V neděli 21. března si připomeneme Světový den Downova syndromu

V průběhu tohoto dne může každý projevit své sympatie a podporu lidem s Downovým syndromem prostřednictvím Ponožkové výzvy. Spojme se a oslavme spolu lidskou jedinečnost.

Hlavním smyslem této aktivity je přispět k zvýšení povědomí o Downově syndromu a lidech, kteří se s touto genetickou odchylkou narodili. Naší snahou je taktéž podpořit rodiny, které se s láskou a porozuměním starají o děti s DS a organizace, které se jim věnují.

Lidi s Downovým syndromem žijí v naší společnosti, patří do našich životů a jsou součástí našich komunit. Chceme přispět k většímu pochopení, co znamená mít Downův syndrom a jaký pozitivní dosah mají tyto lidi na své okolí. Lidi s Downovým syndromem si zaslouží být rovnocenně vnímáni ve všech aspektech života společnosti.

Zapojte se i VY do Ponožkové výzvy, stačí si vzít dvě odlišné ponožky, vyfotit sesdílet svou fotku na svých sociálních sítích Facebook a Instagram s hashtagem #PonozkovaVyzva.

Proč právě ponožky?

Rozdílné ponožky se staly symbolem Světového dne Downova syndromu, protože chromozom má právě tvar ponožky. Datum 21. 3. je též symbolický, protože lidi s Downovým syndromem mají o jeden 21. chromozom navíc. Mají tři namísto dvou. Genetická porucha se odborně nazývá trizomie 21.

Jak pomoci lidem s Downovým syndromem při začlenění se do společnosti?

Lidská individualita dělá svět pestřejším a barevnějším, bez předsudků či bariér. V případě lidí s Downovým syndromem ale přetrvává problém jejich přirozeného začlenění do společnosti. Přitom stačí tak málo, abychom prolomili ledy a odstranili strach z neznámého. Pomoz nám odstranit předsudky a bariéry vůči lidem s DS.

 

Toto je cesta:

1. Při oznámení diagnózy po narození dítěte s DS: Práce lékařů a zdravotnického personálu je mimořádně náročná. Kromě zachraňování životů a péče o nemocné, často oznamují pacientům vážné diagnózy. Po narození dítěte s Downovým syndromem musí lékaři mimořádně citlivě sdělit rodičům zprávu, že jejich dítě se narodilo s genetickou odchylkou. Lékaři a odborníci, podělte se o své zkušenosti, jak oznámit náročnou diagnózi rodičům, aby se s ní dokázali co nejlépe vyrovnat.

2. Při přijetí dítěte s DS do rodiny: První dny rodičů, kteří se dozvědí, že jejich dítě má vrozenou poruchu, jsou nejtěžší. V této situaci je pro rodiče důležité vědět, že při nich stojí nejbližší rodina a přátele, kteří jim budou v tomto náročném období oporou a budou dítě milovat i navzdory odlišnosti. Podělte se o zkušenosti, jak vaše rodina přijala dítě s DS.

3. Při přijímání dětí s DS do mateřské, základní či střední školy: I děti s Downovým syndromem, stejně tak jako všechny děti, mají právo na vzdělání. Je pro ně nevyhnutelné, aby dostaly šanci věnovat se v průběhu studia tomu, co je baví. Dítě s DS bude pro své spolužáky zaručeně velkým přínosem a naučí je respektovat odlišnost. Pedagogové, jestli máte zkušenost se začleněním žáky s diagnózou DS do běžného kolektivu dětí, podělte se o ni s ostatními.

4. Při přijetí dospělého člověka s DS do zaměstnání: I lidé s DS by měli dostat možnost pracovat, když budou mít zájem. Můžou obohatit pracovní kolektiv a svou výjimečnou osobnost, pozitivitu a veselost, kterou má rád a je v ní „jako doma“. Může své kolegy předběhnout nebo motivovat k lepším pracovním výkonům. Zaměstnavatelé, kteří pod svoje křídla přijali člověka s DS, podělte se o svoje zkušenosti, abyste inspirovali i ostatní zaměstnavatele.

5. Přijetí do společnosti: Lidé s Downovým syndromem jsou výjimeční, ale stejně jako my, jsou to lidé, kteří si zaslouží své místo ve společnosti. Možností přijetí je mnoho. Můžete se stát dobrovolníkem v organizacích které se jim věnují, dát jim příležitost studovat nebo poskytnou jim možnost pracovat ve vaší společnosti. My v Dedoles jsme se například rozhodli, že jim dáme možnost přeměnit se na naše modely a předvádět naše veselé výrobky 🙂

Děkujeme, že pomůžete šířit povědomí o Downově syndromu.

Komerční prezentace


Další články

Zima jako z pohádky? Se správnou obuví nic nemožného!

Zima jako z pohádky? Se správnou obuví nic nemožného!

Cítit se v zimě jako v pohádce zní moc hezky. Ale většinou nám pozitivní prožitky více či méně narušuje mrazivá teplota. Pokud vychytáme pořádné zimní oblečení a rukavice, máme úspěch téměř zaručen. Téměř. Ruce sice v teple máme, ale co naše nohy? Je to další z důležitých aspektů vedoucích k příjemně prožitému pobytu venku. Teplé zimní boty nám pomohou vytvořit ochrannou bariéru pro naše nožky, a tak se mrazem můžeme bez starostí kochat, ne trápit. Celý článek

Jak vybavit pokoj pro studenta

Jak vybavit pokoj pro studenta

Pokoj pro studenta by se neměl stát jen místností, ale měl by kombinovat vlastnosti obývacího pokoje, pracovny, tělocvičny a herny. jenže jak na to, když ze svého pubertálního syna nebo dcery nejste schopni dostat více, než dvě slova? Celý článek

Bez jakých doplňků se neobejde stylová koupelna?

Bez jakých doplňků se neobejde stylová koupelna?

Pokud se chcete v koupelně cítit dobře, bude ji to chtít vybavit stylovými doplňky. To totiž mohou výrazně proměnit ráz vaší koupelny a vytvořit v ní harmonický prostor pro relaxování a pro odpočinek. Jestliže nevíte, jak koupelnu stylově zařídit, nemusíte zoufat. My vám to na následujících řádcích rádi prozradíme.
Celý článek