Foto: Shutterstock

Se psem do přírody: 3 tipy, na co dát pozor

Teplé počasí láká na výlety do přírody nejen nás, ale uvítají je i naši psí kamarádi. V trávě se však může ukrývat nejedno nebezpečí. Přečtěte si, jaké nástrahy na ně mohou číhat.

Nepříjemné osiny

Ostrými osinami jsou zakončeny ochranné obaly semene travin a obilovin, které ho chrání při dozrání proti poškození. Po dozrání se snadno a lehce oddělují od stonku a díky svému drsnému zakončení se snadno zachytí v psí srsti, nejčastěji v meziprstí a uších, a to zejména u plemen s převislými ušními boltci, jako jsou kokršpaněl, king charles, pudl a další. Ale i psi s postavenýma ušima mohou dostat do uší osiny.

V meziprstí se ostrý konec osiny zabodne a kůží proniká až do podkoží. Tím se osina schová a není okem viditelná. Vzniká tak velmi bolestivé místo, které okamžitě oteče a mazlíček potom kňourá, tlapku si olizuje a většinou i kulhá. Pokud tedy najdete jakoukoli bulku, ihned navštivte svého veterináře. Dalším místem, které je náchylné na osiny, jsou zvukovody. Poznáte to velmi jednoduše. Váš mazlíček začne ihned třepat hlavou, škrábat se v uchu nebo otírat hlavou uši o koberec. Místo je bolestivé, takže může kňučet. Takto uvízlá osina u bubínku pejska opravdu dráždí a v místě může vzniknout nepříjemný zánět. Jediné řešení je opět navštívit veterináře, aby se do ouška podíval otoskopem a osinu tenkými kleštěmi vytáhl.

Hrozba klíšťat

Klíšťata jsou dalším rizikem pro psy trávící čas venku. Nejčastěji se drží a rozmnožují v místech, kde je více zeleně, tedy i ve vysoké trávě. Dobrou prevencí doma na zahradě je tedy pravidelné sečení trávníku. pokud s ním vyrazíte ven, na louku či do lesa, pravidelně mu kontrolujte srst a používejte preventivní prostředky proti klíšťatům. K dostání jsou například obojky, pipety, antiparazitní šampony či spreje.

Jestliže psovi najdete klíště, okamžitě jej odstraňte a sledujte možné příznaky infekce. Existuje několik druhů infekčních chorob přenášených klíšťaty, ale většina z nich se projevuje horečkou, letargií, žaludečními problémy nebo bolestmi kloubů. Patří mezi ně například lymeská borelióza, babezióza, bartonelóza, anaplazmóza či ehrlichióza. Při jakémkoli podezření se okamžitě poraďte s veterinářem.

Pylové alergie

Ač to může být překvapivé, alergie není u psů žádnou vzácnou zdravotní obtíží. Některá plemena pro ni mají dokonce i predispozice. Poprvé se pylová alergie projeví většinou do tří let věku psa a postupem času se její projevy zhoršují. U svého parťáka si můžete vlivem svědění kůže všimnout častějšího intenzivního drbání nebo olizování především na hlavě, v podpaží, okolí konečníku nebo v meziprstí. Takto mechanicky poškozená kůže se pak stává náchylná k bakteriálním a kvasinkovým zánětům. Mohou tak vzniknout začervenalá, vylysalá nebo mokvavá ložiska. Konkrétní alergeny se často dají zjistit vyšetřením krve a stanovením množství protilátek. Při podezření na alergii tedy navštivte se psem veterinární ordinaci.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek