Vánoce na zahradě

Máte dům slavnostně vyzdobený? Zkrášlete si i zahradu a přeneste i na ni vánoční kouzlo. Nechte se inspirovat našimi tipy.

Než se rozhodnete, jak vlastně pojmete zahradní výzdobu, uvědomte si, že základním pravidlem pro výběr dekorací je jednota stylu. Jako vodítko může posloužit inspirace z vašeho kraje a místní tradice nebo barevné sladění všech dekorací. Pamatujte však, že méně znamená často více.


Kouzlo světel

Nemalý podíl na vánoční výzdobě má osvětlení. Právě několik jemných světelných efektů vám pomůže posunout Vánoce z domu do zahrady a vykouzlit v ní neopakovatelnou atmosféru. Nabídka vánočního osvětlení do exteriéru je přebohatá. Některé svítí nepřetržitě, jiné bliká nebo má programovatelný systém pro změnu barvy a světelných efektů. Ke zdobení balkonu se používá osvětlení napodobující ledové rampouchy, krápníky či padající sníh, světelné řetězy a kabely se zase hodí k osvětlení pergoly nebo ozdobení stromů a keřů, které ani nemusejí být jehličnaté. Trojrozměrné světelné dekorace v podobě andělů či importovaných sobů se uplatní pod stromy i na terase. Pokud to jen trochu jde, vyvarujte se blikání světýlek. Ruší nejen ptáky, ale také sousedy z nejbližšího okolí.

Rozsvítit lze i zásobu dřeva

Řešení existuje i pro ty z vás, kteří elektrické světelné efekty nemohou vystát. Lucerna se zapálenou svíčkou u vchodu do domu je nejen romantická, ale přímo vybízí k myšlenkám na doby dávno minulé. Nejpraktičtější lucerny jsou kovové, nenechte se ale omezovat nabídkou trhu a vytvořte si vlastní originální lucerny různých velikostí a podob. Pěkně vypadá jakákoli skleněná nádoba ozdobená stužkou a jmelím postavená do sněhu, krásné jsou i ledové odlitky vytvořené z různých mís nebo bábovkových forem. Klasickou svíčku můžete přitom nahradit i její trvanlivější imitací s LED světýlkem. I vánoční osvětlení odráží osobní vkus majitele. Aby se nenásilně zapojilo do prostředí, mělo by vždy respektovat architekturu domu i zahrady.

Truhlíky nazdobte například živými rostlinami odolnými proti mrazu

Ozdobené truhlíky

Adventní věnec mohou na okenních parapetech nebo jiných místech doplňovat vkusné přírodní girlandy nebo vyzdobené venkovní truhlíky, koše nebo jiné nádoby. Stačí do nich naskládat větvičky jehličnatých stromů a barevně je dozdobit různými přírodninami či stuhou. Krášlit je mohou i živé rostliny odolné proti mrazu. Použít lze například cesmínu, břečťan, mahónii nebo vděčný vřes. Z procházky lesem si můžete také přinést zajímavě členité větvičky a šišky, nastříkat je bílou nebo jinou barvou a po zaschnutí umístit do chvojí v truhlíku. Vánoční zeleň rozsvítíte i přidáním několika vánočních kouliček. K dekoraci využijete také pěkné staré věci po babičce zapomenuté třeba ve sklepě či na půdě. Nápadům se meze nekladou.

Lojová krmítka zasytí ptáčky, a navíc poslouží jako dekorace

Myslete na jiné

V době svátků si najděte čas na pomoc nejen lidem, ale i zvířatům. Návod na netradiční krmítko najdete na str. 60. Jeho výrobou spojíte navíc příjemné s užitečným. Nakrmíte ptáky, vytvoříte pěknou dekoraci a zároveň pozitivně zapůsobíte na výchovu svých potomků. Pokud máte klasické krmítko ve tvaru domečku, zavěste na něj různé plody, nejčastěji se rozvěšují jablka. Chcete-li však jednotlivými jablky, lojem nebo ořechy ozdobit i stromky na zahradě, zjistíte, že jablka jsou příliš těžká, ořechy se sypou a lůj vypadává z drátků. Praktičtějším řešením jsou proto lojová krmítka vyráběná v nejrůznějších tvarech, se kterými se dobře manipuluje. Stromy či keře v předzahrádce tak můžete ozdobit třeba srdíčky vyplněnými vysoce energetickou lojovou pochoutkou s bobulemi. Po spotřebování náplně není třeba obal ve tvaru srdce ani vyhazovat, protože je vyroben z materiálu vhodného ke stavbě hnízda. Stačí jej na jaře jen zavěsit do hustého větvoví. Pěkně vypadá i zvonek z javorových listů, který je vyplněný lojem. Ten je dokonce možné po spotřebování lojové výplně znovu naplnit.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek