Tisk na textil – zdobené prostírání

Seznamte se s námi s nejrůznějšími výtvarnými postupy, technikami a materiály. Naučte se něco nového nebo načerpejte inspiraci a zajímavé náměty pro své tvoření.

Máte chuť obohatit své tvůrčí portfolio o nové dovednosti? Pak vás snad potěší, že jsme se rozhodli na stránkách Rozmarýny pravidelně přinášet seriál, ve kterém se budeme blíže zabývat rozmanitými výtvarnými technikami a materiály. Jeho součástí budou samozřejmě i návody, prostřednictvím kterých se budete moci s těmito postupy podrobně seznámit a naučit se je. V prvním dílu si ukážeme tisk na textil. Tisk v podobě, kterou vám zde představujeme, je snadnou a efektní metodou dekorování textilu a dalších materiálů.

 

Jak začít?

Tisknout lze doma, na chatě nebo třeba ve škole a není k tomu potřeba žádné složité vybavení. Postačí stůl, štětec, houbička na nádobí, plastová podložka, barvy a razítko nebo tiskátko, případně šablona. Je také dobré mít vhodné pracovní oblečení, nebo alespoň zástěru.

Razítka si můžete koupit hotová, nebo si svá originální razítka vyrobit. Nejjednodušší razítko lze jednoduše vyřezat z brambory. Stejně snadno si můžete udělat razítka z linolea, dřeva nebo gumy.

 

Nanášení barvy

Barvu lze na razítka nanášet štětcem, válečkem nebo houbičkou (můžete použít i více barev najednou, a dosáhnout tak například mramorového efektu) nebo si jednoduše barvu v tenké vrstvě natřete na umělohmotnou podložku a razítko do ní namáčejte.

Před začátkem práce vždy otestujte otisk na kousku papíru nebo na odstřižku látky. Je nutné vyzkoušet, kolik barvy má na razítku být. Pokud je jí málo, je otisk nezřetelný, pokud je barvy moc, vytlačí se do stran a vytvoří nevzhledný plastický okraj.

 

Čím tisknout

Jako tiskátka můžete použít vše, co má zajímavý plastický povrch: přírodniny, textil, provázky, zátky, domácí potřeby nebo drobné hračky. Šablony lze koupit hotové, nebo si můžete vlastní vystříhat či vyřezat řezákem z papíru nebo plastové folie.

My si technikou tisku ozdobíme plátěné prostírání. Použijeme k tomu válečkové razítko vlastní výroby, koupená razítka a šablony. Tvary razítek a šablon jsou jen na vás, informace v seznamu materiálu je orientační.

Veškerý materiál je možné koupit na internetu. Látka musí být z přírodního materiálu (bavlna, len, hedvábí), pokud možno hladká. Pokud je v projektu ukázaná metoda tisku na plátně, neznamená to, že si stejně nemůžete potisknout papír, tričko nebo boty. Vždy záleží jen na vaší fantazii a na použití vhodné barvy na vybraný materiál.

 

Budete potřebovat

  • bavlněné plátno
  • plastové šablony peří
  • silikonová razítka ve tvaru rostlin
  • plastové podložky na razítka
  • razítkovací barvu na textil s polštářkem
  • akrylovou barvu na textil
  • barvu na textil ve spreji (např. Cadence)
  • plochý štětec
  • papírovou ruličku (např. od potravinové folie)
  • provázek
  • lepidlo
  • plastovou podložku
  • igelit
  • gumičky
  • houbičku na nádobí
  • nůžky
  • žehličku
  • řezák

 

postup

 

1 Vytvořte si válečkové razítko se vzorem provázku. Nejprve z papírové role odřízněte řezákem kousek o velikosti asi 10 cm. Vzniklou ruličku potřete lepidlem a omotejte provázkem. Provázek musí být dostatečně silný, vhodná je třeba prádelní šňůra. Provázek k ruličce přichyťte gumičkami a počkejte, až lepidlo zaschne. Poté gumičky sundejte.

