Vylaďte si tlak

Vysoký ani nízký krevní tlak nebolí. To ale neznamená, že bychom mu neměli věnovat pozornost. Oba extrémy, tedy příliš vysoké i příliš nízké hodnoty tlaku, mohou být totiž nebezpečné.

Vyšetření krevního tlaku je velmi jednoduché. Lékař nebo zdravotní sestra jej jednoduše zjistí pomocí tonometru. Manžetu přikládá zpravidla na paži, popřípadě stehno pacienta, a na stupnici odečte konkrétní dvoucifernou hodnotu. Normální krevní tlak je 120/80 torrů. Během dne ale tato hodnota podléhá značným výkyvům. Krevní tlak ovlivňuje psychická zátěž, tréma, zloba i radost, stres, fyzická námaha, ale třeba i počasí. Pokud lidé trpí vysokým tlakem, jsou pro jejich organismus stresující jakékoli výkyvy počasí, zejména velká vedra. Ke snížení krevního tlaku naopak pomáhá klid, meditace, uvolnění, relaxace a pohoda.

 

Vysoký, či nízký?

Při měření tlaku jsou důležitá obě uváděná čísla. První hodnota, tedy číslo vyšší, odpovídá systolickému tlaku, zatímco nižší číslo označuje tlak diastolický. Dlouhodobě vysoký krevní tlak o hodnotě nad 140/90 je pro organismus nebezpečný. Poškozuje cévy v celém těle, zvláště pak v mozku, srdci a také v oku. Může vyvolat cévní mozkovou příhodu, případně i další kardiovaskulární onemocnění různého typu.

O hypotenzi neboli nízkém krevním tlaku mluvíme většinou tehdy, když je naměřená hodnota systolického krevního tlaku nižší než 100 torrů, nicméně existuje zde poměrně široká variabilita. Na dobrém krevním tlaku je závislé prokrvení a dodávka kyslíku do všech orgánů. Lidé s nízkým tlakem mívají studené ruce a nohy a bývají více unaveni, ale podstatnější je, že mohou mít problémy s orgány citlivými na špatné prokrvení. Neméně nebezpečnou komplikací při příliš nízkém tlaku mohou být úrazy způsobené pády při motání hlavy či omdlévání.

Diagnózu, jestli skutečně trpíte vysokým, případně nízkým tlakem, by měl lékař vyslovit až po několika návštěvách a pečlivém vyšetření.

 

Chce to změnu životního stylu

Kdo má vysoký tlak, měl by se pokusit shodit pár kilo, zvláště při nadváze nebo obezitě. Samozřejmostí je snížení příjmu alkoholu na jedno pivo či skleničku vína denně. Důležitý je také pohyb. Lidé s hypertenzí by se měli sportu věnovat denně alespoň 30 až 45 minut. Vhodné jsou aerobní aktivity, jako je chůze, jogging nebo plavání. Hodně se mluví také o příjmu kuchyňské soli v potravě. Množství spotřebované za jeden den by nemělo přesáhnout šest gramů. Důležité je také dbát na dostatečný přísun draslíku, vápníku a hořčíku. Lidem s vysokým krevním tlakem rozhodně neprospívá ani kouření a přílišná konzumace živočišných tuků. Pokud nezaberou režimová opatření, tedy například dieta, hubnutí a cvičení, je třeba korigovat vysoký krevní tlak pomocí léků. Univerzální optimální farmakoterapie hypertenze však neexistuje. Při nastavení účinné léčby se berou v úvahu přidružená zdravotní rizika pacienta, jeho reakce na podaná léčiva a vývoj onemocnění.

 

Bylinkoví pomocníci

Při vyšším tlaku


Medvědí česnek

Čerstvé listy zpracujte na pesto, přidejte do másla či tvarohové pomazánky nebo do polévky, slaného koláče a podobně.

 


Srdečník obecný

Uklidňuje srdce a nervy, snižuje tepovou frekvenci.

Na čaj: 1 lžičku sušené byliny přelijte 250 ml vody a nechte táhnout 10 minut.

 

Při nižším tlaku


Hloh jednosemenný

Květy, listy i bobule posilují srdce, napomáhají lepšímu prokrvování.

Na čaj: 1 lžičku sušené směsi zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

 


Janovec metlatý

Chrání srdce před nervovým přetížením, normalizuje příliš nízký tlak. Rostlina je mírně jedovatá – o jejím užívání se proto poraďte se svým lékařem. V lékárnách dostupné preparáty však obsahují bezpečné množství účinné látky.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.