Vyzrajte na plýtvání – 30 tipů pro úsporu elektřiny

Ceny elektřiny s každoročním vyúčtováním potrápí mnoho odběratelů. Využijte našich 30 fíglů, díky kterým ušetříte energii a v peněžence vám zůstane více prostředků na důležitější věci.

30 triků pro snadnou úsporu elektřiny

1. Proveďte online srovnání cen elektřiny – možná je váš dodavatel zbytečně drahý nebo máte nastaven nevýhodný tarif.

2. Využívejte vysoký a nízký tarif (dříve denní a noční proud). Nastavte spotřebiče, aby spínaly v době levnějšího odběru.

3. Vyměňte staré neúsporné žárovky za moderní úsporná nebo LED svítidla s minimální spotřebou.

4. Vyměňte stará dřevěná okna za nová s dokonalým těsněním a izolačním trojsklem.

5. U bojleru nastavte teplotu ohřevu na 50 °C. Jednou za týden až dva však teplotu nárazově zvyšte na 60 °C pro zamezení množení bakterií.

6. Dopřejte staršímu bojleru péči a nechte jej vyčistit odborníkem od usazeného vodního kamene a sedimentu, které zvyšují jeho spotřebu.

7. Vařte ve vhodném nádobí s rovným dnem a využívejte zbytkové teplo elektrické plotýnky. Ohřívání pomocí indukce má nízkou spotřebu energie.

8. Používejte pokličky a hrnce správné velikosti vůči plotýnce.

9. Využívejte rozehřátou troubu nebo plotýnku k uvaření více chodů – např. po upečení masa můžete do rozehřáté trouby vložit dezert.

10. Zateplete svou nemovitost, můžete tak ušetřit až 80 % výdajů za teplo.

11. Věnujte pozornost únikům tepla přes okna a dveře a doplňte je dodatečným pryžovým nebo pěnovým těsněním.

12. V zimě instalujte ke vchodovým dveřím závěs z těžké látky, který zamezí vniknutí chladného vzduchu dále do objektu.

13. Pokud máte zastaralou technologii vytápění, popřemýšlejte o investici do moderních, úspornějších systémů – tepelné čerpadlo, podlahové topení a jiné varianty.

14. Regulujte teplotu v místnostech – snižujte ji při odchodu do práce nebo před uložením se ke spánku. Můžete tak ušetřit i 30 % výdajů.

15. Snižte pokojovou teplotu v obytných místnostech. Bohatě postačí 20 °C, každý stupeň navíc znamená 6% nárůst spotřebované energie.

16. Nepřetápějte chodby, předsíně a další vedlejší místnosti – stačí v nich udržovat teplotu kolem 15 °C.

17. Větrejte krátce a intenzivně, asi 4× během dne po 10–15 minutách. Vymění se tak vzduch v místnosti, ale neochladí se stěny.

18. Používejte závěsy nebo venkovní rolety, které lépe udrží teplotu objektu.

19. Radiátory nezastavujte nábytkem a nepřekrývejte je závěsy, ať může teplo proudit do místnosti.

20. Nakupujte spotřebiče z energetické třídy A, které mají největší úsporu energie.

21. Při praní využívejte nižší teploty. Díky moderním práškům či gelům a technologicky vyspělým spotřebičům nepotřebujete k dokonalému vyprání teploty nad 40 °C.

22. Prádlo sušte na věšáku na vzduchu. Při využití sušičky (v zimě, při nepřízni počasí, v časovém presu) vložte do bubnu čistý suchý ručník – vsákne vlhkost z prádla a urychlí sušení.

23. Využívejte spotřebiče naplno a nepoužívejte poloviční programy.

24. U myčky vypněte sušení horkým vzduchem a nechte nádobí samovolně oschnout po otevření dvířek.

25. Lednici postavte mimo tepelné zdroje a pravidelně ji odmrazujte.

26. V lednici nastavte teplotu na ideálních 5 °C, v mrazničce pak na -18 °C. Dbejte na to, aby těsnění dveří přiléhalo po celém obvodu.

27. Nenechávejte dveře lednice dlouho otevřené a nevkládejte do ní teplé, nebo dokonce horké potraviny, spotřeba energie pro opětovné ochlazení pak prudce narůstá.

28. Pravidelně měňte filtry v klimatizaci, jejich zanesení zvyšuje spotřebu.

29. Spotřebiče ve stand-by režimu stále spotřebovávají malé množství elektřiny. Pokud je nevyužíváte, odpojte je od zásuvky.

30. Zhasínejte světla při odchodu z místnosti nebo si pořiďte svítidla s automatickým zhasínáním.

Komerční prezentace


Další články

Zima jako z pohádky? Se správnou obuví nic nemožného!

Zima jako z pohádky? Se správnou obuví nic nemožného!

Cítit se v zimě jako v pohádce zní moc hezky. Ale většinou nám pozitivní prožitky více či méně narušuje mrazivá teplota. Pokud vychytáme pořádné zimní oblečení a rukavice, máme úspěch téměř zaručen. Téměř. Ruce sice v teple máme, ale co naše nohy? Je to další z důležitých aspektů vedoucích k příjemně prožitému pobytu venku. Teplé zimní boty nám pomohou vytvořit ochrannou bariéru pro naše nožky, a tak se mrazem můžeme bez starostí kochat, ne trápit. Celý článek

Jak vybavit pokoj pro studenta

Jak vybavit pokoj pro studenta

Pokoj pro studenta by se neměl stát jen místností, ale měl by kombinovat vlastnosti obývacího pokoje, pracovny, tělocvičny a herny. jenže jak na to, když ze svého pubertálního syna nebo dcery nejste schopni dostat více, než dvě slova? Celý článek

Bez jakých doplňků se neobejde stylová koupelna?

Bez jakých doplňků se neobejde stylová koupelna?

Pokud se chcete v koupelně cítit dobře, bude ji to chtít vybavit stylovými doplňky. To totiž mohou výrazně proměnit ráz vaší koupelny a vytvořit v ní harmonický prostor pro relaxování a pro odpočinek. Jestliže nevíte, jak koupelnu stylově zařídit, nemusíte zoufat. My vám to na následujících řádcích rádi prozradíme.
Celý článek