Turbanová čelenka

Podobně jako nedávno přinášíme návod na háčkovanou čelenku s ozdobným, takzvaným tureckým uzlem. Tentokrát si podrobně ukážeme, jak tento uzel vytvořit.

Budete potřebovat

  • vhodnou přízi
  • háček – použijte o 2 velikosti větší, než je uvedeno na přízi, vzor je pak více poddajný a pružný
  • nůžky

 

Použité zkratky

ŘO – řetízkové oko
PO – pevné oko
PDSL – polodlouhý sloupek

 

Rada do začátku

Tato čelenka se háčkuje vždy na lichý počet řetízkových ok. Jejich počet určuje velikost háčku (síla příze) a to, jakou výšku si pro čelenku zvolíme. Háčkujeme v řadách kratší strany do potřebné délky, tedy obvodu čelenky.

Na obrázcích vidíte stejný vzor háčkovaný háčkem č. 7 větší vzoreček, a č. 5 jemnější vzor.

 

postup

 

1. řada: Pro háček č. 5 = 19 ŘO (pro háček č. 7 = 13 ŘO)

2.řada: 1 ŘO, a nyní střídejte PO a PDSL. Začněte PO, PDSL, PO, PDSL… Střídejte do konce řady a končete PO. Na začátku i konci každé řady končíte a začínáte vzorek PO, dbejte na to, abyste měli vždy stejný počet ok (13/19) a na začátku každé řady udělejte 1 ŘO.
Takto háčkujte v řadách do potřebné délky (obvodu čelenky) – viz foto 1.

Zakončení:
Nyní uchopte oba konce a přehněte je napůl tak, jak je vidět na fotu 2. Oba konce do sebe zasuňte viz foto 3. Máte tak 4 vrstvy, nyní je k sobě sháčkujte PO, po celé jejich délce – fota 4 a 5. Dbejte na to, abyste měli na háčku vždy protáhnuté všechny 4 vrstvy. Práci ukončete, zbytek příze zapošijte. Čelenku otočte a máte hotovo.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice; truhlicek.blogspot.cz

Další články

Jaro v růžové

Jaro v růžové

Barvy jsou při výběru rostlin velmi důležité. Platí to i pro dřeviny, zvlášť ty kvetoucí na jaře, kdy jiné druhy teprve raší. Pokud máte rádi růžovou a hledáte zajímavý keř do své zahrady, zkuste mandloně nebo lýkovce.

Celý článek

Cizrna 4x jinak

Cizrna 4x jinak

Má spoustu skvělých vlastností – obsahuje hodně bílkovin, málo tuku, pomáhá snižovat cholesterol, a navíc blahodárně působí na nervovou soustavu. Vyzkoušejte ji v našich receptech.

Celý článek

Léčivý i jedovatý břečťan

Léčivý i jedovatý břečťan

Břečťan mají zahradníci rádi, pomáhá jim zakrýt nepěkné zdi. Odedávna se však využívá i jako léčivá rostlina proti kašli a má také silné protizánětlivé účinky.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.