Srdíčka a květy

Hezká srdíčka a květy uháčkujte ze zbytků přízí a použijte je jako ozdoby nebo z nich vytvořte věneček. Vypracujte každou květinu v různých barevných kombinacích.

Budete potřebovat

  • zbytky sportovní bavlněné příze v různých barvách
  • háček velikost 2,75 mm

Postup:

Srdíčko

HB dle vlastního výběru, 2 ŘO.

1. řada: 3 KS do 2. ŘO od háčku, otočit. (3 O)

2. řada: 1 ŘO, 2 KS do 1. O, 1 KS do dalšího O, 2 KS do posledního O, otočit. (5 O)

3. řada: 1 ŘO, 2 KS do 1. O, 1 KS do dalších 3 O, 2 KS do posledního O, otočit. (7 O)

4.–6. řada: 1 ŘO, 1 KS do každého O do konce, otočit.

7. řada: PO do 1. O, 5 DS do dalšího O, PO do dalších 3 O, 5 DS do dalšího O, PO do posledního O, neotáčet (10 O) LS nahoře, pokračovat v kruhových řadách následovně:

8. KŘ: 1 ŘO, vypracovat 5 KS ke špičce, vypracovat [1 KS, 1 PS, 1 KS] do špičky, vypracovat 8 KS rovnoměrně nahoru po straně ke 3. O z 5 DS v předchozí řadě, vypracovat 3 KS do dalšího O, 1 KS do dalších 2 O, PO do dalšího O, vynechat další O, PO do dalšího O, 1 KS do dalších 2 O, 3 KS do dalšího O, 1 KS do dalších 3 O, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (28 O)

Zakončit přízi a připojit KB do jakéhokoli oka v předchozí KŘ.

Vypracovat do každého O: *2 ŘO, PO do dalšího O, opak. od * do konce. Zakončit přízi a zapošít konce.

Sedmikráska

Příze dle vlastního výběru, 4 ŘO (počítáno jako 1 ŘO a 1 DS).

1. KŘ: 1 DS do 4. ŘO od háčku, PO do horního z počátečních 4 ŘO. (12 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

2. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (18 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

3. KŘ: 2 ŘO, 1 DS do stejného O, 1 DS do dalšího O, *2 ŘO, PO do dalšího O, 2 ŘO, 1 DS do stejného O jako právě vypracované PO, 1 DS do dalšího O, opak. od * do konce, 2 ŘO, PO do spodní části 2 ŘO na zač. KŘ. (10 okvětních lístků)

Zakončit přízi a zapošít konce. V případě potřeby vypnout.

Květ se sedmi okvětními lístky

Příze dle vlastního výběru, 4 ŘO (počítáno jako 1 ŘO a 1 DS).

1. KŘ: 13 DS do 4. ŘO od háčku, PO do horního z počátečních 4 ŘO. (14 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

2. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (21 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

3. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalších 2 O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (28 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

4. KŘ: 2 ŘO, 1 DS do dalších 4 O, *2 ŘO, PO do dalšího O, 2 ŘO, 1 DS do stejného O jako právě vypracované PO, 1 DS do dalších 3 O, opak. od * do konce, 2 ŘO, PO do spodní části 2 ŘO na zač. KŘ. (7 okvětních lístků)

Závěrečné práce

Zakončete přízi a zapošijte volné konce. V případě potřeby vypněte. Vypracujte každou květinu v různé barevné kombinaci.


Tipy

Přilepte květy na vyšívací kruh a vytvořte letní věnec, připevněte jeden k háčkovanému řetízku a budete mít knižní záložku, nebo je použijte jako ozdobné jmenovky k dárkům – možnosti jsou nepřeberné.


Použité zkratky

DS – dlouhý sloupek

HB – hlavní barva

KS – krátký sloupek

O – oko/ oka

PO – pevné oko

ŘO – řetízkové oko


Více inspirace najdete v knize Bohémské háčkování

Tato jedinečná sbírka háčkovaných doplňků obsahuje projekty, jejichž výroba je rychlá a snadná, jako jsou třeba polštářky a nejrůznější malé podložky. Najdete zde ale i rozměrnější výrobky, například šály či deky, jejichž zhotovení zabere o něco více času.

Uvidíte, že půvabné lidové vzory jsou nejhezčí v pestré škále barev. Všechno vám půjde snadno a podle návodů a vzorů našich talentovaných umělkyň uháčkujete, co jen vás napadne: tašky, rukavičky… a mnoho dalších překrásných věcí.

Seznámíte se s fantastickými technikami háčkování a získáte spoustu inspirace. Barevné fotografie vám pomohou pochopit, jak přesně při práci postupovat a jak úžasné věci vás na konci čekají.

Vydala Metafora; www.metafora.cz


Text a foto: Metafora

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…