Yzop lékařský

Hyssopus officinalis

Do střední Evropy jej z Itálie přinesli v 10. Století benediktinští mniši, kteří jej používali k ochucování likérů. Nejen, že má výraznou chuť, ale i léčivé účinky, a tak by neměl chybět ani na vaší zahrádce.

Vytrvalý stálezelený keřík s větvenými stonky, až 60 cm vysoký, s dlouhými úzkými vonnými listy s chlupy a olejovými žlázkami. Na podzim kvete přesleny modrých, růžových, purpurových nebo bílých květů.

Pěstování:
Pěstujte na přímém slunci v dobře propustné lehké půdě. Vysévejte na jaře pod sklo, počátkem léta odebírejte řízky nebo na jaře či na podzim oddělky.

Užívané části:
Čerstvé listy kdykoli; kvetoucí vrcholky čerstvé nebo sušené na slunci.

 

Konzervování:
Mladé listy a kvetoucí vrcholky se suší.

Pro vůni:
Květy a listy – přidávají se do směsí potpourri.

Pro ozdobu:
Rostlina se pěstuje jako lemový živý plot (bordura) na okrajích záhonů.

V domácnosti:
Pěstuje se blízko zelí pro odpuzení bělásků zelných.

Pro léčení:
Kvetoucí vrcholky – nálev se užívá jako čaj při krčních a plicních obtížích, bronchiálním kataru, špatném trávení a nechutenství.
Listy – jako obklady při léčení ran a podlitin.

V kuchyni:
Květy – přidávají se do salátů
Listy – v malém množství pomáhají trávit tučná masa, přidávají se ke zvěřině, skopovému, k luštěninám, do zeleninových polévek.
Pozor, nesmí se používat v době těhotenství!


Jak využít yzop

Udělejte si z něj léčivý sirup nebo čaj, anebo si jej přidejte do jídla jako aromatické koření. Přinášíme několik tipů.

Yzopový sirup
5 lžic nasekané natě yzopu a 2 lžíce mletého semene fenyklu dejte do 500 ml vody, přiveďte k varu a nechte přikryté vychladnout. Sceďte, přidejte 250 g medu, mírně ohřejte a promíchejte. Užívejte pětkrát denně po lžíci po jídle při kašli a na celkové posílení organismu. Užívejte jen několik dní a dávky nepřekračujte.

 


Čaj z yzopu

1 lžičku sušeného yzopu zalijte šálkem vody, přiveďte k varu, odstavte, nechte 5 minut louhovat a pak sceďte. Podporuje trávení, povzbuzuje chuť k jídlu, pomáhá při kašli, astmatických potížích a dně. Bývá častou součástí tzv. prsních čajových směsí. Zevně se užívá jako kloktadlo při zánětu hrtanu a mandlí.

 

Čočková polévka s yzopem
2 lžíce olivového oleje, 3 mrkve, 2 šálky červené čočky, 2 l vývaru, ½ šálku čerstvého koriandru, 1 stroužek česneku, 1,5 lžičky mletého kmínu, 1 lžička yzopu, 1 cibule, 1 bobkový list

V hrnci na olivovém oleji osmahněte cibulku nakrájenou na kostičky. Přidejte lisovaný stroužek česneku a mrkev nakrájenou na kousky. Míchejte, dokud cibule nebude zlatá a zelenina zkaramelizovaná. Přidejte červenou čočku, zalijte vývarem a přiveďte k varu. Pak teplotu snižte, přidejte ¼ šálku čerstvého nasekaného koriandru, kmín, yzop a bobkový list. Hrnec přiklopte pokličkou a pozvolna vařte doměkka. Podávejte s čerstvým chlebem.

 

Bylinkový ocet s yzopem a šalvějí

5 kuliček jalovce, 1 snítka yzopu, ½ lžičky koriandru, vinný ocet, 1 snítka šalvěje, 1 snítka saturejky

Do čisté sklenice vložte lýkem svázané snítky bylinek, zalijte vinným octem a nechte 2 týdny uležet. Ocet získá příjemné aroma, bylinky i koření pak můžete vyndat. Můžete ho také využít jako kuchyňskou dekoraci nebo originální dárek.

 

Zeleninové rizoto s yzopem

1 lžíce másla, 100 g strouhaného parmazánu, 300 g rýže, 1 cibule, 100 ml bílého vína, mletý černý pepř, sůl, 300 ml zeleninového vývaru, pórek, 4 snítky yzopu, 1 hrst petrželky, 200 g mraženého hrášku, 1 lžíce oleje, 4 cukety, 250 ml rajčatového protlaku

Cibuli nakrájejte nadrobno, zpěňte na oleji a na másle, přidejte na kolečka nakrájenou cuketu a pórek, propláchnutou rýži a za častého míchání osmažte. Směs podlijte vínem a nechte vydusit, vmíchejte rajčatové pyré, osolte, opepřete a za občasného podlévání vývarem duste, dokud rýže nezměkne. Než stáhnete rizoto z plotny, vmíchejte mražený hrášek, nasekané lístky yzopu a ještě asi 5 minut duste. Na talíři ozdobte nasekanou petrželkou a posypejte strouhaným parmazánem.

 


Text: mik; foto: Thinkstock.cz a Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Jak na lepší usínání přírodní cestou

Nespavost postihuje značnou část lidí. Způsobena může být různými faktory – od stresu až po nevhodně vybavenou ložnici. Nabízí se přitom různé tipy, které vám pomohou lépe usínat a nebudit se v noci. Pojďme se na ně podívat blíže. Celý článek