Srdíčkové zápichy

Ze samotvrdnoucí hmoty můžete snadno vytvářet dekorace zdobené nejrůznějšími otisky. Vyrobte si s námi srdíčkové zápichy s krajkovým motivem a ozdobte si s nimi květináče s jarními květy.

Budete potřebovat

 • samotvrdnoucí hmotu
 • výraznou krajku
 • akrylové barvy
 • plochý štětec
 • nůž
 • plastovou podložku
 • váleček nebo roli s folií na potraviny
 • vykrajovátka na cukroví
 • špejle
 • stuhy
 • houbičku na nádobí

 

Postup

 

1 Samotvrdnoucí hmotu zpracujte jako těsto. Pokud se vám bude lepit na prsty, trochu si je navlhčete. Na pracovní plochu položte kousek plastu, hmotu z něj později snadno odlepíte (postačí pevný igelitový sáček nebo desky). Hmotu vyválejte na placku asi 7 mm silnou. Kromě kuchyňského válečku můžete použít i roli s fólií na potraviny. Kousek zašpiněné folie poté vyhoďte. Ušetříte si tím práci se znečištěným válečkem.

 

 

2 Na vyválenou hmotu položte krajku. Krajku lehce přejeďte válečkem a zamáčkněte ji do hmoty, jejíž tloušťka se tím trochu zmenší.

 

 

3 Krajku opatrně z hmoty sloupněte. Zůstane po ní výrazný otisk.

 

 

4 Vykrajovátky nyní vytvořte řadu srdíček.

 

 

5 Srdíčka přeneste na papír a zespodu do nich zapíchněte špejli. Zasuňte ji téměř až k vršku srdíčka. Ozdoby nechte minimálně 24 hodin schnout, dokud zcela neztvrdnou. Během schnutí uhlazujte nožem nebo smirkovým papírem okraje srdíček.

 

 

6 Dobře usušené ozdoby natřete bílou akrylovou barvou. Použijte plochý štětec a neředěnou barvu.

 

 

7 Po zaschnutí přetřete ozdoby znovu, tentokrát výraznější barvou a po celém povrchu. Barvu nanášejte pouze na povrch, a ne do prohlubní, tím se vzor prokreslí a více vynikne. Pro usnadnění práce nepoužívejte štětec, ale kousek molitanové houbičky. Barvu nanášejte tupováním. Na závěr barvou natřete i špejle. Po jejím zaschnutí na špejle přivažte mašličky.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Ušijte si pizzu!

Ušijte si pizzu!

Máte doma malé kuchaře či kuchařinky? Vytvořte si spolu s nimi pokrmy, které se nezkazí a zůstanou stále čerstvé a k nakousnutí. Co třeba pravou domácí pizzu? Pusťte se do toho s námi.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.