Zahradní domek

Nemusí být jen kůlnou na nářadí. Může se stát místem her a dobrodružství pro vaše děti, originální noclehárnou pro letní hosty, ale i útočištěm, kde se dobře čte a spí.

Se zahradními domky se obvykle počítá spíše pro sezonní využití, takže jejich stavba nemusí být drahá ani náročná. O to víc můžete při jejich plánování a stavbě popustit uzdu své vlastní fantazii. Má-li zahradní domek sloužit především jako účelný sklad, vystačíte si s jednoduchou konstrukcí z trámků a palubek, nebo můžete vybírat z bohaté nabídky hotových „skládaček“ v hobbymarketech či na internetu.
Chcete-li však domek proměnit ve skutečně originální součást života v zahradě pro vás, vaše děti či přátele, jsou možnosti takřka nekonečné. Malá zahradní chata může sloužit k dětským hrám i příjemnému rodinnému povalování po obědě, ale také jako klidná oddělená pracovna nebo noclehárna pro hosty. Pokud k vám na chalupu přijíždějí přátelé, určitě takové orginální soukromí ocení a vy se nebudete muset obávat toho, že vám návštěva při delším pobytu začne „přerůstat přes hlavu.“

Malé zahradní království, praktické i pro potěšení

 

Ze snů a exotických zemí

Pro stavbu originálního zahradního domku najdete dostatek inspirace nejen na internetu nebo v časopisech. Můžete se nechat ovlivnit i vaší vlastní fantazií a splněním přání vašich dětí realizovat i své vlastní dětské sny. Ve světě jsou nesmírně populární například takzvané hobití domky, inspirované knihami J. R. R. Tolkiena a filmy o Pánu prstenů. Obvykle mají kruhový vchod a nepravidelný tvar a dál už je pak na vás, jaký materiál zvolíte, zda domek zapustíte do terénu nebo jej opatříte zelenou střechou.

I v případě jednoduché stavby z palubek si lze vyhrát s barvami, rámy oken, využitím nejrůznějších starých dveří, kování, nepravidelných tvarů, žebříků i kombinací materiálů. Domek může mít podobu miniaturního srubu, cirkusové maringotky, perníkové chaloupky nebo japonského pavilonu. Existují krásné minimalistické chatky z bílých prken, inspirované anglickými plážovými domky, ale i napodobeniny japonských dřevěných staveb, využívajících kromě dřeva i rohoží či proutí.

Kouzelné místo pro romantické hry malých princezen

Pokud má domek sloužit jako pracovna nebo zázemí pro hosty, můžete do něj zavést i elektřinu, ale také si v něm můžete užít kouzla svícení petrolejkou a svíčkami.

Má-li sloužit především k dětským hrám, je naopak bezpečnější se takovému osvětlení vyhnout a pojmout stavbu co nejjednodušeji a nejbezpečněji, aby se předešlo možným zraněním. V interiéru lze použít rovněž OSB desky, překližky a vnitřního zařízení, které duchu takové stavby odpovídá. Tedy například futony, rohože či ratanový nábytek. Malé zahradní království se pak může stát natolik oblíbeným místem, že se v něm dveře doslova netrhnou.

 

Uložit


Text: gur; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Relax v koupacím sudu

Relax v koupacím sudu

Koupací sudy si pomalu nachází cestu i do českých zahrad. Jejich hlavní výhodou je, že si relaxační lázně můžete dopřávat po celý rok, bez ohledu na počasí.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.