Svícen inspirovaný vínem

Odlijte si láhev vašeho oblíbeného vína do betonu. Objekt, který tak vytvoříte, vám poslouží nejen jako svícen, aletaké jako pěkný bytový doplněk.

Co budete potřebovat:

 • kartonovou krabici
 • silnější folii (může být i silnější sáček do koše)
 • pevnou lepicí pásku (např. Pattex Power Tape)
 • drobný štěrk s pískem (asi půl kbelíku)
 • bílý cement (např. Het) asi 3 kg na jeden odlitek
 • nehnojenou rašelinu
 • vodu
 • brusný papír
 • bílou barvu vhodnou na beton (např. Slovakryl)
 • čajovou svíčku
 • kbelík
 • zednickou naběračku
 • zednickou lžíci
 • vodováhu
 • plochý široký štětec
 • tenký kulatý štětec

 

Postup:

 

 

1. Krabici vhodného formátu uvnitř potáhněte folií. Dbejte na to, aby byla co nejméně zmačkaná, protože každý záhyb se otiskne do odlitku.

 

 

 

2. V kbelíku nasucho smíchejte 1 díl bílého cementu, 1 díl štěrku s pískem a 1,5 dílu rašeliny.

 

 

 

3. Pak přidejte asi 1,5 – 2 díly vody a dobře promíchejte. Můžete přidat i lžíci plastifikátoru, který urychlí tuhnutí.

 

 

 

4. Směs by měla být hustá, ne řídká. Nalijte ji do krabice a povrch uhlaďte pomocí zednické lžíce. Krabici mějte položenou na rovné podložce, rovinu zkontrolujte vodováhou.

 

 

 

5. Do středu směsi zatlačte láhev od vína. Zda jsme správně ve středu, zkontrolujte pomocí pravítka, lahví se dá z počátku ještě hýbat.

 

 

 

6. Asi po 4–6 hodinách tuhnutí zkuste, jestli už je beton tuhý (zda drží svůj tvar), ale ještě dostatečně měkký, aby se dala láhev vyndat. Pokud ano, láhev opatrně vyjměte.

 

 

 

7. Opatrně zahýbejte i bočními stranami krabice, abyste odlitek odlepili od fólie.

 

 

 

8. Druhý den krabici rozstřihněte a odlitek nechte vyschnout. Při 20 °C může schnutí trvat 4–5 dní.

 

 

 

9. Během doby schnutí můžete přebrousit brusným papírem nerovnosti na přední straně, případně zaoblit hrany. Až bude odlitek suchý, půjde to mnohem hůře.

 

 

 

10. Svícen očistěte od prachu pomocí štětce nebo vysavače.

 

 

 

11. Na závěr ho pokreslete neředěnou univerzální barvou vhodnou na beton. Text si můžete napsat v PC a přes kopírovací papír přepsat na svícen a následně obtáhnout štětcem.


Tip:
Odlévat můžete i atypické lahve od likérů. Musíte však zohlednit velikost a tvar lahve, aby dával dostatečný prostor na rozptýlení světla svíčky.


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Svícen zdobený mušlemi

Svícen zdobený mušlemi

Z obyčejné plechovky a mušlí, které jste si kdysi přivezli od moře, můžete snadno vykouzlit svícen, díky kterému budete mít přímořskou atmosféru každý den doma…

Celý článek

Sejte ředkvičky a špenát

Sejte ředkvičky a špenát

Konec léta a podzim jsou v zeleninové zahradě obdobím sklizně. Ale stále můžete vysévat druhy s krátkou vegetační dobou, které ještě do příchodu silnějších mrazů stačí vyrůst – například ředkvičky či špenát.

Celý článek

Rajčata a bazalka

Rajčata a bazalka

Sladkokyselá chuť rajčat se báječně doplňuje s kořenitou bazalkou. Není proto divu, že tuto kombinaci najdeme v mnoha vynikajících receptech. Vyzkoušejte některé z nich.

Celý článek

Svícen s kameny

Svícen s kameny

Máte rádi kameny? Použijte je na výrobu jednoduchého, a přitom velmi dekorativního svícnu. Umístěte je do skleněné vázy nebo obyčejné velké sklenice od okurek. Uvidíte, jakou bude dělat parádu.

Celý článek

Přečtěte si

Staré věci, krásné věci

Staré věci, krásné věci

www.chatar-chalupar.cz

Kdysi v tomto objektu žili benediktýnští mniši. Krajina kolem Windachu v Horním Bavorsku byla pro klidný život naplněný rozjímáním jako stvořená. Na počátku 21. století ale byla ze stavení už opuštěná ruina. Záchrana přišla v hodině dvanácté.

Záhony se zásaditou půdou

Záhony se zásaditou půdou

www.floranazahrade.cz

Půda se zásaditou reakcí, která má pH vyšší než 7, se objevuje v lokalitách s vápencovým podložím. Pokud takové podmínky na zahradě máte, vysaďte sem rostliny, které z takového prostředí pocházejí. Bude se jim dařit a krásně pokvetou, zvlášť pokud opět zvolíte hlavně žluté odstíny.