Vyzrajte na plýtvání – 30 tipů pro úsporu elektřiny

Ceny elektřiny s každoročním vyúčtováním potrápí mnoho odběratelů. Využijte našich 30 fíglů, díky kterým ušetříte energii a v peněžence vám zůstane více prostředků na důležitější věci.

30 triků pro snadnou úsporu elektřiny

1. Proveďte online srovnání cen elektřiny – možná je váš dodavatel zbytečně drahý nebo máte nastaven nevýhodný tarif.

2. Využívejte vysoký a nízký tarif (dříve denní a noční proud). Nastavte spotřebiče, aby spínaly v době levnějšího odběru.

3. Vyměňte staré neúsporné žárovky za moderní úsporná nebo LED svítidla s minimální spotřebou.

4. Vyměňte stará dřevěná okna za nová s dokonalým těsněním a izolačním trojsklem.

5. U bojleru nastavte teplotu ohřevu na 50 °C. Jednou za týden až dva však teplotu nárazově zvyšte na 60 °C pro zamezení množení bakterií.

6. Dopřejte staršímu bojleru péči a nechte jej vyčistit odborníkem od usazeného vodního kamene a sedimentu, které zvyšují jeho spotřebu.

7. Vařte ve vhodném nádobí s rovným dnem a využívejte zbytkové teplo elektrické plotýnky. Ohřívání pomocí indukce má nízkou spotřebu energie.

8. Používejte pokličky a hrnce správné velikosti vůči plotýnce.

9. Využívejte rozehřátou troubu nebo plotýnku k uvaření více chodů – např. po upečení masa můžete do rozehřáté trouby vložit dezert.

10. Zateplete svou nemovitost, můžete tak ušetřit až 80 % výdajů za teplo.

11. Věnujte pozornost únikům tepla přes okna a dveře a doplňte je dodatečným pryžovým nebo pěnovým těsněním.

12. V zimě instalujte ke vchodovým dveřím závěs z těžké látky, který zamezí vniknutí chladného vzduchu dále do objektu.

13. Pokud máte zastaralou technologii vytápění, popřemýšlejte o investici do moderních, úspornějších systémů – tepelné čerpadlo, podlahové topení a jiné varianty.

14. Regulujte teplotu v místnostech – snižujte ji při odchodu do práce nebo před uložením se ke spánku. Můžete tak ušetřit i 30 % výdajů.

15. Snižte pokojovou teplotu v obytných místnostech. Bohatě postačí 20 °C, každý stupeň navíc znamená 6% nárůst spotřebované energie.

16. Nepřetápějte chodby, předsíně a další vedlejší místnosti – stačí v nich udržovat teplotu kolem 15 °C.

17. Větrejte krátce a intenzivně, asi 4× během dne po 10–15 minutách. Vymění se tak vzduch v místnosti, ale neochladí se stěny.

18. Používejte závěsy nebo venkovní rolety, které lépe udrží teplotu objektu.

19. Radiátory nezastavujte nábytkem a nepřekrývejte je závěsy, ať může teplo proudit do místnosti.

20. Nakupujte spotřebiče z energetické třídy A, které mají největší úsporu energie.

21. Při praní využívejte nižší teploty. Díky moderním práškům či gelům a technologicky vyspělým spotřebičům nepotřebujete k dokonalému vyprání teploty nad 40 °C.

22. Prádlo sušte na věšáku na vzduchu. Při využití sušičky (v zimě, při nepřízni počasí, v časovém presu) vložte do bubnu čistý suchý ručník – vsákne vlhkost z prádla a urychlí sušení.

23. Využívejte spotřebiče naplno a nepoužívejte poloviční programy.

24. U myčky vypněte sušení horkým vzduchem a nechte nádobí samovolně oschnout po otevření dvířek.

25. Lednici postavte mimo tepelné zdroje a pravidelně ji odmrazujte.

26. V lednici nastavte teplotu na ideálních 5 °C, v mrazničce pak na -18 °C. Dbejte na to, aby těsnění dveří přiléhalo po celém obvodu.

27. Nenechávejte dveře lednice dlouho otevřené a nevkládejte do ní teplé, nebo dokonce horké potraviny, spotřeba energie pro opětovné ochlazení pak prudce narůstá.

28. Pravidelně měňte filtry v klimatizaci, jejich zanesení zvyšuje spotřebu.

29. Spotřebiče ve stand-by režimu stále spotřebovávají malé množství elektřiny. Pokud je nevyužíváte, odpojte je od zásuvky.

30. Zhasínejte světla při odchodu z místnosti nebo si pořiďte svítidla s automatickým zhasínáním.

Komerční prezentace


Další články

Inspirace pro stylový obývací pokoj

Inspirace pro stylový obývací pokoj

Už se vám váš obývák okoukal a máte pocit, že by ho to zase chtělo nějak osvěžit? Nebo ho teprve plánujete a zařizujete? Dneska pro vás máme několik tipů, jak mu dát (nový) šmrnc jen pomocí doplňků. Celý článek

Cena elektřiny 2021: Zjistěte nejnižší ceny v kalkulačce 

Cena elektřiny 2021: Zjistěte nejnižší ceny v kalkulačce 

Platí vaši blízcí v porovnání s vámi za elektřinu mnohem méně, i když máte pocit, že vaše spotřeba je obdobná? Rozdíl může být hlavně v cenách od dodavatele. Ten sice netvoří celkovou cenu za elektřinu, ale určuje hodnotu jedné ze dvou jejích složek, což může s výslednou částkou ke konci výrazně hnout. Porovnejte proto nabídky na trhu a vyberte si službu, která je pro vás nejlepší. Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.