Srdíčka a květy

Hezká srdíčka a květy uháčkujte ze zbytků přízí a použijte je jako ozdoby nebo z nich vytvořte věneček. Vypracujte každou květinu v různých barevných kombinacích.

Budete potřebovat

  • zbytky sportovní bavlněné příze v různých barvách
  • háček velikost 2,75 mm

Postup:

Srdíčko

HB dle vlastního výběru, 2 ŘO.

1. řada: 3 KS do 2. ŘO od háčku, otočit. (3 O)

2. řada: 1 ŘO, 2 KS do 1. O, 1 KS do dalšího O, 2 KS do posledního O, otočit. (5 O)

3. řada: 1 ŘO, 2 KS do 1. O, 1 KS do dalších 3 O, 2 KS do posledního O, otočit. (7 O)

4.–6. řada: 1 ŘO, 1 KS do každého O do konce, otočit.

7. řada: PO do 1. O, 5 DS do dalšího O, PO do dalších 3 O, 5 DS do dalšího O, PO do posledního O, neotáčet (10 O) LS nahoře, pokračovat v kruhových řadách následovně:

8. KŘ: 1 ŘO, vypracovat 5 KS ke špičce, vypracovat [1 KS, 1 PS, 1 KS] do špičky, vypracovat 8 KS rovnoměrně nahoru po straně ke 3. O z 5 DS v předchozí řadě, vypracovat 3 KS do dalšího O, 1 KS do dalších 2 O, PO do dalšího O, vynechat další O, PO do dalšího O, 1 KS do dalších 2 O, 3 KS do dalšího O, 1 KS do dalších 3 O, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (28 O)

Zakončit přízi a připojit KB do jakéhokoli oka v předchozí KŘ.

Vypracovat do každého O: *2 ŘO, PO do dalšího O, opak. od * do konce. Zakončit přízi a zapošít konce.

Sedmikráska

Příze dle vlastního výběru, 4 ŘO (počítáno jako 1 ŘO a 1 DS).

1. KŘ: 1 DS do 4. ŘO od háčku, PO do horního z počátečních 4 ŘO. (12 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

2. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (18 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

3. KŘ: 2 ŘO, 1 DS do stejného O, 1 DS do dalšího O, *2 ŘO, PO do dalšího O, 2 ŘO, 1 DS do stejného O jako právě vypracované PO, 1 DS do dalšího O, opak. od * do konce, 2 ŘO, PO do spodní části 2 ŘO na zač. KŘ. (10 okvětních lístků)

Zakončit přízi a zapošít konce. V případě potřeby vypnout.

Květ se sedmi okvětními lístky

Příze dle vlastního výběru, 4 ŘO (počítáno jako 1 ŘO a 1 DS).

1. KŘ: 13 DS do 4. ŘO od háčku, PO do horního z počátečních 4 ŘO. (14 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

2. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (21 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

3. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalších 2 O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (28 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

4. KŘ: 2 ŘO, 1 DS do dalších 4 O, *2 ŘO, PO do dalšího O, 2 ŘO, 1 DS do stejného O jako právě vypracované PO, 1 DS do dalších 3 O, opak. od * do konce, 2 ŘO, PO do spodní části 2 ŘO na zač. KŘ. (7 okvětních lístků)

Závěrečné práce

Zakončete přízi a zapošijte volné konce. V případě potřeby vypněte. Vypracujte každou květinu v různé barevné kombinaci.


Tipy

Přilepte květy na vyšívací kruh a vytvořte letní věnec, připevněte jeden k háčkovanému řetízku a budete mít knižní záložku, nebo je použijte jako ozdobné jmenovky k dárkům – možnosti jsou nepřeberné.


Použité zkratky

DS – dlouhý sloupek

HB – hlavní barva

KS – krátký sloupek

O – oko/ oka

PO – pevné oko

ŘO – řetízkové oko


Více inspirace najdete v knize Bohémské háčkování

Tato jedinečná sbírka háčkovaných doplňků obsahuje projekty, jejichž výroba je rychlá a snadná, jako jsou třeba polštářky a nejrůznější malé podložky. Najdete zde ale i rozměrnější výrobky, například šály či deky, jejichž zhotovení zabere o něco více času.

Uvidíte, že půvabné lidové vzory jsou nejhezčí v pestré škále barev. Všechno vám půjde snadno a podle návodů a vzorů našich talentovaných umělkyň uháčkujete, co jen vás napadne: tašky, rukavičky… a mnoho dalších překrásných věcí.

Seznámíte se s fantastickými technikami háčkování a získáte spoustu inspirace. Barevné fotografie vám pomohou pochopit, jak přesně při práci postupovat a jak úžasné věci vás na konci čekají.

Vydala Metafora; www.metafora.cz


Text a foto: Metafora

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.