Slavnostní stůl

Vánoční svátky jsou báječnou příležitostí pro slavnostní i prostření stolu, u kterého přivítáme členy rodiny i sváteční hosty. Jak jej co nejlépe vyzdobit?

Při pořizování kuchyňské výbavy se vyplatí koupit jednobarevný základní set a doplňovat jej příležitostnými dekoracemi nebo barevným porcelánem. Pro slavnostně prostřený vánoční stůl je oblíbené porcelánové nádobí, ubrusy a prostírání zdobené vánočními motivy v tradičních barvách a veselých vzorech. Proměníme s nimi stůl ve sváteční tabuli. Uplatníme tu zdobení zlatem, stříbrem, červenou, ale i módní šedou barvou.

Jednoduchý a efektní je dekor zlatých pruhů v bílém základu (IKEA)

Stolní textil a dekorace

Využít můžeme i ubrusy zdobené výšivkou, háčkovanou či paličkovanou krajkou, na kterých se budou vánoční dekorace a slavnostní sklo a porcelán dobře vyjímat. Nemusíme ale prostírat na velký ubrus. Postačí středový napron, běhoun a ubrousky. Pokud máme fortelný dřevěný stůl, můžeme nechat vyniknout samotnou krásu dřeva a k talířům položit jen textilní ubrousky.

Slavnostní tabuli můžete dozdobit zeleným chvojím, ořechy, šiškami a dalšími přírodninami

Na stole by nemela chybět váza s květinami nebo s ozdobeným chvojím, v oblibě jsou adventní věnce a zajímavé dekorace. Kombinovat se dají staré věci, které máme po babičce, a moderní porcelán a sklo. Důležité je dodržet jednotný styl, ale základem úspěchu je náš pocit. Zvolená výzdoba slavnostního stolu se nám musí líbit, pak se budeme cítit pohodlně a uvolněně a budeme si moci chvilky u jídla s rodinou a přáteli skutečně vychutnat a užít. V posledních letech se trendy vrací k tradičním dekoracím, kterým vévodí například starodávní houpací koně a hudební nástroje, medvídci, dekorace z rolniček a proutí.

Na vánočním stole nesmí chybět květiny. Třeba oblíbená vánoční hvězda (Stars for Europe)

Svícny a svíčky

Na slavnostním stole samozřejmě nemohou chybět svíčky. S ohledem na bezpečnost je výhodnější umístit je do nádob, které chrání svíčku před zhašením, stolovníky před plamenem a ubrus a stůl před poskvrněním od kapek vosku. V módě jsou i bezpečné svíčky z vosku, v nichž je umístěno LED osvětlení imitující mihotání plamene.

Módní šedobílá kombinace se stříbrnými akcenty a mixem dekoru (Apropos)

 

Ubrousek lze ozdobit i upečeným perníčkem

 

Přírodní výzdoba vytvoří u stolu příjemnou atmosféru

 

Nazdobit můžete i jmenovky pro hosty

 


Text: stet; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Větve a špalky v interiéru

Větve a špalky v interiéru

Dřevo v bytě nemusí být jen materiálem na nábytek. Jako funkční doplňky i dekorace se v interiéru uplatní různě silné větve a kmínky stromů, plátky a pláty dřeva i celé špalky.

Celý článek

Jak vybírat vchodové dveře

Jak vybírat vchodové dveře

Při výběru vchodových dveří hraje rozhodující roli vzhled, ale i materiálové provedení, bezpečnostní prvky i tepelněizolační vlastnosti. Někdy je nejlepší nechat vyrobit repliku.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Přečtěte si