Šípkový džem

Inspirujte se barvami, tvary a chutěmi podzimní přírody a pusťte se do tvoření. Vlastnoručně vytvořené dekorace a dobroty udělají radost nejen vám, ale i vašim blízkým.

Budete potřebovat:

  • 500 g zralých šípků
  • 500 g cukru
  • přírodní pektin

Šípky odstopkujte, umyjte, dejte do hrnce a zalijte vodou. Přiveďte k varu a vařte 30 minut. Nechte mírně vychladnout a potom tyčovým mixérem rozmixujte dohladka. Pokud je to potřeba, můžete přidat trochu vody. Rozmixovaná hmota by neměla být ani příliš hustá, ani moc tekutá. Nyní kaši propasírujte přes husté síto, abyste se zbavili semínek a chloupků. (Semínka můžete ještě jednou vrátit do hrnce, přidat trochu vody, 10 minut povařit, znovu propasírovat a získanou hmotu přidat k šípkovému pyré.) Vlijte pyré do hrnce, přidejte cukr a pektin (množství zvolte podle doporučení na obalu) a vařte, dokud směs nezhoustne a nezačne želírovat. Ještě horký džem naplňte do skleniček, uzavřete a nechte chvíli stát víčkem dolů, aby se víčka chytla. Džem skvěle chutná nejen na pečivu, ale dá se použít i do lineckého cukroví, a hlavně k sýrům, především k čerstvému kozímu sýru.


Další články

Podzimní menu

Podzimní menu

Máte doma čerstvé houby, dýně a další podzimní dobroty? Připravte si z nich skvělé zdravé menu. Co třeba připravit si poctivou domácí bramboračku nebo tousty s pečenou dýní.

Celý článek

Srdíčko z vřesu

Srdíčko z vřesu

Vřes můžete mít doma v truhlíku za oknem nebo si s ním zkrášlit třeba zápraží. Několik snítek upravených do tvaru srdce vám může také ozdobit vchodové dveře.

Celý článek

Březový věnec s bobulemi

Březový věnec s bobulemi

Barevné zralé bobule krásně kontrastují se zelenými listy. Využijte toho při výrobě jednoduchého věnce, na jehož výrobu si materiál snadno nasbíráte v přírodě.

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…