Srdíčka a květy

Hezká srdíčka a květy uháčkujte ze zbytků přízí a použijte je jako ozdoby nebo z nich vytvořte věneček. Vypracujte každou květinu v různých barevných kombinacích.

Budete potřebovat

  • zbytky sportovní bavlněné příze v různých barvách
  • háček velikost 2,75 mm

Postup:

Srdíčko

HB dle vlastního výběru, 2 ŘO.

1. řada: 3 KS do 2. ŘO od háčku, otočit. (3 O)

2. řada: 1 ŘO, 2 KS do 1. O, 1 KS do dalšího O, 2 KS do posledního O, otočit. (5 O)

3. řada: 1 ŘO, 2 KS do 1. O, 1 KS do dalších 3 O, 2 KS do posledního O, otočit. (7 O)

4.–6. řada: 1 ŘO, 1 KS do každého O do konce, otočit.

7. řada: PO do 1. O, 5 DS do dalšího O, PO do dalších 3 O, 5 DS do dalšího O, PO do posledního O, neotáčet (10 O) LS nahoře, pokračovat v kruhových řadách následovně:

8. KŘ: 1 ŘO, vypracovat 5 KS ke špičce, vypracovat [1 KS, 1 PS, 1 KS] do špičky, vypracovat 8 KS rovnoměrně nahoru po straně ke 3. O z 5 DS v předchozí řadě, vypracovat 3 KS do dalšího O, 1 KS do dalších 2 O, PO do dalšího O, vynechat další O, PO do dalšího O, 1 KS do dalších 2 O, 3 KS do dalšího O, 1 KS do dalších 3 O, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (28 O)

Zakončit přízi a připojit KB do jakéhokoli oka v předchozí KŘ.

Vypracovat do každého O: *2 ŘO, PO do dalšího O, opak. od * do konce. Zakončit přízi a zapošít konce.

Sedmikráska

Příze dle vlastního výběru, 4 ŘO (počítáno jako 1 ŘO a 1 DS).

1. KŘ: 1 DS do 4. ŘO od háčku, PO do horního z počátečních 4 ŘO. (12 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

2. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (18 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

3. KŘ: 2 ŘO, 1 DS do stejného O, 1 DS do dalšího O, *2 ŘO, PO do dalšího O, 2 ŘO, 1 DS do stejného O jako právě vypracované PO, 1 DS do dalšího O, opak. od * do konce, 2 ŘO, PO do spodní části 2 ŘO na zač. KŘ. (10 okvětních lístků)

Zakončit přízi a zapošít konce. V případě potřeby vypnout.

Květ se sedmi okvětními lístky

Příze dle vlastního výběru, 4 ŘO (počítáno jako 1 ŘO a 1 DS).

1. KŘ: 13 DS do 4. ŘO od háčku, PO do horního z počátečních 4 ŘO. (14 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

2. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (21 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

3. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do stejného O, k němuž je připojena příze, 1 KS do dalšího O, 2 KS do dalšího O, *1 KS do dalších 2 O, 2 KS do dalšího O, opak. od * do konce, PO do 1 ŘO na zač. KŘ. (28 O)

Zakončit přízi a připojit barvu dle vlastního výběru k jakémukoli O v předchozí KŘ.

4. KŘ: 2 ŘO, 1 DS do dalších 4 O, *2 ŘO, PO do dalšího O, 2 ŘO, 1 DS do stejného O jako právě vypracované PO, 1 DS do dalších 3 O, opak. od * do konce, 2 ŘO, PO do spodní části 2 ŘO na zač. KŘ. (7 okvětních lístků)

Závěrečné práce

Zakončete přízi a zapošijte volné konce. V případě potřeby vypněte. Vypracujte každou květinu v různé barevné kombinaci.


Tipy

Přilepte květy na vyšívací kruh a vytvořte letní věnec, připevněte jeden k háčkovanému řetízku a budete mít knižní záložku, nebo je použijte jako ozdobné jmenovky k dárkům – možnosti jsou nepřeberné.


Použité zkratky

DS – dlouhý sloupek

HB – hlavní barva

KS – krátký sloupek

O – oko/ oka

PO – pevné oko

ŘO – řetízkové oko


Více inspirace najdete v knize Bohémské háčkování

Tato jedinečná sbírka háčkovaných doplňků obsahuje projekty, jejichž výroba je rychlá a snadná, jako jsou třeba polštářky a nejrůznější malé podložky. Najdete zde ale i rozměrnější výrobky, například šály či deky, jejichž zhotovení zabere o něco více času.

Uvidíte, že půvabné lidové vzory jsou nejhezčí v pestré škále barev. Všechno vám půjde snadno a podle návodů a vzorů našich talentovaných umělkyň uháčkujete, co jen vás napadne: tašky, rukavičky… a mnoho dalších překrásných věcí.

Seznámíte se s fantastickými technikami háčkování a získáte spoustu inspirace. Barevné fotografie vám pomohou pochopit, jak přesně při práci postupovat a jak úžasné věci vás na konci čekají.

Vydala Metafora; www.metafora.cz


Text a foto: Metafora

Další články

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek

Vyrobte si přírodní vonnou svíčku

Vyrobte si přírodní vonnou svíčku

Při výběru vonných svíček byste měli být opatrní. Levné parafínové svíčky s umělými parfémy a barvivy mohou být zdraví nebezpečné. Vytvořte si s námi bezpečnou vonnou svíčku z čistě přírodních ingrediencí.

Celý článek