 

2 Na stůl položte igelit a na něj rozložte vypranou a dobře vyžehlenou látku. Vyberte si odstíny barev, kterými chcete tisknout.

 

3 Na plastové podložce pomocí štětce rozmíchejte barvu. My jsme použili žlutou a zelenou, které jsou do sebe jen částečně zamíchané. Lze to udělat tak, že na podložku dáte vedle sebe dva silné pruhy obou barev a uprostřed je jemně smícháte. Barvu nijak neřeďte, aby se na látce nerozpíjela. Váleček do barvy ze všech stran namočte. Případně si můžete pomoci štětcem – naneste jím barvu tam, kam se případně nedostala.

 

4 Na látce vytvářejte šikmo otisky tak, že do válečku dáte prsty a jemným tlakem razítko válíte po plátně. Otisk je na začátku výraznější díky většímu množství barvy. Proto zpočátku válejte jemně a později přitlačte. Razítko válejte různými směry i přes sebe. Vždy si ho před každou novou linií namočte v barvě. Po skončení práce ihned váleček omyjte. Vzhledem k tomu, že je z papírové ruličky, myjte ho rychle a dejte hned usušit. Tak vám dlouho vydrží. Papírovou ruličku také můžete nahradit dřevem nebo plastem, pak bude trvanlivost válečku ještě delší.

 

5 Linie vytvořené válečkovým razítkem nechte zaschnout a poté vzor doplňte razítky. My použili razítka silikonová. Ta je potřeba tlakem přilepit na plastovou podložku. Razítka namáčejte v razítkovacím polštářku. Razítko poté položte na látku a zatlačte na jeho střed tak, aby se barva rovnoměrně otiskla.

 

6 Razítkujte po celé ploše látky, můžete tisknout i přes otisk válečku. Vzory razítek střídejte. Razítka i podložky po použití ihned omyjte a dejte usušit.

 

7 Nyní vzor doplňte peříčky, která vytvoříte šablonováním. Houbičku na nádobí rozstříhejte na malé čtverečky. Z jedné houbičky jich můžete udělat 6–8. Akrylovou barvu na textil dejte na podložku (postačí víčko od zavařeniny). Vlastní nebo koupenou šablonu přitiskněte na látku v místě předpokládaného vzoru. Houbičkou nanášejte barvu kolmými otisky na šablonu – tupujte. Jakmile je vzor vyplněný, opatrně šablonu zvedněte a položte na další místo. Postup opakujte. Pokud je šablona tak znečištěna barvou, že by mohla zašpinit látku, raději ji před dalším tiskem omyjte a usušte. Stejně postupujte ihned po dokončení šablonování.

 

8 Akrylová barva je krycí, to znamená, že překryje jakýkoli vzor, který jste již vytvořili, pokud to tak budete chtít. Můžete tedy peříčka pokládat na látku kamkoli, jak je zřejmé z obrázku. Pokud jste někde udělali chybu nebo nechtěný flek, nyní to můžete šablonou zakrýt.

 

9 Posledním krokem ve zdobení látky jsou cákance barvou. Vytvořte je tak, že štětec namočíte do barvy ve spreji. Odšroubujte víčko a čistý štětec do lahvičky namočte. Barva je řídká, a proto pro cákance vhodná. Prudkými pohyby štětcem nad látkou sklepněte barvu. Je lepší si to vyzkoušet nanečisto. Cákance umocní výtvarný dojem z celého vzoru.

 

10 Látku nechte 24 hodin schnout a poté ji z rubu zažehlete. Doba zažehlování je napsaná na barvě. Většinou se jedná o 5 minut. Látku pak rozstříhejte na jednotlivé prostírky a ty zaobrubte. Barvený textil perte nejlépe ručně nebo na jemný program v pračce. Vždy žehlete z rubu.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Pestré kouzlo jara

Pestré kouzlo jara

Svěží jarní květy vnesou barvy, vůně a optimismus snad do každého interiéru. Obzvlášť, když si z nich vytvoříte vlastní osobitou dekoraci. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek