U domku si můžete vytvořit příjemné zákoutí či posezení

Zahradní domek

Nemusí být jen kůlnou na nářadí. Může se stát místem her a dobrodružství pro vaše děti, originální noclehárnou pro letní hosty, ale i útočištěm, kde se dobře čte a spí.

Se zahradními domky se obvykle počítá spíše pro sezonní využití, takže jejich stavba nemusí být drahá ani náročná. O to víc můžete při jejich plánování a stavbě popustit uzdu své vlastní fantazii. Má-li zahradní domek sloužit především jako účelný sklad, vystačíte si s jednoduchou konstrukcí z trámků a palubek, nebo můžete vybírat z bohaté nabídky hotových „skládaček“ v hobbymarketech či na internetu.
Chcete-li však domek proměnit ve skutečně originální součást života v zahradě pro vás, vaše děti či přátele, jsou možnosti takřka nekonečné. Malá zahradní chata může sloužit k dětským hrám i příjemnému rodinnému povalování po obědě, ale také jako klidná oddělená pracovna nebo noclehárna pro hosty. Pokud k vám na chalupu přijíždějí přátelé, určitě takové orginální soukromí ocení a vy se nebudete muset obávat toho, že vám návštěva při delším pobytu začne „přerůstat přes hlavu.“

Malé zahradní království, praktické i pro potěšení

 

Ze snů a exotických zemí

Pro stavbu originálního zahradního domku najdete dostatek inspirace nejen na internetu nebo v časopisech. Můžete se nechat ovlivnit i vaší vlastní fantazií a splněním přání vašich dětí realizovat i své vlastní dětské sny. Ve světě jsou nesmírně populární například takzvané hobití domky, inspirované knihami J. R. R. Tolkiena a filmy o Pánu prstenů. Obvykle mají kruhový vchod a nepravidelný tvar a dál už je pak na vás, jaký materiál zvolíte, zda domek zapustíte do terénu nebo jej opatříte zelenou střechou.

I v případě jednoduché stavby z palubek si lze vyhrát s barvami, rámy oken, využitím nejrůznějších starých dveří, kování, nepravidelných tvarů, žebříků i kombinací materiálů. Domek může mít podobu miniaturního srubu, cirkusové maringotky, perníkové chaloupky nebo japonského pavilonu. Existují krásné minimalistické chatky z bílých prken, inspirované anglickými plážovými domky, ale i napodobeniny japonských dřevěných staveb, využívajících kromě dřeva i rohoží či proutí.

Kouzelné místo pro romantické hry malých princezen

Pokud má domek sloužit jako pracovna nebo zázemí pro hosty, můžete do něj zavést i elektřinu, ale také si v něm můžete užít kouzla svícení petrolejkou a svíčkami.

Má-li sloužit především k dětským hrám, je naopak bezpečnější se takovému osvětlení vyhnout a pojmout stavbu co nejjednodušeji a nejbezpečněji, aby se předešlo možným zraněním. V interiéru lze použít rovněž OSB desky, překližky a vnitřního zařízení, které duchu takové stavby odpovídá. Tedy například futony, rohože či ratanový nábytek. Malé zahradní království se pak může stát natolik oblíbeným místem, že se v něm dveře doslova netrhnou.

 

Uložit


Text: gur; foto: Shutterstock a archiv

Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek