlatou reliéfní pastu (např. Cadence)
  • dřevěnou krabičku
  • akrylové barvy
  • stříbrnou a bronzovou akrylovou barvu
  • plochý a tenký vlasový štětec
  • šablonu
  • kousek molitanu (např. houbičku na nádobí)
  • nůžky
  • špejle

 

 

postup

 

 

1 Krabici štětcem natřete základovou barvou, v našem případě světle růžovou akrylovou barvou. Nechte dobře zaschnout.

 

 

 

2 Houbičku na nádobí nastříhejte na čtverečky velikosti šestina nebo osmina houbičky. Je vhodnější použít houbičku než molitanový štětec, neboť ji po použití můžete vyhodit. Zlato se z molitanu špatně vymývá. Na krabici umístěte šablonu s libovolným vzorem. Pomocí houbičky naneste přes šablonu stříbrnou barvu.

 

 

 

3 Opatrně šablonu sejměte, abyste nepoškodili vzor. Opět nechte dobře zaschnout. Šablonu umyjte a osušte. Nesmíte na ní nechat barvu zaschnout.

 

 

 

4 Poté navažte na vzor šablony na bocích krabičky. Šablonu zase pečlivě umyjte.

 

 

 

5 Po zaschnutí posuňte čistou suchou šablonu na jiné místo a naneste houbičkou vyšší vrstvu zlaté reliéfní pasty. Čím vyšší vrstvu nanesete, tím bude vzor plastičtější.

 

 

 

6 Při sundávání šablony musíme být nyní ještě opatrnější. Šablonu ihned pečlivě umyjte. Vzor nechte dobře zaschnout.

 

 

 

7 Nyní vytvořte mezi plastickým vzorem libovolnou dekorativní kresbu tenkým štětcem a černou akrylovou barvou.

 

 

 

8 Černý vzor doplňte otisky špejlí bronzovou akrylovou barvou.

 

 

 

9 Nakonec vzor domalujte i po stranách krabičky. A originální dárek máte hotový.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.