Turbanová čelenka

Podobně jako nedávno přinášíme návod na háčkovanou čelenku s ozdobným, takzvaným tureckým uzlem. Tentokrát si podrobně ukážeme, jak tento uzel vytvořit.

Budete potřebovat

  • vhodnou přízi
  • háček – použijte o 2 velikosti větší, než je uvedeno na přízi, vzor je pak více poddajný a pružný
  • nůžky

 

Použité zkratky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
PDSL – polodlouhý sloupek

 

Rada do začátku

Tato čelenka se háčkuje vždy na lichý počet řetízkových ok. Jejich počet určuje velikost háčku (síla příze) a to, jakou výšku si pro čelenku zvolíme. Háčkujeme v řadách kratší strany do potřebné délky, tedy obvodu čelenky.

Na obrázcích vidíte stejný vzor háčkovaný háčkem č. 7 větší vzoreček, a č. 5 jemnější vzor.

 

postup

 

1. řada: Pro háček č. 5 = 19 ŘO (pro háček č. 7 = 13 ŘO)

2.řada: 1 ŘO, a nyní střídejte PO a PDSL. Začněte PO, PDSL, PO, PDSL… Střídejte do konce řady a končete PO. Na začátku i konci každé řady končíte a začínáte vzorek PO, dbejte na to, abyste měli vždy stejný počet ok (13/19) a na začátku každé řady udělejte 1 ŘO.
Takto háčkujte v řadách do potřebné délky (obvodu čelenky) – viz foto 1.

Zakončení:
Nyní uchopte oba konce a přehněte je napůl tak, jak je vidět na fotu 2. Oba konce do sebe zasuňte viz foto 3. Máte tak 4 vrstvy, nyní je k sobě sháčkujte PO, po celé jejich délce – fota 4 a 5. Dbejte na to, abyste měli na háčku vždy protáhnuté všechny 4 vrstvy. Práci ukončete, zbytek příze zapošijte. Čelenku otočte a máte hotovo.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice; truhlicek.blogspot.cz

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…