Vánoční krásky

Ke slavnostní náladě patří nepochybně květiny. Vždycky to však nemusí být kytice řezaných květů. Vyzdobte si byt kvetoucí rostlinou v květináči.

Hrnkové rostliny jsou nejkrásnější v době, kdy je koupíte – o to se starají šlechtitelé a zahradníci. V běžném domácím prostředí nikdy neudržíte kvalitu rostlin na takové úrovni, jako pěstitelé ve skleníkových podmínkách. Rostliny v domácím prostředí se dříve či později vytahují, rostou nepravidelně, méně kvetou a někdy i změní barvu květů.

Samozřejmě vás nenabádáme k tomu, abyste vyhodili všechny letité fíkusy filodendrony nebo dracény, které léta pěstujete a které jsou dominantou vašich obývacích pokojů. Nezbavujte se ani svých oblíbených ibišků, lopatkovců či voskovek – léty nabývají na kráse. Ale je zbytečné, abyste se pokoušeli přinutit k opakovanému kvetení třeba kalanchoe, kterou kdykoli během roku koupíte krásně rozkvetlou za cenu nižší, než za jakou byste dostali jedinou růži. Naučte se tedy kupovat kvetoucí hrnkové květiny pro krátkodobé použití. V nabídce květinářství i hobbymarketů najdete rostliny v mnoha různých tvarech, barvách i velikostech. Můžete si tedy bez problémů vybrat tu, která nejlépe ozdobí vybrané místo ve vašem bytě nebo vhodně zabalená potěší vaše blízké jako dárek.

 

Brambořík (Cyclamen persicum)

V hitparádě nejoblíbenějších kvetoucích rostlin stojí velmi vysoko. Na oblíbenosti mu neubírá ani to, že mu teplo našich domovů příliš nesvědčí. Od září až do Vánoc se prodávají rostliny s poupaty, které doma spolehlivě vykvetou. Existuje mnoho kultivarů s listy zelenými nebo mramorovanými, s květy bílými, růžovými, červenými, fialovými či lososovými. Některé odrůdy mají na okrajích roztřepené, voňavé květy. Na trhu jsou k dostání také minibramboříky – ty snášejí teplý suchý vzduch lépe. Brambořík zalévejte do misky, odtrhujte odkvetlé květy i se stonky a během kvetení ho každých deset dní přihnojte.

 

Vánoční kaktus (Schlumbergera)

Na trhu jsou v předvánočním období nakvetlé rostliny s poupaty v barvě bílé, růžové, červené i žluté. Moderní odrůdy jsou vyšlechtěny tak, aby jejich pěstování bylo co nejsnazší. Stačí tedy přiměřená zálivka a hnojení v době květu jednou za dva týdny. S rostlinou však příliš nehýbejte, nesnáší to a květy i poupata opadají. Vánoční kaktus vám doma vydrží několik let, ale i když mu dopřejete potřebné tříměsíční období klidu v suchu a chladu, jen stěží načasujete jeho kvetení přesně na příští Vánoce.

 

Guzmánie (Guzmania)

 

Pochází z tropických deštných pralesů, ale v suchých bytech také obstojí. Potřebuje však minimálně obden rosit. Zalévá se přímo do listové růžice, která tvoří jakousi nálevku. Do zálivkové vody dejte jednou za dva týdny také slabší roztok hnojiva.

 

Hvězdník (Hippeastrum)

Jeho mohutné rašící cibule jsou před vánočními svátky běžně k dostání. V teple rychle rostou a brzy se objeví nádherný velký květ v barvách od bílé přes lososovou, oranžovou k mnoha červeným tónům. Existují i kultivary s květy dvoubarevnými. Během kvetení zalévejte vydatně, jednou týdně slabě přihnojte. Květní stvol vhodně podepřete, jinak hrozí, že se rostlina převrátí. A pozor – hvězdníky jsou jedovaté.

 

Azalka (Rhododendron simsii)

Na výsluní zájmu se drží celá léta, i když je na prostředí poněkud náročnější. Paleta barev květů je skutečně bohatá – od bílé přes růžovou, lososovou a červenou až po světle fialovou. Květy jsou jednoduché nebo plné. Azalku nestavte na přímé slunce a pravidelně ji zalévejte, kořenový bal nesmí vyschnout. Stačí malé přischnutí a květy rychle zvadnou. Stejně jako rododendrony na zahradě nesnáší pokojová azalka vápno, potřebuje kyselejší půdu.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Rostliny, které kvetou v zimě

Rostliny, které kvetou v zimě

Nejen tradiční hvězda, hyacint či vánoční kaktus se mohou stát ozdobou obývacího pokoje a potěšit vás v zimě. Rostlin, které kvetou právě v této době, najdete mnohem více.

Celý článek

Přeslička: na hojení ran

Přeslička: na hojení ran

Přesličky patří mezi velmi staré druhy. Nerozmnožují se semeny a nenajdete u nich ani typické květy, jde o rostliny výtrusné. Setkat se můžete se třemi zástupci – přesličkou rolní, bahenní a lesní.

Celý článek

Pozor na psí nadváhu

Pozor na psí nadváhu

Nejen lidem, ale i našim čtyřnohým kamarádům škodí obezita. Způsobuje jim vážné zdravotní potíže a zkracuje jim život. Jak je udržet štíhlé a fit?

Celý článek

Přečtěte si

Dům postavený z příběhů

Dům postavený z příběhů

www.chatar-chalupar.cz

Renata Bernardi pořádá už několik let hojně navštěvované semináře o tvorbě přirozeného, harmonického a účelného bydlení. Můžete jí věřit, vše má vyzkoušeno doslova na vlastní kůži.

Nádobí na indukci

Nádobí na indukci

www.peknebydleni.cz

Pokud jste ještě nikdy nevařili v kvalitním nádobí, s indukční varnou deskou máte jedinečnou příležitost ke změně – pořiďte si nové vhodné hrnce a pánve, které vám zajistí dokonalý výsledek.