Srdíčka a květy

Hezká srdíčka a květy uháčkujte ze zbytků přízí a použijte je jako ozdoby nebo z nich vytvořte věneček. Vypracujte každou květinu v různých barevných kombinacích.

Budete potřebovat

  • zbytky sportovní bavlněné příze v různých barvách
  • háček velikost 2,75 mm

Postup:

Srdíčko

HB dle vlastního výběru, 2 ŘO.

1. řada: 3 KS do 2. ŘO od háčku, otočit. (3 O)

2. řada: 1 ŘO, 2 KS do 1. O, 1 KS do dalšího O, 2 KS do posledního O, otočit. (5 O)

3. řada: 1 ŘO, 2 KS do 1. O, 1 KS do dalších 3 O, 2 KS do posledního O, otočit. (7 O)

4.–6. řada: 1 ŘO, 1 KS do každého O do konce, otočit.

7. řada: PO do 1. O, 5 DS do dalšího O, PO do dalších 3 O, 5 DS do dalšího O, PO do posledního O, neotáčet (10 O) LS nahoře, pokračovat v kruhových řadách následovně:

8. KŘ: 1 ŘO, vypracovat 5 KS ke špičce, vypracovat [1 KS, 1 PS, 1 KS] do špičky, vypracovat 8 KS rovnoměrně nahoru po straně ke 3. O z 5 DS v předchozí řadě, vypracovat 3 KS do dalšího O, 1 KS do dalších 2 O, PO do dalšího O, vynechat další O, PO do dalšího O, 1 KS do dalších 2 O, 3 KS do dalšího O, 1 KS do dalších 3 O, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (28 O)

Zakončit přízi a připojit KB do jakéhokoli oka v předchozí KŘ.

Vypracovat do každého O: *2 ŘO, PO do dalšího O, opak. od * do konce. Zakončit přízi a zapošít konce.

Sedmikráska

Příze dle vlastního výběru, 4 ŘO (počítáno jako 1 ŘO a 1 DS).

1. KŘ: 1 DS do 4. ŘO od háčku, PO do horního z počátečních 4 ŘO. (12 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

2. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (18 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

3. KŘ: 2 ŘO, 1 DS do stejného O, 1 DS do dalšího O, *2 ŘO, PO do dalšího O, 2 ŘO, 1 DS do stejného O jako právě vypracované PO, 1 DS do dalšího O, opak. od * do konce, 2 ŘO, PO do spodní části 2 ŘO na zač. KŘ. (10 okvětních lístků)

Zakončit přízi a zapošít konce. V případě potřeby vypnout.

Květ se sedmi okvětními lístky

Příze dle vlastního výběru, 4 ŘO (počítáno jako 1 ŘO a 1 DS).

1. KŘ: 13 DS do 4. ŘO od háčku, PO do horního z počátečních 4 ŘO. (14 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

2. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (21 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

3. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalších 2 O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (28 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

4. KŘ: 2 ŘO, 1 DS do dalších 4 O, *2 ŘO, PO do dalšího O, 2 ŘO, 1 DS do stejného O jako právě vypracované PO, 1 DS do dalších 3 O, opak. od * do konce, 2 ŘO, PO do spodní části 2 ŘO na zač. KŘ. (7 okvětních lístků)

Závěrečné práce

Zakončete přízi a zapošijte volné konce. V případě potřeby vypněte. Vypracujte každou květinu v různé barevné kombinaci.


Tipy

Přilepte květy na vyšívací kruh a vytvořte letní věnec, připevněte jeden k háčkovanému řetízku a budete mít knižní záložku, nebo je použijte jako ozdobné jmenovky k dárkům – možnosti jsou nepřeberné.


Použité zkratky

DS – dlouhý sloupek

HB – hlavní barva

KS – krátký sloupek

O – oko/ oka

PO – pevné oko

ŘO – řetízkové oko


Více inspirace najdete v knize Bohémské háčkování

Tato jedinečná sbírka háčkovaných doplňků obsahuje projekty, jejichž výroba je rychlá a snadná, jako jsou třeba polštářky a nejrůznější malé podložky. Najdete zde ale i rozměrnější výrobky, například šály či deky, jejichž zhotovení zabere o něco více času.

Uvidíte, že půvabné lidové vzory jsou nejhezčí v pestré škále barev. Všechno vám půjde snadno a podle návodů a vzorů našich talentovaných umělkyň uháčkujete, co jen vás napadne: tašky, rukavičky… a mnoho dalších překrásných věcí.

Seznámíte se s fantastickými technikami háčkování a získáte spoustu inspirace. Barevné fotografie vám pomohou pochopit, jak přesně při práci postupovat a jak úžasné věci vás na konci čekají.

Vydala Metafora; www.metafora.cz


Text a foto: Metafora

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Květiny pod sklem

Květiny pod sklem

Využijte krásu rozkvetlých květin, kterých je teď kolem všude plno, a vytvořte si z nich půvabnou dekoraci. Zabere vám to jen pár minut, a výsledek rozhodně bude stát za to!

Celý článek

Malované záložky

Malované záložky

Rádi kreslíte a malujete? Nechte se inspirovat motivy listů a použijte je na krásné záložky do knížek. Vytvoříte tak originální dárky, které vás navíc vyjdou velice levně.

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.