V souladu s přírodou

Líbí se vám skandinávský naturální styl bydlení? Pak vás nejspíš osloví tento věšák, na jehož výrobu vám postačí pár větví z kroucené vrby.

Budete potřebovat

 • 1 větev s průměrem asi 4 cm, dlouhou asi 90 cm
 • 6 větviček s průměrem asi 1 cm, dlouhých 10 cm
 • přímočará pila s pilovým listem na dřevo
 • jemný brusný papír
 • tužku
 • akumulátorový šroubovák s vrtákem na dřevo
 • lepidlo na dřevo (např. Pattex wood)
 • ubrousek nebo hadřík
 • plochý štětec
 • papírovou lepicí pásku
 • bílou barvu (např. Slovakryl)
 • matný lak na dřevo (např. Aqualak)

Postup

1. Větve z kroucené vrby zbavte kůry a nechte je pár dní v teple proschnout. Pak je nařezejte na požadované rozměry.

2. Přebruste je jemným brusným papírem, aby byly pěkně hladké.

3. Malé větvičky rozložte v přibližně stejných vzdálenostech na místa, kde chcete mít věšáčky. Tužkou naznačte body, kde budete vrtat.

4. Akumulátorovým šroubovákem s vrtákem na dřevo vyvrtejte otvory široké podle tloušťky větví. Konce větví, které budete vlepovat do děr, můžete zúžit brusným papírem.

5. Do vyvrtaných děr vytlačte lepidlo na dřevo a větvičky do nich zasuňte. Vyteklé lepidlo ihned setřete ubrouskem.

6. Papírovou lepicí páskou oddělte část, kterou chcete mít bílou. Natřete ji bílou barvou a nechte zaschnout.

7. Zbylou část větve natřete matným bezbarvým lakem. Na krajích větve obmotejte silnějším provázkem nebo tenčím lankem a věšák zavěste na zeď.

Tip

Věšák vám dobře poslouží i na věšení sezónních dekorací – například na jaře velikonočních vajíček nebo v zimě na věšení vánočních hvězd.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Zkrášlete se motýlí broží

Zkrášlete se motýlí broží

Jsou krásné a originální. Vytvořte si svou vlastní vyšívanou brož, například ve tvaru pestrého motýlka. Patříte-li mezi zkušené vyšívačky, bude to pro vás hračka!

Celý článek

Podtácky z pryskyřice

Podtácky z pryskyřice

Práce s epoxidovou pryskyřicí není tak složitá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zvládne ji i začátečník a odměnou za vynaložené úsilí mu budou velice efektní výrobky.

Celý článek

Šálka jako šperk

Šálka jako šperk

Baví vás háčkování? V aktuálním dílu našeho kreativního seriálu si ukážeme, jak si uháčkovat ozdobnou šálku, kterou budeme moct nosit jako šperk. Doplníme ji třásněmi a bižuterií.

Celý článek

Pestré jarní dekorace

Pestré jarní dekorace

Vytvořte si doma svěží jarní atmosféru! Ve speciálu Pestré jarní dekorace najdete inspiraci na výrobu jarních a velikonočních dekorací a bytových doplňků. Speciál přináší jednoduché a srozumitelné návody na vlastnoruční jarní tvoření z přírodnin a dalších snadno dostupných materiálů.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.