Tuhé mýdlové šampony

Zdá se vám divné, mýt si hlavu mýdlem? Mýdlové šampony sice vypadají jako mýdlo, ale oproti mýdlu šetrně pečují o vlasy, a to díky obsaženým olejům, bylinkám a dalším látkám získaným z přírody.

Jejich základem jsou oleje, které dávají mýdlu různé vlastnosti. Kokosový zajišťuje pěnivost a čistí. Do většiny šamponů se přidává olej ricinový, který je také výborným pěnidlem a zároveň prostředkem pro posílení, výživu a růst vlasů. Ve většině se můžete setkat i s velmi cenným a drahým jojobovým olejem, což je vlastně tekutý vosk, jenž podporuje pružnost vlasů a navrací jim mimo jiné jemnost a lesk. Tuhé šampony mohou samozřejmě obsahovat i jiné výživné tuky, másla a oleje, například meruňkový, avokádový, olej z pšeničných klíčků a jiné.

Oleje se pak doplňují bylinnými odvary, výluhy, sušenými bylinkami, éterickými oleji a dalšími výživnými složkami jako je med, kozí mléko, hedvábí a jiné.

Šampon si snadno vyrobíte i doma. Budete k tomu potřebovat následující pomůcky: nerezové hrnce, digitální váhu, digitální teploměr (nejvhodnější je do masa), ponorný mixér, formu (postačí krabice od bot vyložená pečícím papírem).

Heřmánkový šampon s medem

Je určen zejména pro jemné, dětské a světlé vlasy. Díky medu vyživuje, díky heřmánku zklidňuje podrážděnou pokožku a dodává lesk světlým vlasům.

Na 12 kousků heřmánkového šamponu po 100 gramech potřebujete následující suroviny:

  • 350 g olivového oleje
  • 300 g kokosového oleje
  • 140 g palmového oleje
  • 120 g ricinového oleje
  • 60 g jojobového oleje
  • 30 g bambuckého másla
  • 380 g destilované vody nebo odvaru z heřmánku
  • 138 g hydroxidu sodného
  • 2 ml extraktu z grepového jádra, který není nutný, ale zajistí delší trvanlivost

Výživná složka: 5 ml meruňkového oleje, 2 lžíce medu

Vůně: 20 ml éterického oleje citronela nebo jiného vašeho oblíbeného éterického oleje.

Suroviny rozdělte na olejovou a vodní fázi. Tuky (olejová fáze) rozpusťte v hrnku na vařiči a přidejte grepové jádro. Vodní fázi si připravte smícháním hydroxidu sodného a destilované vody (nebo heřmánkového odvaru), kde musíte dodržovat postup, že hydroxid sypete do vody, nikoli naopak. Čekejte, až olejová a vodní fáze dosáhnou teploty mezi 27–37 °C. Poté vodní fázi lijte do olejové a míchejte tyčovým mixérem, dokud se nevytvoří hustější mýdlová hmota, asi jako když vaříte krupičnou kaši. Na závěr přidejte a pečlivě vmíchejte všechny výživné složky (nejsou však nutné) a éterické oleje.

Hmotu nalijte do forem a nechte asi 24 hodin tuhnout v teple, nejlépe zabalené do dek. Další den krájejte a pak nechte ještě měsíc zrát. Poté si už můžete vlastnoručně vyrobeným tuhým mýdlovým šampónem směle namydlit vlasy.


Další články

Jarní věnec

Jarní věnec

Krásný jarní věnec z přírodních materiálů si zvládne vytvořit kreativec-začátečník. Stačí mu k tomu základ věnce, mech, větvičky, vajíčka a trochu trpělivosti.

Celý článek

Tkaní na stávku

Tkaní na stávku

Naučte se s námi utkat si svůj vlastní náramek přátelství na dřevěném stávku. Podle našeho postupu si můžete vytvořit dva náramky se stejný vzorem – jako negativ a pozitiv.

Celý článek

Mechový stromek s vajíčky

Mechový stromek s vajíčky

Křepelčí vajíčka mají krásnou dekorativní skořápku, kterou můžete využít, když jejich obsah vyfouknete a použijete třeba při přípravě svátečního menu. Ozdobte si s nimi kulatý mechový stromek.

Celý článek

Věnec z rámečků

Věnec z rámečků

K vytvoření zajímavého věnce můžete využít i zcela netradiční materiál – například malé rámečky na obrázky. Doplňte je třeba stuhami a dalšími drobnostmi, které se vám doma nahromadily.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.