Foto: Shutterstock

Hračky i pro nejmenší: Ušijte dětem mořské potvůrky

Textilní hračky jsou měkké a poddajné, a hodí se tak i pro nejmenší děti. Ušijte jim mořské potvůrky ze zbytků látek, určitě je ocení. Navíc jsou krásné a dají se snadno vyprat.

Do hraček můžete zašít malé rolničky, aby vydávaly příjemný zvuk.

Budete potřebovat:

  • zbytky látek
  • papír a tužku
  • nůžky
  • jehlu a nit nebo šicí stroj
  • nažehlovací vlizelín (nemusí být)
  • výplň (například duté vlákno)
  • vyšívací bavlnka nebo fix na textil
  • ozdoby jako stužky, knoflíčky apod.

Příprava:

Nejprve si vyberte tvar mořského zvířátka, které budete chtít vyrobit. Můžete si navrhnout vlastní originál, nebo se inspirovat našimi šablonkami. Šablonu si překreslete na papír ve zvolené velikosti a vystřihněte. Vyberte si vhodnou, nejlépe bavlněnou látku.

Detaily:

Nezapomeňte na detaily, jako jsou oči, ústa nebo jiné ozdoby. Použijte na ně látku v jiné barvě nebo drobné knoflíčky, stužky apod. Lze je také nakreslit fixem na textil nebo vyšít. Lícovou stranu látky můžete takto vyzdobit už před sešíváním.

Šití:

Dejte dvě vrstvy látky lícem na sebe a položte na ně šablonu. Vystřihněte tvar podle šablony (přidejte asi 0,5–1 cm na okraj). (Pokud chcete, aby byla hračka trvanlivější, můžete obě vrstvy látky zrubu vyztužit nažehlovacím vlizelínem.) Položte vystřižené tvary lícem na sebe a hračku po obvodu sešijte. Můžete šít ručně zadním stehem dvojitou nití nebo na stroji. Nechte část nesešitou v místě, kde ji budete plnit. V místech, kde tvar vytváří ostré úhly, okraj látky ke švu mírně nastřihněte, aby po převrácení netáhl.

Plnění:

Sešitou hračku převraťte na líc. Nyní ji můžete ponechaným otvorem vyplnit. Nacpěte výplň důkladně do všech výčnělků, jako jsou chapadla, použijte k tomu například špejli. Když je hračka důkladně vycpaná, ponechaný otvor sešijte skrytým stehem.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Dvojí tvář jedné chalupy

Dvojí tvář jedné chalupy

Stavení pochází z počátku 19. století, je to znát na jeho průčelí děleném římsami i na oknech, v horní části zaoblených. Ovšem odvrácená strana značí, že jde o moderní dům z posledních let. Na části směřující do zahrady se oba styly potkávají, ten starý i současný. Tvář chalupy určili architekti.

Celý článek

Zářivá chuť podzimu

Zářivá chuť podzimu

Podzim bez dýně jako by snad ani nebyl. Ačkoliv je venku pošmourno, pokud vám na plotně bublá dýňová polévka a z trouby voní skořicové rolky, nemusíte si zoufat. Bude to podzim jako malovaný!

Celý článek