Vázy z papíru

Recyklací starého papíru lze získat materiál formovatelný do různých tvarů, odolný vůči pádu a nerozbitný. Vytvořit si z něj můžete různé užitečné předměty, například vázy.

Budete potřebovat

 • papírové obaly na vajíčka (čisté bez nálepek)
 • tenké měkké kovové síto
 • tenký drát
 • nůžky
 • hrnec, tyčový mixér
 • hladkou mouku, vodu, misku
 • jemný brusný papír
 • bílou pololesklou barvu (např. Aquadecol)
 • zelenou tónovací barvu (např. Kolorka)
 • štětec
 • papírovou lepicí pásku

postup

1. Do většího hrnce natrhejte papír z obalů na vajíčka na malé kousky, zalijte ho vodou a dejte vařit. Papír nechte vařit 10 minut, občas promíchejte. Pak nechte papírovou hmotu vychladnout.

2. Ze síta vystřihněte obdélník a zformujte ho do tvaru válce. Síto je měkké a dobře drží tvar.

3. V horní části udělejte asi 5 záhybů, abyste válec zúžili. Záhyby můžete převázat tenkým drátem.

4. Podobně válec zahněte dovnitř i ze spodní strany. Otvor však vyplňte dalším sítem, které ustřihnete ve tvaru kruhu. Drátky ho připevněte k válci.

5. Když papírová hmota vychladne, opět ji 10 minut povařte. Začne se pomalu rozkládat. Můžete ji nechat stát i 6 hodin (nebo přes noc).

6. Pak hmotu rozmixujte ponorným tyčovým mixérem na hladkou kaši. Přebytečnou vodu pořádně přeceďte přes sítko. Hmota vydrží v chladu několik dní.

7. V misce rozmíchejte lepidlo: smíchejte 1 šálek hladké mouky a 1 šálek vody. Lepidlo by mělo být řídké. Na jeden šálek papíroviny přimíchejte 1/3 šálku lepidla.

8. Hmotu nanášejte na síto po troškách, protože je těžká a mohla by začít opadávat. Nanesenou vrstvu vždy nechte asi 1 den vyschnout u topení a potom naneste další vrstvu.

9. Než obalíte celou vázu, může to trvat 4–5 dní. Když váza dobře proschne, můžete ji přebrousit jemným brusným papírem, aby byla hladší.

10. Do bílé barvy přidejte tónovací barvu. Papírovou lepicí páskou oddělte část, kterou chcete natírat. Barvu naneste štětcem a nechte zaschnout. Do vázy vložte sklenici s vodou a zelené rostliny nebo květiny.

Tipy
Pokud papírovina obsahuje hodně vody, bude dlouho schnout. Po nanesení na vázu ji můžete přitlačit ubrouskem, abyste co nejvíce přebytečné vody dostali pryč.
Pokud chcete mít vázu odolnou proti vodě, můžete ji přelakovat bezbarvým lakem ve spreji.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Zdobení provázkem

Zdobení provázkem

Z lahve můžete jen pomocí provázku a uzlíků vyrobit nevšední vázu, zrcadlu dát neobvyklý rám… Stačí málo a staré nebo nepotřebné věci proměníte v moderní stylové kousky.

Celý článek

Háčkovaná kabelka

Háčkovaná kabelka

Máte zkušenosti s háčkováním do kruhu? Pak vás jistě zaujmou tipy na výrobu jednoduché háčkované kabelky. Můžete si ji dotvořit a vyladit podle své fantazie.

Celý článek

Vševidoucí zrcadlové oko

Vševidoucí zrcadlové oko

Zajímavý designový doplněk ve tvaru oka si můžete poměrně snadno a jednoduše vyrobit doma. Budete k tomu potřebovat jen zrcadlo, vyšívací rámečky a trochu času.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.