Tuhé mýdlové šampony

Zdá se vám divné, mýt si hlavu mýdlem? Mýdlové šampony sice vypadají jako mýdlo, ale oproti mýdlu šetrně pečují o vlasy, a to díky obsaženým olejům, bylinkám a dalším látkám získaným z přírody.

Jejich základem jsou oleje, které dávají mýdlu různé vlastnosti. Kokosový zajišťuje pěnivost a čistí. Do většiny šamponů se přidává olej ricinový, který je také výborným pěnidlem a zároveň prostředkem pro posílení, výživu a růst vlasů. Ve většině se můžete setkat i s velmi cenným a drahým jojobovým olejem, což je vlastně tekutý vosk, jenž podporuje pružnost vlasů a navrací jim mimo jiné jemnost a lesk. Tuhé šampony mohou samozřejmě obsahovat i jiné výživné tuky, másla a oleje, například meruňkový, avokádový, olej z pšeničných klíčků a jiné.

Oleje se pak doplňují bylinnými odvary, výluhy, sušenými bylinkami, éterickými oleji a dalšími výživnými složkami jako je med, kozí mléko, hedvábí a jiné.

Šampon si snadno vyrobíte i doma. Budete k tomu potřebovat následující pomůcky: nerezové hrnce, digitální váhu, digitální teploměr (nejvhodnější je do masa), ponorný mixér, formu (postačí krabice od bot vyložená pečícím papírem).

Heřmánkový šampon s medem

Je určen zejména pro jemné, dětské a světlé vlasy. Díky medu vyživuje, díky heřmánku zklidňuje podrážděnou pokožku a dodává lesk světlým vlasům.

Na 12 kousků heřmánkového šamponu po 100 gramech potřebujete následující suroviny:

  • 350 g olivového oleje
  • 300 g kokosového oleje
  • 140 g palmového oleje
  • 120 g ricinového oleje
  • 60 g jojobového oleje
  • 30 g bambuckého másla
  • 380 g destilované vody nebo odvaru z heřmánku
  • 138 g hydroxidu sodného
  • 2 ml extraktu z grepového jádra, který není nutný, ale zajistí delší trvanlivost

Výživná složka: 5 ml meruňkového oleje, 2 lžíce medu

Vůně: 20 ml éterického oleje citronela nebo jiného vašeho oblíbeného éterického oleje.

Suroviny rozdělte na olejovou a vodní fázi. Tuky (olejová fáze) rozpusťte v hrnku na vařiči a přidejte grepové jádro. Vodní fázi si připravte smícháním hydroxidu sodného a destilované vody (nebo heřmánkového odvaru), kde musíte dodržovat postup, že hydroxid sypete do vody, nikoli naopak. Čekejte, až olejová a vodní fáze dosáhnou teploty mezi 27–37 °C. Poté vodní fázi lijte do olejové a míchejte tyčovým mixérem, dokud se nevytvoří hustější mýdlová hmota, asi jako když vaříte krupičnou kaši. Na závěr přidejte a pečlivě vmíchejte všechny výživné složky (nejsou však nutné) a éterické oleje.

Hmotu nalijte do forem a nechte asi 24 hodin tuhnout v teple, nejlépe zabalené do dek. Další den krájejte a pak nechte ještě měsíc zrát. Poté si už můžete vlastnoručně vyrobeným tuhým mýdlovým šampónem směle namydlit vlasy.


Další články

Vřesové dekorace

Vřesové dekorace

Keříky vřesu v květináči nebo truhlíku vám mohou zkrášlit nejen balkon, terasu či okenní parapet, ale můžete si z nich udělat i něžné dekorace do interiéru.

Celý článek

Vyřezávané a ryté dýně

Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Celý článek

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Přečtěte si