Turbanová čelenka

Podobně jako nedávno přinášíme návod na háčkovanou čelenku s ozdobným, takzvaným tureckým uzlem. Tentokrát si podrobně ukážeme, jak tento uzel vytvořit.

Budete potřebovat

  • vhodnou přízi
  • háček – použijte o 2 velikosti větší, než je uvedeno na přízi, vzor je pak více poddajný a pružný
  • nůžky

 

Použité zkratky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
PDSL – polodlouhý sloupek

 

Rada do začátku

Tato čelenka se háčkuje vždy na lichý počet řetízkových ok. Jejich počet určuje velikost háčku (síla příze) a to, jakou výšku si pro čelenku zvolíme. Háčkujeme v řadách kratší strany do potřebné délky, tedy obvodu čelenky.

Na obrázcích vidíte stejný vzor háčkovaný háčkem č. 7 větší vzoreček, a č. 5 jemnější vzor.

 

postup

 

1. řada: Pro háček č. 5 = 19 ŘO (pro háček č. 7 = 13 ŘO)

2.řada: 1 ŘO, a nyní střídejte PO a PDSL. Začněte PO, PDSL, PO, PDSL… Střídejte do konce řady a končete PO. Na začátku i konci každé řady končíte a začínáte vzorek PO, dbejte na to, abyste měli vždy stejný počet ok (13/19) a na začátku každé řady udělejte 1 ŘO.
Takto háčkujte v řadách do potřebné délky (obvodu čelenky) – viz foto 1.

Zakončení:
Nyní uchopte oba konce a přehněte je napůl tak, jak je vidět na fotu 2. Oba konce do sebe zasuňte viz foto 3. Máte tak 4 vrstvy, nyní je k sobě sháčkujte PO, po celé jejich délce – fota 4 a 5. Dbejte na to, abyste měli na háčku vždy protáhnuté všechny 4 vrstvy. Práci ukončete, zbytek příze zapošijte. Čelenku otočte a máte hotovo.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice; truhlicek.blogspot.cz

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek