Tyrkysový náramek z paměťového drátu

Šperk ze stříbrných, skleněných a polodrahokamových korálků

Paměťový drát je drát z nerezové oceli, který se vždy, když ho natáhneme a uvolníme, vrátí do původního tvaru. Běžně se prodává v balení po šesti nebo dvanácti otočkách, ale možná narazíte i na větší. Dostupné jsou různé průměry, většinou„velký“ nebo „malý“. Důležité je použít na jeho stříhání kleštěna paměťový či silný drát, protože obyčejné kleštičky byste si jím mohli lehce poškodit. U tohoto náramku jsme coby navlékací materiál místo běžného drátku raději použili drát paměťový. Protože se dá snadno roztáhnout a není třeba na něj používat sponu, bude sedět na jakýkoliv obvod zápěstí. Tato technika je tudíž ideální, pokud si nejste jistí velikostí zápěstí nositele, nebo když šperky vyrábíte na prodej.

 

Budete potřebovat:

  • 30 křídových tyrkysových korálků vel. 13 x 18 mm – hruškovitého tvaru, s postranním otvorem
  • 90 stříbrných zrnek vel. 3 mm (vel. 6)
  • 60 antických stříbrných rytých mezikusů 4 x 8 mm, bikonů
  • 92 korálků z dělového bronzu vel. 2,5 mm
  • 30 postříbřených kaplíků vel. 4 mm
  • 6 otoček tenkého paměťového drátu
  • kleště se zaoblenými čelistmi
  • kleště na paměťový nebo silný drát

 

postup

1 Nemáte-li drát předem nastříhaný kleštěmi na paměťový či silný drát, ucvakněte ho tak, abyste získali jeden dlouhý drát se šesti otočkami. Přitom zjistíte, že se drát snadněji stříhá na levé či pravé straně kleští, než kdybyste ho nasadili přímo doprostřed.

2 Kleštěmi se zaoblenými čelistmi vytvořte na jednom konci drátu uzavřenou smyčku,a to tak, že uchopíte konec drátu čelistmi kleští. Potom kleštěmi otáčejte, dokud drát neutvoří zcela „uzavřený“ kruh.

 

3 Při navlékání korálků na paměťový drát zatlačte korálky až na samý konec drátu, k uzavřené smyčce, kterou jste právě vytvořili krokem 2. Uzavřená smyčka zabrání sklouznutí korálků. Polodrahokamové a skleněné korálky jsou dost těžké, takže mohou drát trochu natahovat; to je důvod, proč jsme zvolili paměťový drát menší velikosti.

4 Navlékněte korálky na drát a řiďte se podle opakujícího se vzoru zobrazeného vlevo nahoře, dokud zcela nenavléknete celých šest otoček drátu. Až vám bude zbývat asi jen 1 cm drátu do konce, přestaňte navlékat a vytvořte další uzavřenou smyčku jako v kroku 2.


Konec náramku zajistěte uzavřenou smyčkou.


Obměna: Kulaté korálky

Hruškovité tyrkysové korálky jsou nahrazeny kulatými. Použití kulatých korálků náramek zjemní a také sníží jeho hmotnost. Stříbrné mezikusy jsou rozmístěny v jiném pořadí, aby tvořily odlišný vzor.

 

 


Text a foto: Metafora

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…