Vázy z papíru

Recyklací starého papíru lze získat materiál formovatelný do různých tvarů, odolný vůči pádu a nerozbitný. Vytvořit si z něj můžete různé užitečné předměty, například vázy.

Budete potřebovat

 • papírové obaly na vajíčka (čisté bez nálepek)
 • tenké měkké kovové síto
 • tenký drát
 • nůžky
 • hrnec, tyčový mixér
 • hladkou mouku, vodu, misku
 • jemný brusný papír
 • bílou pololesklou barvu (např. Aquadecol)
 • zelenou tónovací barvu (např. Kolorka)
 • štětec
 • papírovou lepicí pásku

postup

1. Do většího hrnce natrhejte papír z obalů na vajíčka na malé kousky, zalijte ho vodou a dejte vařit. Papír nechte vařit 10 minut, občas promíchejte. Pak nechte papírovou hmotu vychladnout.

2. Ze síta vystřihněte obdélník a zformujte ho do tvaru válce. Síto je měkké a dobře drží tvar.

3. V horní části udělejte asi 5 záhybů, abyste válec zúžili. Záhyby můžete převázat tenkým drátem.

4. Podobně válec zahněte dovnitř i ze spodní strany. Otvor však vyplňte dalším sítem, které ustřihnete ve tvaru kruhu. Drátky ho připevněte k válci.

5. Když papírová hmota vychladne, opět ji 10 minut povařte. Začne se pomalu rozkládat. Můžete ji nechat stát i 6 hodin (nebo přes noc).

6. Pak hmotu rozmixujte ponorným tyčovým mixérem na hladkou kaši. Přebytečnou vodu pořádně přeceďte přes sítko. Hmota vydrží v chladu několik dní.

7. V misce rozmíchejte lepidlo: smíchejte 1 šálek hladké mouky a 1 šálek vody. Lepidlo by mělo být řídké. Na jeden šálek papíroviny přimíchejte 1/3 šálku lepidla.

8. Hmotu nanášejte na síto po troškách, protože je těžká a mohla by začít opadávat. Nanesenou vrstvu vždy nechte asi 1 den vyschnout u topení a potom naneste další vrstvu.

9. Než obalíte celou vázu, může to trvat 4–5 dní. Když váza dobře proschne, můžete ji přebrousit jemným brusným papírem, aby byla hladší.

10. Do bílé barvy přidejte tónovací barvu. Papírovou lepicí páskou oddělte část, kterou chcete natírat. Barvu naneste štětcem a nechte zaschnout. Do vázy vložte sklenici s vodou a zelené rostliny nebo květiny.

Tipy
Pokud papírovina obsahuje hodně vody, bude dlouho schnout. Po nanesení na vázu ji můžete přitlačit ubrouskem, abyste co nejvíce přebytečné vody dostali pryč.
Pokud chcete mít vázu odolnou proti vodě, můžete ji přelakovat bezbarvým lakem ve spreji.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Vertikální zahrádka

Vertikální zahrádka

Toužíte mít bylinky v kuchyni snadno po ruce, ale nemáte dostatek místa na květináče? Vyrobte si pro ně vertikální zahrádku. Ušetříte místo na okně a zároveň získáte krásný živý obraz na stěnu.

Celý článek

Nunofilcování

Nunofilcování

V dnešním díle našeho výtvarného kurzu si představíme nunofilcování. Tato úžasná technika umožňuje spojovat v jeden celek nejluxusnější přírodní materiály, tedy vlnu a hedvábí.

Celý článek

Aranžmá v bandasce

Aranžmá v bandasce

Vyzdobte si domov jarní kyticí v pastelových barvách. Naaranžujte ji do bandasky po babičce a dejte jí tak jedinečný rustikální styl. Inspirujte se naším návodem.

Celý článek

Vybudujte si vyvýšený záhon

Vybudujte si vyvýšený záhon

Způsobů, jak vyrobit vyvýšený záhon je mnoho. Zkuste to třeba podle toho našeho. Ocení ho jistě i menší děti, které se na něm mohou pohodlně učit zahradnickým dovednostem.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.