Foto: Shutterstock

Originální vyšívané houbičky

Rádi relaxujete u vyšívání? Připravili jsme pro vás inspiraci na podzimní téma. Houby a lesní rostliny jsou krásné a velice dekorativní. Zkuste pro jejich ztvárnění s pomocí jehly tentokrát využít černé plátno. Výsledek bude stát za to.

Rady pro výšívání na černém podkladu

Vyšívání na černé látce představuje vždy výzvu. Ačkoli je náročná, odměna za ni je nezpochybnitelná: kontrast mezi tmavým podkladem a výraznými barvami dodává výšivce charakter a jedinečnost.

Dostatečné osvětlení

Správné osvětlení hraje při vyšívání na tmavém materiálu zásadní roli. Během dne je ideální využívat přirozeného denního světla z okna. Večer pak přichází vhod lampička s rozptýleným světlem, která osvětluje pracovní plochu zespodu (ale ne přímo do očí) a prosvěcuje otvory v látce.

Světlé pozadí

K lepší viditelnosti děr a otvorů v černém materiálu může významně přispět použití světlého pozadí – například kousek bílé látky nebo světlý polštář na klíně.

Kroužek či rámeček

Při práci s černým materiálem je doporučeno používat vyšívací kroužek nebo rámeček. Tyto pomůcky umožňují lepší viditelnost dírek v látce i při zhasnutém světle.

Kvalitní materiál

Před samotným zahájením práce na černém materiálu je vhodné zvážit volbu vhodné látky. Nejlepší volbou je černá aida, která disponuje pravidelnou strukturou, umožňující dobrou viditelnost děr. Naopak černý materiál bez struktury vyžaduje zkušenější ruce.

Pomalu a s přestávkami

Výšivka na tmavém podkladu může zatěžovat oči, proto je důležité pracovat pozvolna a pravidelně si dávat krátké odpočinky, abyste si uchovali zdravý zrak. Také je dobrým nápadem střídat tuto práci s jiným projektem, který se vyšívá na světlejším materiálu.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Roztomilé myšky z ruliček od papíru

Při vytváření dalších ruličkových zvířátek přijdou ke slovu hlavně nůžky, šikovné ruce, a hlavně vaše fantazie. Díky ní se mohou ruličky proměnit v nejrůznější živočichy, například myšky.

Celý článek