Vázy z papíru

Recyklací starého papíru lze získat materiál formovatelný do různých tvarů, odolný vůči pádu a nerozbitný. Vytvořit si z něj můžete různé užitečné předměty, například vázy.

Budete potřebovat

 • papírové obaly na vajíčka (čisté bez nálepek)
 • tenké měkké kovové síto
 • tenký drát
 • nůžky
 • hrnec, tyčový mixér
 • hladkou mouku, vodu, misku
 • jemný brusný papír
 • bílou pololesklou barvu (např. Aquadecol)
 • zelenou tónovací barvu (např. Kolorka)
 • štětec
 • papírovou lepicí pásku

postup

1. Do většího hrnce natrhejte papír z obalů na vajíčka na malé kousky, zalijte ho vodou a dejte vařit. Papír nechte vařit 10 minut, občas promíchejte. Pak nechte papírovou hmotu vychladnout.

2. Ze síta vystřihněte obdélník a zformujte ho do tvaru válce. Síto je měkké a dobře drží tvar.

3. V horní části udělejte asi 5 záhybů, abyste válec zúžili. Záhyby můžete převázat tenkým drátem.

4. Podobně válec zahněte dovnitř i ze spodní strany. Otvor však vyplňte dalším sítem, které ustřihnete ve tvaru kruhu. Drátky ho připevněte k válci.

5. Když papírová hmota vychladne, opět ji 10 minut povařte. Začne se pomalu rozkládat. Můžete ji nechat stát i 6 hodin (nebo přes noc).

6. Pak hmotu rozmixujte ponorným tyčovým mixérem na hladkou kaši. Přebytečnou vodu pořádně přeceďte přes sítko. Hmota vydrží v chladu několik dní.

7. V misce rozmíchejte lepidlo: smíchejte 1 šálek hladké mouky a 1 šálek vody. Lepidlo by mělo být řídké. Na jeden šálek papíroviny přimíchejte 1/3 šálku lepidla.

8. Hmotu nanášejte na síto po troškách, protože je těžká a mohla by začít opadávat. Nanesenou vrstvu vždy nechte asi 1 den vyschnout u topení a potom naneste další vrstvu.

9. Než obalíte celou vázu, může to trvat 4–5 dní. Když váza dobře proschne, můžete ji přebrousit jemným brusným papírem, aby byla hladší.

10. Do bílé barvy přidejte tónovací barvu. Papírovou lepicí páskou oddělte část, kterou chcete natírat. Barvu naneste štětcem a nechte zaschnout. Do vázy vložte sklenici s vodou a zelené rostliny nebo květiny.

Tipy
Pokud papírovina obsahuje hodně vody, bude dlouho schnout. Po nanesení na vázu ji můžete přitlačit ubrouskem, abyste co nejvíce přebytečné vody dostali pryč.
Pokud chcete mít vázu odolnou proti vodě, můžete ji přelakovat bezbarvým lakem ve spreji.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Jemné drátkování

Jemné drátkování

Máte chuť si vyzkoušet tuto originální techniku, při které se také pracuje s drátem, ale nepotřebujete tolik síly? Podle postupů krok za krokem, které pro vás připravila Laděna Hejzlarová, to jistě hravě zvládnete.

Celý článek

Růže z juty

Růže z juty

Vytvořte si s námi květinové aranžmá, které vám zaručeně neuvadne a budete se z něj moci těšit třeba celý rok. Jeho základem jsou atraktivní růže z přírodního textilu.

Celý článek

Přáníčka s krajkami

Přáníčka s krajkami

Překvapte své přátele a blízké vlastnoručně vyrobenými vánočními přáníčky. Můžete je jednoduše udělat z jakýchkoli zajímavých dekoračních papírů, za pomoci raznic.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.