Vybudujte si vyvýšený záhon

Způsobů, jak vyrobit vyvýšený záhon je mnoho. Zkuste to třeba podle toho našeho. Ocení ho jistě i menší děti, které se na něm mohou pohodlně učit zahradnickým dovednostem.

Rozměry záhonu: délka: 310 cm, šířka: 160 cm, výška: 38 cm

Budete potřebovat:

 • 4 dřevěné hranoly 5 x 19 x 300 cm
 • 2 dřevěné hranoly 5 x 19 x 150 cm
 • 4 dřevěné hranoly5 x 19 x 40 cm
 • 2,5 m tenčího hranolu nařezaného na 10 ks
 • ruční okružní pilu
 • vibrační brusku (nebo jinou)
 • fungicidní přípravek na ochranu dřeva (např. Dřevosan)
 • široký plochý štětec
 • dlouhé hřebíky, kladivo
 • lazuru na dřevo (např. Slovlux)
 • netkanou textilii
 • drobné větve (cca 4 kolečka)
 • hlínu z kompostu a zahrady (cca 20 koleček)

 

postup

 

1 Hranoly nařežte okružní pilou na požadované délky, v našem případě 4 ks na délku 3 m a 4 ks na délku 1,5 m. Nařežte i krátké hranoly na zpevnění záhonu.

 

2 Všechny nařezané hranoly důkladně přebruste.

 

3 Natřete je přípravkem proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním.

 

4 Rozložte připravené hranoly na požadované místo a vytvořte rám budoucího záhonu.

 

5 Ve všech rozích spojte rám hřebíky.

 

6 Potom položte druhou vrstvu hranolů a také ji v rozích spojte hřebíky. Z vnější strany zpevněte rohy záhonu kratšími hranoly.

 

7 Z vnitřní strany rohy zpevněte užšími hranoly.

 

8 Takto zpevněte rám z vnitřní strany i na delších stranách 2 hranoly a na kratších jedním.

 

9 Rám natřete ochrannou lazurou na dřevo (hranoly je lepší natřít ještě před smontováním).

 

10 Z vnitřní strany rám vystelte netkanou textilií, případně nopovou fólií, která zabrání navlhnutí dřeva.

 

11 Do záhonu dejte drobné větve a suché listy, které budou tvořit drenážní vrstvu. Pošlapte je (vrstva by měla mít cca 10 cm) a na ně položte netkanou textilii. Hlínu smícháme s kompostem v poměru 1:1 a záhon jí naplňte.

 

Užitečné tipy

Jelikož jsme záhon chtěli umístit ve sluneční části zahrady, kde je svah, museli jsme ho nejdříve obkopat podle tvaru budoucího záhonu. Stěny i zem kolem záhonu jsme potom vystlali netkanou textilií a zpevnili starými dřevěnými hranoly. Na zem jsme navozili štěrk.

Děti práce s hlínou velmi baví. Nechte je sázet, zašpinit si ruce, mít radost z dobře vykonané práce. Je to také příležitost naučit je odpovědnosti a péči o rostliny.

Nápis na záhon si můžete vytisknout s pomocí počítače a přes kopírovací papír přenést na hranol. Pak už jej jen vymalujete tenkým špičatým štětcem, vodou ředitelnou barvou typu Slovakryl.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.