Květinové přání s překvapením

Chcete udělat pro oslavence jarní přání, ale tak troch neobvyklé? Vytvořte takové, ze kterého se po otevření stane váza s květinami – v angličtině se mu říká Pop-up box.

Co budete potřebovat:

  • Bílou čtvrtku
  • barevné scrapbookové papíry
  • papírové kytičky nebo pomůcky k jejich přípravě
  • vyřezávací strojek Big Shot a květinové šablony
  • razítka
  • razítkovací barvy a půlkulaté perličky
  • lepidlo a nůžky

Postup:

 

1. Podle obrázku (šablony) si nakreslete základ krabičky. Čárkování znamená ohyb, plná čára stříhání.

 

2. Základ krabičky vystřihněte, horní polovinu rozstříhejte jako na obrázku a nezapomeňte na úzký proužek na boku, pomocí kterého vše slepíte.

 

3. Krabičku slepte a tři stěny ohněte směrem dolů, zadní nechte bez stát rovně. Pak si připravte dva proužky o délce 9 cm a šířce cca 1–2 cm a na každé straně 1 cm od okraje ohněte – na jedné straně dopředu a na druhé dozadu. Proužky vlepte rovnoměrně do krabičky asi půl centimetru od horního okraje.

 

4. Potom si připravte kytičky. Můžete použít buď hotové, které koupíte ve specializovaných scrapbookových e-shopech, nebo si kytičky můžete sami vytvořit. Ideální pomůckou k tomu je vyřezávací strojek Big Shot, na kterém kytičky a lístky pomocí kovových šablon vyříznete z barevných papírů.

 

5. Pokud máte kytičky jen bílé, můžete je odekorovat podle svých potřeb: kytičku nejdřív orazítkujte jemným vzorem (malé písmo, filigrány) a pak pomocí blendovací (tupovací) houbičky natupujte příslušnou razítkovací barvou.

 

6. Hotové kytičky různých velikostí navrstvěte na sebe, slepte a do středu přilepte malou půlkulatou perličku či kamínek.

 

7. Na všechny čtyři spodní stěny krabičky přilepte růžové obdélníky, které jsou na každé straně asi o 2 mm menší než stěna. Doprostřed nalepte větší vrstvenou květinu.

 

8. Navrstvené kytičky přilepte na úzké papírové proužky-stonky a ty pak vlepte dovnitř krabičky na připravené pruhy papíru.

 

9. Nakonec dozdobte květinovým papírem vrchní, ohnuté stěny krabičky – papíry ustřihněte opět o něco menší, aby byly vidět bílé okraje. Zadní stěnu můžete dozdobit malým papírovým motýlkem, kterého opět vyříznete na Big Shotu.

 

10. A jak z téhle krabičky-vázy uděláte přání? Jednoduše – prostě ji přes protilehlé ohyby zmáčkněte (zploštěte) a na poslední bílé části (rub ohnutých horních stěn) přilepte dva malé rámečky: na jednom je razítkový nápis gratulace, druhý je připravený na vepsání vlastního blahopřání.


Pro inspiraci

Jak konkrétně si svoje prostorové přání nazdobíte, záleží jen na vás – tady jsou další tipy.

 


Báječný pomocník – Big Shot

Big Shot je ruční vyřezávací a embosovací (vytlačovací) strojek, bez kterého si ti, co propadli papírovému tvoření, už skoro nedovedou představit život. Prodává se k němu velké množství různých šablon všech možných (i nemožných) tvarů: kytičky, rámečky, motýlci a spousta dalších zvířat, ale i kočárky, stromečky, srdíčka, auta apod., případně základy na skládané krabičky, stojánky a další tvary. Dalším příslušenstvím Big Shotu jsou embosovací kapsy, jejichž pomocí se na papír vytlačí různé vzory či obrázky.

Použití je jednoduché: mezi řezací podložky se vloží šablona s papírem (podle síly šablony se mohou přidávat různé další podložky, aby takzvaný sendvič byl vysoký přesně podle potřeby), zatočí se kličkou a po projetí strojkem je hotovo. Některé šablony proříznou i silnější materiál – plsť, pěnovku (moosgummi), dřevěnou dýhu, korek a nebo i velmi slabý plech. Big shot používají i některé patchworkářky, protože si s jeho pomocí vyříznou z látky zcela přesné tvary.

Více informací najdete na www.scrapovani.cz

 


Realizace, text a foto: Sylva Šporková, www.scrapovani.cz

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.