Vázy z papíru

Recyklací starého papíru lze získat materiál formovatelný do různých tvarů, odolný vůči pádu a nerozbitný. Vytvořit si z něj můžete různé užitečné předměty, například vázy.

Budete potřebovat

 • papírové obaly na vajíčka (čisté bez nálepek)
 • tenké měkké kovové síto
 • tenký drát
 • nůžky
 • hrnec, tyčový mixér
 • hladkou mouku, vodu, misku
 • jemný brusný papír
 • bílou pololesklou barvu (např. Aquadecol)
 • zelenou tónovací barvu (např. Kolorka)
 • štětec
 • papírovou lepicí pásku

postup

1. Do většího hrnce natrhejte papír z obalů na vajíčka na malé kousky, zalijte ho vodou a dejte vařit. Papír nechte vařit 10 minut, občas promíchejte. Pak nechte papírovou hmotu vychladnout.

2. Ze síta vystřihněte obdélník a zformujte ho do tvaru válce. Síto je měkké a dobře drží tvar.

3. V horní části udělejte asi 5 záhybů, abyste válec zúžili. Záhyby můžete převázat tenkým drátem.

4. Podobně válec zahněte dovnitř i ze spodní strany. Otvor však vyplňte dalším sítem, které ustřihnete ve tvaru kruhu. Drátky ho připevněte k válci.

5. Když papírová hmota vychladne, opět ji 10 minut povařte. Začne se pomalu rozkládat. Můžete ji nechat stát i 6 hodin (nebo přes noc).

6. Pak hmotu rozmixujte ponorným tyčovým mixérem na hladkou kaši. Přebytečnou vodu pořádně přeceďte přes sítko. Hmota vydrží v chladu několik dní.

7. V misce rozmíchejte lepidlo: smíchejte 1 šálek hladké mouky a 1 šálek vody. Lepidlo by mělo být řídké. Na jeden šálek papíroviny přimíchejte 1/3 šálku lepidla.

8. Hmotu nanášejte na síto po troškách, protože je těžká a mohla by začít opadávat. Nanesenou vrstvu vždy nechte asi 1 den vyschnout u topení a potom naneste další vrstvu.

9. Než obalíte celou vázu, může to trvat 4–5 dní. Když váza dobře proschne, můžete ji přebrousit jemným brusným papírem, aby byla hladší.

10. Do bílé barvy přidejte tónovací barvu. Papírovou lepicí páskou oddělte část, kterou chcete natírat. Barvu naneste štětcem a nechte zaschnout. Do vázy vložte sklenici s vodou a zelené rostliny nebo květiny.

Tipy
Pokud papírovina obsahuje hodně vody, bude dlouho schnout. Po nanesení na vázu ji můžete přitlačit ubrouskem, abyste co nejvíce přebytečné vody dostali pryč.
Pokud chcete mít vázu odolnou proti vodě, můžete ji přelakovat bezbarvým lakem ve spreji.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.