Věneček ze slaného těsta

Vánoční věnec z chvojí či jiných přírodních materiálů jste si již určitě vyráběli. Ale zkoušeli jste jej už někdy upéct? Pojďte se do toho pustit s námi.

Budete potřebovat

  • hladkou mouku
  • jemnou kuchyňskou sůlPostup
  • vodu
  • štětec
  • akrylové barvy
  • bezbarvý lak
  • vykrajovátka na cukroví

Postup

1 Hladkou mouku a sůl smíchejte v poměru tři díly mouky, jeden díl soli, jeden díl vody. (Vody můžete dát trochu víc.) Vytvořte tvárné těsto. Pokud je těsto příliš lepivé, přidejte sůl.

 

2 Z dobře propracovaného těsta vyválejte dva válečky.

 

3 Smotejte je dohromady do podoby „copánku“.

 

4 Copánek nakrájejte na délku zamýšlených věnečků. Ty pak vytvořte spojením konců copánku pomocí trochy vody. Věnečky přeneste na pečicí papír a na plech.

 

5 Vyválejte těsto a vykrajovátky vytvořte hvězdičky nebo jiné tvary. Udělejte váleček, nakrájejte ho na malé kousky a uválejte z nich kuličky. Hvězdičky a kuličky pomocí vody nalepte na věnec.

 

6 Těsto se peče dlouho, proto je lepší si vytvořit několik plechů dekorací a ty pak péct zároveň. Pečte při 120 °C 4–5 hodin. Rozhodující je velikost výrobků. Pečení velkého věnce může trvat i 5 hodin. Upečené věnce nechte vychladnout a pomalujte je akrylovými barvami. Hvězdičky bíle, kuličky tmavě zeleně.

 

7 Barvy nechte zaschnout a poté věnečky dozdobte zlatou nebo měděnou akrylovou barvou. Po dokonalém zaschnutí barev nalakujte věnce z obou stran bezbarvým lakem.Věnce jsou určené do interiéru, nemají rády vlhkost.

Tipy

Pokud se vám více líbí věnec jen v přírodní barvě těsta, můžete jeho závěrečnou úpravu s pomocí akrylových barev vynechat a pouze je nalakovat bezbarvým lakem.
Věnečků můžete vytvořit větší množství. Velké na dveře, na adventní stůl, malé jako ozdoby na stromeček. Můžete je také přivázat na vánoční dárky.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Život vždycky nemusí být tak zrychlený, jak se nám na první pohled zdá. Platí to třeba pro kurzy řezbářství Magmé. Když vejdete do dílny, ocitnete se v tak trochu jiném světě. Voní to tu dřevem a panuje tu příjemná atmosféra.

Celý článek

Koupelna ve venkovském stylu

Koupelna ve venkovském stylu

Ve venkovských chalupách obvykle koupelna s teplou vodou nebývala a k jejímu vybudování na chalupě přímo vybízejí nevyužívané hospodářské prostory. Přestavba chlívku či komory na koupelnu však má své zádrhele.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.