Vázy z papíru

Recyklací starého papíru lze získat materiál formovatelný do různých tvarů, odolný vůči pádu a nerozbitný. Vytvořit si z něj můžete různé užitečné předměty, například vázy.

Recyklací starého papíru lze získat materiál formovatelný do různých tvarů, odolný vůči pádu a nerozbitný. Vytvořit si z něj můžete různé užitečné předměty, například vázy.

Budete potřebovat

 • papírové obaly na vajíčka (čisté bez nálepek)
 • tenké měkké kovové síto
 • tenký drát
 • nůžky
 • hrnec, tyčový mixér
 • hladkou mouku, vodu, misku
 • jemný brusný papír
 • bílou pololesklou barvu (např. Aquadecol)
 • zelenou tónovací barvu (např. Kolorka)
 • štětec
 • papírovou lepicí pásku

postup

1. Do většího hrnce natrhejte papír z obalů na vajíčka na malé kousky, zalijte ho vodou a dejte vařit. Papír nechte vařit 10 minut, občas promíchejte. Pak nechte papírovou hmotu vychladnout.

2. Ze síta vystřihněte obdélník a zformujte ho do tvaru válce. Síto je měkké a dobře drží tvar.

3. V horní části udělejte asi 5 záhybů, abyste válec zúžili. Záhyby můžete převázat tenkým drátem.

4. Podobně válec zahněte dovnitř i ze spodní strany. Otvor však vyplňte dalším sítem, které ustřihnete ve tvaru kruhu. Drátky ho připevněte k válci.

5. Když papírová hmota vychladne, opět ji 10 minut povařte. Začne se pomalu rozkládat. Můžete ji nechat stát i 6 hodin (nebo přes noc).

6. Pak hmotu rozmixujte ponorným tyčovým mixérem na hladkou kaši. Přebytečnou vodu pořádně přeceďte přes sítko. Hmota vydrží v chladu několik dní.

7. V misce rozmíchejte lepidlo: smíchejte 1 šálek hladké mouky a 1 šálek vody. Lepidlo by mělo být řídké. Na jeden šálek papíroviny přimíchejte 1/3 šálku lepidla.

8. Hmotu nanášejte na síto po troškách, protože je těžká a mohla by začít opadávat. Nanesenou vrstvu vždy nechte asi 1 den vyschnout u topení a potom naneste další vrstvu.

9. Než obalíte celou vázu, může to trvat 4–5 dní. Když váza dobře proschne, můžete ji přebrousit jemným brusným papírem, aby byla hladší.

10. Do bílé barvy přidejte tónovací barvu. Papírovou lepicí páskou oddělte část, kterou chcete natírat. Barvu naneste štětcem a nechte zaschnout. Do vázy vložte sklenici s vodou a zelené rostliny nebo květiny.

Tipy
Pokud papírovina obsahuje hodně vody, bude dlouho schnout. Po nanesení na vázu ji můžete přitlačit ubrouskem, abyste co nejvíce přebytečné vody dostali pryč.
Pokud chcete mít vázu odolnou proti vodě, můžete ji přelakovat bezbarvým lakem ve spreji.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Krakelovaná konvička

Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Celý článek

Letní sušička na bylinky

Letní sušička na bylinky

Horké a suché léto je ideální na sušení bylinek, ovoce či hub. Pokud nemáte elektrickou sušičku, nebo nechcete sušit v troubě, můžete si jednoduchou sušičku vyrobit ze dřeva.

Celý článek

Drátěná rybička

Drátěná rybička

Vytvořte si s námi přívěsek na krk ve tvaru rybičky. K jeho výrobě budete potřebovat drát a korálky. Tvar rybky zvolte podle své fantazie.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.