Turbanová čelenka

Podobně jako nedávno přinášíme návod na háčkovanou čelenku s ozdobným, takzvaným tureckým uzlem. Tentokrát si podrobně ukážeme, jak tento uzel vytvořit.

Budete potřebovat

  • vhodnou přízi
  • háček – použijte o 2 velikosti větší, než je uvedeno na přízi, vzor je pak více poddajný a pružný
  • nůžky

 

Použité zkratky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
PDSL – polodlouhý sloupek

 

Rada do začátku

Tato čelenka se háčkuje vždy na lichý počet řetízkových ok. Jejich počet určuje velikost háčku (síla příze) a to, jakou výšku si pro čelenku zvolíme. Háčkujeme v řadách kratší strany do potřebné délky, tedy obvodu čelenky.

Na obrázcích vidíte stejný vzor háčkovaný háčkem č. 7 větší vzoreček, a č. 5 jemnější vzor.

 

postup

 

1. řada: Pro háček č. 5 = 19 ŘO (pro háček č. 7 = 13 ŘO)

2.řada: 1 ŘO, a nyní střídejte PO a PDSL. Začněte PO, PDSL, PO, PDSL… Střídejte do konce řady a končete PO. Na začátku i konci každé řady končíte a začínáte vzorek PO, dbejte na to, abyste měli vždy stejný počet ok (13/19) a na začátku každé řady udělejte 1 ŘO.
Takto háčkujte v řadách do potřebné délky (obvodu čelenky) – viz foto 1.

Zakončení:
Nyní uchopte oba konce a přehněte je napůl tak, jak je vidět na fotu 2. Oba konce do sebe zasuňte viz foto 3. Máte tak 4 vrstvy, nyní je k sobě sháčkujte PO, po celé jejich délce – fota 4 a 5. Dbejte na to, abyste měli na háčku vždy protáhnuté všechny 4 vrstvy. Práci ukončete, zbytek příze zapošijte. Čelenku otočte a máte hotovo.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice; truhlicek.blogspot.cz

Další články

Přečtěte si

Co dělat se semeny před výsevem?

Co dělat se semeny před výsevem?

www.floranazahrade.cz

Rovnoměrné vzcházení, dobrý stav vyklíčených rostlin a maximální úroda – to si přejí zahradníci, když vkládají do půdy semena. Právě na jejich kvalitě a ošetření záleží, zda a jak se pěstování povede.

Uzlík k uzlíku

Uzlík k uzlíku

www.chatar-chalupar.cz

Tolik oblíbený retrostyl přináší i některé pozapomenuté, přitom jednoduché techniky, pomocí nichž mohou vzniknout funkční doplňky i pěkné dekorace.

Pod sedlovou i rovnou střechou

Pod sedlovou i rovnou střechou

www.peknebydleni.cz

Zapadnout do řadové zástavby moravské vesnice, nebýt přitom pouhou replikou původních stavení a nabídnout moderní pohodlné bydlení – to byly úkoly, které měl splnit dům pro čtyřčlennou rodinu.