Zdobení reliéfní pastou

V tomto dílu našeho seriálu se seznámíme se zcela současnou výtvarnou technikou, zdobením pomocí reliéfní pasty.

Glitrová reliéfní pasta na tvrdé povrchy (v našem případě Cadence) je akrylová, vodou ředitelná pasta. Vyrábí se v různé škále odstínů. Lze ji nanášet špachtlí, štětcem i houbičkou. Je vhodná i pro šablonování, což je její velká výhoda. Doba schnutí pasty závisí na tloušťce nanesené vrstvy. V tekutém stavu je pasta béžová nebo bílá se zlatými nebo jinak zbarvenými zrníčky. Po zaschnutí zprůhlední a získá barvu zrníček, v našem případě zlatou.

Díky této pastě vytvoříme na pevném povrchu, v našem případě na dřevě, plastickou strukturu s konečným barevným efektem. Proto na rozdíl od jiných struktur, které přemalováváme, tuto pastu používáme až jako poslední krok úpravy povrchu. Protože je na akrylové bázi, není potřeba ji přelakovávat. My celou úpravu krabičky vytvoříme akrylovými barvami a tím se závěrečnému lakování vyhneme. Pomocí reliéfní pasty v kombinaci s bronzovou, černou, stříbrnou a růžovou barvou vytvoříme šperkovnici se vzorem jako z Orientu.

 

Šperkovnice s plastickým motivem

Budete potřebovat

  • zlatou reliéfní pastu (např. Cadence)
  • dřevěnou krabičku
  • akrylové barvy
  • stříbrnou a bronzovou akrylovou barvu
  • plochý a tenký vlasový štětec
  • šablonu
  • kousek molitanu (např. houbičku na nádobí)
  • nůžky
  • špejle

 

 

postup

 

 

1 Krabici štětcem natřete základovou barvou, v našem případě světle růžovou akrylovou barvou. Nechte dobře zaschnout.

 

 

 

2 Houbičku na nádobí nastříhejte na čtverečky velikosti šestina nebo osmina houbičky. Je vhodnější použít houbičku než molitanový štětec, neboť ji po použití můžete vyhodit. Zlato se z molitanu špatně vymývá. Na krabici umístěte šablonu s libovolným vzorem. Pomocí houbičky naneste přes šablonu stříbrnou barvu.

 

 

 

3 Opatrně šablonu sejměte, abyste nepoškodili vzor. Opět nechte dobře zaschnout. Šablonu umyjte a osušte. Nesmíte na ní nechat barvu zaschnout.

 

 

 

4 Poté navažte na vzor šablony na bocích krabičky. Šablonu zase pečlivě umyjte.

 

 

 

5 Po zaschnutí posuňte čistou suchou šablonu na jiné místo a naneste houbičkou vyšší vrstvu zlaté reliéfní pasty. Čím vyšší vrstvu nanesete, tím bude vzor plastičtější.

 

 

 

6 Při sundávání šablony musíme být nyní ještě opatrnější. Šablonu ihned pečlivě umyjte. Vzor nechte dobře zaschnout.

 

 

 

7 Nyní vytvořte mezi plastickým vzorem libovolnou dekorativní kresbu tenkým štětcem a černou akrylovou barvou.

 

 

 

8 Černý vzor doplňte otisky špejlí bronzovou akrylovou barvou.

 

 

 

9 Nakonec vzor domalujte i po stranách krabičky. A originální dárek máte hotový.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Batikované aplikace na polštáře

Batikované aplikace na polštáře

Baví vás práce s textilem? Vyzkoušejte si techniku šité batiky a vyrobte si třeba pěkné povlaky na polštáře. S naším návodem to hravě zvládnete.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.