Věneček ze slaného těsta

Vánoční věnec z chvojí či jiných přírodních materiálů jste si již určitě vyráběli. Ale zkoušeli jste jej už někdy upéct? Pojďte se do toho pustit s námi.

Budete potřebovat

  • hladkou mouku
  • jemnou kuchyňskou sůlPostup
  • vodu
  • štětec
  • akrylové barvy
  • bezbarvý lak
  • vykrajovátka na cukroví

Postup

1 Hladkou mouku a sůl smíchejte v poměru tři díly mouky, jeden díl soli, jeden díl vody. (Vody můžete dát trochu víc.) Vytvořte tvárné těsto. Pokud je těsto příliš lepivé, přidejte sůl.

 

2 Z dobře propracovaného těsta vyválejte dva válečky.

 

3 Smotejte je dohromady do podoby „copánku“.

 

4 Copánek nakrájejte na délku zamýšlených věnečků. Ty pak vytvořte spojením konců copánku pomocí trochy vody. Věnečky přeneste na pečicí papír a na plech.

 

5 Vyválejte těsto a vykrajovátky vytvořte hvězdičky nebo jiné tvary. Udělejte váleček, nakrájejte ho na malé kousky a uválejte z nich kuličky. Hvězdičky a kuličky pomocí vody nalepte na věnec.

 

6 Těsto se peče dlouho, proto je lepší si vytvořit několik plechů dekorací a ty pak péct zároveň. Pečte při 120 °C 4–5 hodin. Rozhodující je velikost výrobků. Pečení velkého věnce může trvat i 5 hodin. Upečené věnce nechte vychladnout a pomalujte je akrylovými barvami. Hvězdičky bíle, kuličky tmavě zeleně.

 

7 Barvy nechte zaschnout a poté věnečky dozdobte zlatou nebo měděnou akrylovou barvou. Po dokonalém zaschnutí barev nalakujte věnce z obou stran bezbarvým lakem.Věnce jsou určené do interiéru, nemají rády vlhkost.

Tipy

Pokud se vám více líbí věnec jen v přírodní barvě těsta, můžete jeho závěrečnou úpravu s pomocí akrylových barev vynechat a pouze je nalakovat bezbarvým lakem.
Věnečků můžete vytvořit větší množství. Velké na dveře, na adventní stůl, malé jako ozdoby na stromeček. Můžete je také přivázat na vánoční dárky.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…