Sakura, dotyk Japonska

Něžně růžové květy sakur lákají každý rok na jaře do Japonska davy turistů Chcete-li se kochat jejich krásou, nemusíte nikam cestovat, ale můžete si je vysadit i doma na zahradě.

Sakura je v řeči botaniků třešeň pilovitá, tedy Prunus serrulata, a řadí se do čeledi růžovitých. Její květy rozkvétají – tak jako u našich třešní – ještě před olistěním, v našich podmínkách ale netvoří plody, třešní se proto nedočkáte.

Sakury se vysazují nejčastěji do parků, jde totiž o dost veliké stromy. Na zahrádky jsou určeny sloupovité či převislé kultivary, nejčastěji roubované na třešeň ptačí. Rostliny potřebují hlinitou půdu s dostatečným obsahem vápníku a jejich stanoviště by měla být vždy na plném slunci. Při výsadbě si proto dejte práci s výběrem správného místa, kolem by neměly růst jiné dřeviny s podobným termínem kvetení – jen tak sakura zazáří v plné kráse.

Sakurový turismus

K národní kultuře nepatří jen písně či kroje, ale i pozitivní vztah k přírodě dané země. Někdy však úcta k národním rostlinám hraničí až s hysterií. Podobná myšlenka napadne asi každého, kdo navštíví Japonsko v době, kdy sakury kvetou. Sladce růžové květy typického střapatého tvaru se na jaře stávají předmětem skutečného sakurového turismu.

Japonský tisk ve spolupráci s meteorology uvádí termíny kvetení sakur pro jednotlivé oblasti Japonska, kam následně směřují davy turistů a obdivovatelů. Je to období pikniků pod stromy, kdy rodiny a jejich přátelé celé dny obdivují a oslavují krásu třešňových květů a jejich setkání trvají často až do noci.

Tento pohyblivý svátek se jmenuje Hanami a s postupujícím jarem se slaví několik týdnů po celé zemi. První kvetení sakur začíná už v únoru v Okinawě a postupně se přelévá do dalších, severněji položených oblastí země, kde končí až na sklonku května. Jde o velice starý zvyk, v historii o něm najdete zmínky už ve třetím století našeho letopočtu. O významu sakur pro národní povědomí svědčí i to, že bývají vysazeny poblíž všech veřejných budov i škol.

Starý kulturní symbol

Pro Japonce představuje květ sakury symbol pomíjivosti lidského života, který prostupuje celou japonskou kulturou do mnoha tvůrčích činností, jako je například divadlo, hudba, literatura, ale třeba i tradiční tetování.

Ani sakura se však nevyhnula politické manipulaci. Víte, že japonští letci si malovali sakurové květy na své letouny za druhé světové války jako symbol intenzity i pomíjivosti lidského života? Sakury byly také vysazovány na nově osídlených a obsazených územích, kde tak vyjadřovaly nadvládu Japonského císařství jako někdejší koloniální mocnosti nad ostatními zeměmi a stvrzovaly jeho nárok na životní prostor.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Tipy na aktivity plné dobrodružství a vzrušení

Tipy na aktivity plné dobrodružství a vzrušení

Jakými činnostmi si zpestřit léto? Máme pro vás hned několik tipů na aktivity, které vás budou bavit, vyplaví se vám díky nim do těla endorfiny, a ještě při nich zažijete vzrušení. Všechny mají společné jedno – dostanete se díky nim na čerstvý vzduch a budete je moci podniknout s rodinou nebo přáteli. Jste připraveni? Celý článek

Bavorovice na Hlubockých blatech

Bavorovice na Hlubockých blatech

Bavorovice jsou typickou jihočeskou vesnicí s řadou zachovalých statků. Leží v rovinaté krajině, nazývané Hlubocká blata, kde se střídají louky s mokřinami, rybníky a vodními kanály.

Celý článek

Lhota pod Radčem

Lhota pod Radčem

Na Rokycansku jsou v mnoha vesnicích půvabné kostelíky, kaple i vzácné soubory dřevěných roubených stavení. Jednou z takových vesniček je Lhota po Radčem.

Celý článek