Zářivé chryzantémy

Hledáte krásnou rostlinu do podzimních truhlíků, na záhon či do kytice? Nejlepší volbou bude chryzantéma. Zahradu zdobí desítkami květů a odstínů. Vyberte si z našeho přehledu.

Chryzantému, vytrvalou rostlinu s dřevnatícími výhony původem z Japonska a Číny, najdete v odborné literatuře vydané před více lety pod latinským jménem Chrysanthemum. Ačkoli jí byl později přisouzen nový název Dendranthemum x indicum, stejně ten původní je zažitý mnohem více.

 

Květy v mnoha tvarech

Chryzantémy neboli listopadky se dělí podle toho, kdy kvetou, na rané a pozdní. První nasazují poupata už koncem srpna, druhé až v průběhu podzimu, nejčastěji tedy během října.

Dále u těchto rostlin najdete celou řadu dalších skupin, které se liší velikostí a tvarem květů – známé jsou odrůdy s jednoduchými, poloplnými, plnými, pomponkovitými, sasankovitými nebo dokonce lžičkovitými květy. Zatímco některé seženete spíše jako řezané rostliny, jiné jsou oblíbené jako hrnkovky do interiéru, mnoho z nich lze vysadit přímo na zahradu.

 

Nemají rády sucho a úpal

Ačkoli existuje mnoho druhů chryzantém, všechny mají stejné požadavky na pěstování. Vyžadují pravidelné zalévání optimálně dešťovou nebo převařenou vodou o pokojové teplotě. Jejich bal stále udržujte mírně vlhký, sucho opravdu nemají rády. Stejně tak jim ovšem nevyhovuje sluneční úpal. Pokud rostliny budete uchovávat v polostínu, déle vydrží, ovšem zase nepokvetou tolik bohatě jako na světlejším místě.

Poměrně náročné jsou listopadky i na výživu. Hnojení vyžadují především před rozkvětem. Chcete-li, aby rostlina vytvářela větší květy, a nehledíte na jejich množství, doporučuje se jejich vyštipování. Stonek by neměl nést více než tři poupata.

Když dostanete hrnkovou chryzantému, můžete ji na podzim vysadit na záhon a vydrží do dalšího roku. Ovšem zredukujte její nadzemní část o více než polovinu. Jestliže nebude zima příliš tuhá, stihne zakořenit, pravděpodobně se ujme a bude další roky zdobit vaši zahradu. Nejde ovšem o příliš dlouhověký druh, navíc může v dalším roce překvapit zcela odlišným růstem – z kompaktní listopadky plné květů se může stát až metrová rostlina. Profesionální zahradníci totiž používají při jejich pěstování speciální retardanty, tedy látky, které omezují růst.

Pink Lea

 

 

Lydie

Jak je množit

Některé listopadky se dají poměrně snadno vysévat nebo můžete dělit jejich trsy. Mnohem běžnější a také účinnější metodou je množení řízkováním.
V průběhu dubna se odebírají koncové nedřevnaté řízky, které se po zakořenění – zpravidla v průběhu května – vysazují do pěstebních nádob. Stonky je třeba naříznout šikmo, konec namočit do gelového nebo práškového stimulátoru a dát do směsi písku a rašeliny v poměru jedna ku jedné. Řízky byste měli zpočátku rosit, aby si zachovaly optimální vzdušnou vlhkost. Mladým rostlinám dopřejte hnojivo s dusíkem a draslíkem v poměru dva ku jedné. Pozor, při hnojení starších listopadek, které má podpořit jejich kvetení, musí být tento poměr opačný!

Morgan Red

 

 

Ursula Red

Nejen do nádob

Pro pěstování v truhlících a květináčích se hodí především chryzantémy mnohokvěté ze skupiny Multiflora. Tyto kompaktně rostoucí a bohatě kvetoucí listopadky mohou mít barvu čistě bílou, smetanovou, žlutou, růžovou anebo oranžovou či hnědou. Výběrem kultivarů pak zajistíte jejich kvetení od srpna do konce sezony. Jako první má polokulovité dekorativní květy řada Marylin, v tomto období nasazují poupata i Gigi, Angela či Ursula. V září je následují Danielle, Chelsey či Morgan a v říjnu Pamplona Jogger, Cheryl nebo třeba Barcelona Jogger.

