Tyrkysový náramek z paměťového drátu

Šperk ze stříbrných, skleněných a polodrahokamových korálků

Paměťový drát je drát z nerezové oceli, který se vždy, když ho natáhneme a uvolníme, vrátí do původního tvaru. Běžně se prodává v balení po šesti nebo dvanácti otočkách, ale možná narazíte i na větší. Dostupné jsou různé průměry, většinou„velký“ nebo „malý“. Důležité je použít na jeho stříhání kleštěna paměťový či silný drát, protože obyčejné kleštičky byste si jím mohli lehce poškodit. U tohoto náramku jsme coby navlékací materiál místo běžného drátku raději použili drát paměťový. Protože se dá snadno roztáhnout a není třeba na něj používat sponu, bude sedět na jakýkoliv obvod zápěstí. Tato technika je tudíž ideální, pokud si nejste jistí velikostí zápěstí nositele, nebo když šperky vyrábíte na prodej.

 

Budete potřebovat:

  • 30 křídových tyrkysových korálků vel. 13 x 18 mm – hruškovitého tvaru, s postranním otvorem
  • 90 stříbrných zrnek vel. 3 mm (vel. 6)
  • 60 antických stříbrných rytých mezikusů 4 x 8 mm, bikonů
  • 92 korálků z dělového bronzu vel. 2,5 mm
  • 30 postříbřených kaplíků vel. 4 mm
  • 6 otoček tenkého paměťového drátu
  • kleště se zaoblenými čelistmi
  • kleště na paměťový nebo silný drát

 

postup

1 Nemáte-li drát předem nastříhaný kleštěmi na paměťový či silný drát, ucvakněte ho tak, abyste získali jeden dlouhý drát se šesti otočkami. Přitom zjistíte, že se drát snadněji stříhá na levé či pravé straně kleští, než kdybyste ho nasadili přímo doprostřed.

2 Kleštěmi se zaoblenými čelistmi vytvořte na jednom konci drátu uzavřenou smyčku,a to tak, že uchopíte konec drátu čelistmi kleští. Potom kleštěmi otáčejte, dokud drát neutvoří zcela „uzavřený“ kruh.

 

3 Při navlékání korálků na paměťový drát zatlačte korálky až na samý konec drátu, k uzavřené smyčce, kterou jste právě vytvořili krokem 2. Uzavřená smyčka zabrání sklouznutí korálků. Polodrahokamové a skleněné korálky jsou dost těžké, takže mohou drát trochu natahovat; to je důvod, proč jsme zvolili paměťový drát menší velikosti.

4 Navlékněte korálky na drát a řiďte se podle opakujícího se vzoru zobrazeného vlevo nahoře, dokud zcela nenavléknete celých šest otoček drátu. Až vám bude zbývat asi jen 1 cm drátu do konce, přestaňte navlékat a vytvořte další uzavřenou smyčku jako v kroku 2.


Konec náramku zajistěte uzavřenou smyčkou.


Obměna: Kulaté korálky

Hruškovité tyrkysové korálky jsou nahrazeny kulatými. Použití kulatých korálků náramek zjemní a také sníží jeho hmotnost. Stříbrné mezikusy jsou rozmístěny v jiném pořadí, aby tvořily odlišný vzor.

 

 


Text a foto: Metafora

Další články

Designové květináče s pruhy

Designové květináče s pruhy

Ze starších misek a květináčů si můžete vytvořit designové stojany na květiny a ozdobit si s nimi třeba stůl na terase či v zahradě. Je to snadné a rychle hotové. Postupujte podle našeho návodu.

Celý článek

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek