Veselé kohoutky

Kohoutky patří mezi méně obvyklé trvalky, které bývají v zahradách často opomíjené. Je to škoda, protože se zpravidla velmi snadno pěstují a místu dodají na pestrosti.

Kohoutek věncový (Lychnis coronaria)

Patří mezi velmi odolné trvalky. Má šedavě stříbrné listy s jemnými chloupky. Jednotlivé sytě karmínové květy se objevují od června až do mrazů. Množí se snadno samovýsevem, uchytí se také ve spárách.

Tipy pro pěstování: Vyhovují mu sušší slunná a stanoviště s výživnou a propustnou zeminou, která může být i kamenitá. Roste i na přímém slunci, vhodný je na zelené střechy.

 

Kohoutek chalcedonský (Lychnis chalcedonica)

Tento kohoutek vyniká kulovitými květy v ohnivě červené barvě, lze jej využít i k řezu. Tvoří vyšší robustní trsy. Po odkvětu a seříznutí se na konci léta objevují další, třebaže menší květenství. Množí se ze semen, dělení trsů není snadné.

Tipy pro pěstování: Nevysazujte jej do volného prostoru nebo na kraj záhonu, protože se vylamuje a rozklesává. Potřebuje běžnou zahradní půdu, přiměřenou zálivku, snese i sušší místa.

 

Kohoutek smolnička (Lychnis viscaria)

Tento kohoutek se nejčastěji pěstuje jako zajímavá skalnička. Kvete růžově nebo fialově, šlechtěné kultivary bývají plnokvěté. Dorůstá do výšky kolem třiceti centimetrů, listy tvoří kompaktní, často přízemní trsy.

Tipy pro pěstování: Potřebuje propustnou chudou a kyselou půdu na slunci, proto se mu daří třeba ve vřesovištích. Nevadí mu delší období sucha, vystačí si jen s vodou ze srážek.

 

Kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi)

Zahradní kultivary kohoutku lučního bývají plnokvěté, laty dorůstají až do osmdesáticentimetrové výšky. Růžové květy, které se objevují od května do srpna, jsou velmi jemné. Aby vynikly, vysaďte kohoutek vedle rostlin s výraznými listy.

Tipy pro pěstování: Jako trvalka vlhčích luk potřebuje více vody, může být i v okolí vodních ploch nebo v mokřadech. Nehodí se naopak na suchá místa a přímé slunce.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Svícen zdobený mušlemi

Svícen zdobený mušlemi

Z obyčejné plechovky a mušlí, které jste si kdysi přivezli od moře, můžete snadno vykouzlit svícen, díky kterému budete mít přímořskou atmosféru každý den doma…

Celý článek

Sejte ředkvičky a špenát

Sejte ředkvičky a špenát

Konec léta a podzim jsou v zeleninové zahradě obdobím sklizně. Ale stále můžete vysévat druhy s krátkou vegetační dobou, které ještě do příchodu silnějších mrazů stačí vyrůst – například ředkvičky či špenát.

Celý článek

Rajčata a bazalka

Rajčata a bazalka

Sladkokyselá chuť rajčat se báječně doplňuje s kořenitou bazalkou. Není proto divu, že tuto kombinaci najdeme v mnoha vynikajících receptech. Vyzkoušejte některé z nich.

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.