Zajímavé a stále oblíbenější jsou dvoubarevné chryzantémy. V nabídce se také můžete setkat s trikolorou, kdy jsou do jediné nádoby sesazeny tři kultivary různých odstínů. Oblíbená je například Ursula Trio v kombinaci s růžovými, oranžovými a žlutými květy, ale výjimkou nejsou ani jiné odstíny.

Cheryl Golden Yellow

 

 

Willowbrook

Modrá novinka

Modrá barva je v zahradnickém světě zvláště u některých druhů velkou vzácností, nelze ji totiž většinou vyšlechtit. To platilo i pro chryzantémy, ovšem jen do roku 2017, kdy se takový kultivar objevil v Japonsku. Pokud jste se přece jenom dříve setkali s listopadkami s květy v modrých odstínech, nejednalo se o jejich přirozenou barvu, nýbrž o výsledek umělého dobarvení.

Donna Green

 

 

Chelsey Pink

 

 

Redwig

Krásné i v kyticích

Některé druhy chryzantém jsou speciálně pěstované pro floristické využití, i po řezu totiž vydrží dlouhou dobu v dobrém stavu. Drobnokvěté kultivary slouží spíše jako barevná výplň kytic, ty velkokvěté jsou dominantou celé vazby. Pokud si domů přinesete řezané chryzantémy, prodloužíte jejich životnost pravidelným odstraňováním žloutnoucích listů a ošetřováním stonků. Ty nezastřihávejte nůžkami, jak jste zvyklí u jiných květin, ale ručně zalamujte.

Chelsey pink – tato odrůda vytváří v průběhu září velké množství světle růžových květů. Je vhodná především pro výsadbu do větších nádob.
Tardero – jde o žlutokvětý kultivar, který v říjnu zdobí velké množství drobnějších poloplných květů. Rostlina má pravidelně kulovitý tvar a patří mezi ty vyšší.
Morgan Red – sytě fialově růžové květy se žlutým středem se rozvíjejí v průběhu září. Vysazujte je nejlépe do větších nádob, dosahuje výšky okolo padesáti centimetrů.
Willowbrook je zástupcem velkokvětých odrůd s bílým květem se zelenkavým středem – jsou proto ideální pro výzdobu svatební tabule nebo do kytice.
Cheryl Golden Yellow – bohatě kvetoucí pozdní listopadka je vhodná pro pěstování ve větších nádobách na terase. Zlaté květy s oranžovými tóny se objevují v říjnu.
Donna Green – plnokvětá chryzantéma se pěstuje především pro řez. Drobné květy na pevných stoncích v zelenkavé barvě se totiž používají jako výplň do kytic.
Lydie – kultivar s netradičním tvarem okvětních lístků v oranžové barvě, které jsou u středu úzké a postupně se rozšiřují. Vysazují se do nádob po jednom až třech kusech.
Spring Hill Impr. – velkokvětá chryzantéma s dvoubarevnými květy, které mají svítivě žlutý střed a okvětní plátky sytě růžové s bílými špičkami.
Ursula Red – pro jeden z nejoblíbenějších kultivarů je typický kompaktní růst, díky němuž se pěstuje i v nádobách. Barva plných květů je cihlově červená se žlutým středem.
Pink Lea – pokud chcete vyzkoušet poněkud netradiční kultivary chryzantém, pořiďte si velkokvěté kultivary s polokulovitými květy. Ponechávejte na rostlině jedno až tři poupata.
Redwing – jde o kompaktní odrůdu s jednoduchými červenými květy zdobenými výrazným žlutým středem. Dosahuje výšky maximálně třicet centimetrů.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek