Šípkový džem

Inspirujte se barvami, tvary a chutěmi podzimní přírody a pusťte se do tvoření. Vlastnoručně vytvořené dekorace a dobroty udělají radost nejen vám, ale i vašim blízkým.

Budete potřebovat:

  • 500 g zralých šípků
  • 500 g cukru
  • přírodní pektin

Šípky odstopkujte, umyjte, dejte do hrnce a zalijte vodou. Přiveďte k varu a vařte 30 minut. Nechte mírně vychladnout a potom tyčovým mixérem rozmixujte dohladka. Pokud je to potřeba, můžete přidat trochu vody. Rozmixovaná hmota by neměla být ani příliš hustá, ani moc tekutá. Nyní kaši propasírujte přes husté síto, abyste se zbavili semínek a chloupků. (Semínka můžete ještě jednou vrátit do hrnce, přidat trochu vody, 10 minut povařit, znovu propasírovat a získanou hmotu přidat k šípkovému pyré.) Vlijte pyré do hrnce, přidejte cukr a pektin (množství zvolte podle doporučení na obalu) a vařte, dokud směs nezhoustne a nezačne želírovat. Ještě horký džem naplňte do skleniček, uzavřete a nechte chvíli stát víčkem dolů, aby se víčka chytla. Džem skvěle chutná nejen na pečivu, ale dá se použít i do lineckého cukroví, a hlavně k sýrům, především k čerstvému kozímu sýru.


Další články

Netradiční zeleninová jídla

Netradiční zeleninová jídla

Máte chuť vyzkoušet v našich krajích méně obvyklé, a přece výborné zeleninové pochoutky? Nechte se inspirovat zahraničními kuchyněmi a recepty s čekankou, artyčoky či fenyklem.

Celý článek

Domácí likéry

Domácí likéry

Ovocné likéry přijdou k chuti v každém ročním období. Udělejte si své vlastní, z ovoce ze své zahrádky. Chuť a vůni těchto dobrot si tak můžete vyladit podle svého jazýčku.

Celý článek

Neodolatelné pochoutky

Neodolatelné pochoutky

Jahody jsou svěží, lákavé svou barvou i vůní. Kdo by jim odolal? Naservírujte si je čerstvé jen tak v misce, jako zdravou svačinku, nebo z nich připravte vynikající dezert.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.