Zaujalo nás – dekorace svépomocí

Rozmanité tipy a nápady, jak si zútulnit domov a zahradu

Pomalované domečky

Dřevěné domečky a ptačí budky patří k oblíbeným zahradním dekoracím. dejte jim na jaře nový vzhled s pomocí barev a štětce. A přizvěte k práci i děti!

 

Květináče s obličejem

Chcete vnést do interiéru prvek hravosti? Namalujte květináčům roztomilé obličeje. V dětském pokoji se budou krásně vyjímat.

 

Veselé plechovky

Plechovky s novým veselým nátěrem můžete využít třeba jako nádoby na květiny. A kam je umístit? Co třeba netradičně na okapovou rouru!

Kamenné berušky

Vdechněte kamenům v zahradě život a proměňte je s dětmi v roztomilé berušky. Můžete si jich vytvořit rovnou celé hejno.

 


Pestré proměny

Dejte starým nebo nepotřebným věcem nový vzhled i funkci. Za pár korun je můžete proměnit tak, aby vám opět dělaly radost a dobře sloužily. Inspirujte se.

Palety v barvách

 

Z obyčejných dřevěných palet lze vytvořit leccos, například i květinovou stěnu. Nemusí mít ale jen barvu zašedlého dřeva. Dejte jim pestrý kabát a váš dvůr ožije!

Pestrobarevné květníky

 

Natřít barvou můžete i klasické terakotové květináče. Vyzdobte si s nimi třeba plot nebo zábradlí na terase.

Rozkvetlé kolečko

 

Osázet jarními květinami můžete i staré děravé kolečko. Proč ho vyhazovat, když může sloužit jako originální zahradní dekorace!

Kolo jako ozdoba

 

Krásné starobylé, ale nepojízdné kolo můžete natřít antikorozním nátěrem a umístit na něj koše či jiné nádoby s květinami. Od jara do podzimu tak bude opět sloužit.

Nočník v novém

 

Zdědili jste po prababičce klasický nočník? Jeho tradiční služby už asi nebudou potřeba, tak proč z něj neudělat zajímavý květináč na zahradu.

Afrikány místo časopisů

 

Nehodí se vám starý ratanový stojan na časopisy? Využijte ho jinak a vložte do něj květinový truhlík, třeba s afrikány. Je neuvěřitelné, jak dobře to vypadá!

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Když duše stůně

Když duše stůně

Rychlý a náročný život bez oddechu, který vyžaduje výkony a neustále být ve střehu, k tomu obtíže spojené v posledních letech s pandemií, často osamělost, nově ztráta životních jistot, obavy o bydlení, zaplacení základních potřeb. To všechno nepřispívá k duševní pohodě nikoho z nás. Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Majka Wichnerová: Stačí mi jen hřebík a sádra

Když se procházíte po zahradě akademické sochařky Majky Wichnerové, připadáte si, jako byste byli součástí výtvarného díla. V břečťanu sedí drobná soška mladé dívky, o pár kroků dál stojí Golem a jsou tu i skulptury fenyklu. I tenhle s láskou opečovávaný kus zeleně je dokladem jejího celoživotního díla. Přestože značnou část svého života prožila v emigraci, ve vesnici nedaleko Rožďalovic se cítí doma.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.