Sakura, dotyk Japonska

Něžně růžové květy sakur lákají každý rok na jaře do Japonska davy turistů Chcete-li se kochat jejich krásou, nemusíte nikam cestovat, ale můžete si je vysadit i doma na zahradě.

Sakura je v řeči botaniků třešeň pilovitá, tedy Prunus serrulata, a řadí se do čeledi růžovitých. Její květy rozkvétají – tak jako u našich třešní – ještě před olistěním, v našich podmínkách ale netvoří plody, třešní se proto nedočkáte.

Sakury se vysazují nejčastěji do parků, jde totiž o dost veliké stromy. Na zahrádky jsou určeny sloupovité či převislé kultivary, nejčastěji roubované na třešeň ptačí. Rostliny potřebují hlinitou půdu s dostatečným obsahem vápníku a jejich stanoviště by měla být vždy na plném slunci. Při výsadbě si proto dejte práci s výběrem správného místa, kolem by neměly růst jiné dřeviny s podobným termínem kvetení – jen tak sakura zazáří v plné kráse.

Sakurový turismus

K národní kultuře nepatří jen písně či kroje, ale i pozitivní vztah k přírodě dané země. Někdy však úcta k národním rostlinám hraničí až s hysterií. Podobná myšlenka napadne asi každého, kdo navštíví Japonsko v době, kdy sakury kvetou. Sladce růžové květy typického střapatého tvaru se na jaře stávají předmětem skutečného sakurového turismu.

Japonský tisk ve spolupráci s meteorology uvádí termíny kvetení sakur pro jednotlivé oblasti Japonska, kam následně směřují davy turistů a obdivovatelů. Je to období pikniků pod stromy, kdy rodiny a jejich přátelé celé dny obdivují a oslavují krásu třešňových květů a jejich setkání trvají často až do noci.

Tento pohyblivý svátek se jmenuje Hanami a s postupujícím jarem se slaví několik týdnů po celé zemi. První kvetení sakur začíná už v únoru v Okinawě a postupně se přelévá do dalších, severněji položených oblastí země, kde končí až na sklonku května. Jde o velice starý zvyk, v historii o něm najdete zmínky už ve třetím století našeho letopočtu. O významu sakur pro národní povědomí svědčí i to, že bývají vysazeny poblíž všech veřejných budov i škol.

Starý kulturní symbol

Pro Japonce představuje květ sakury symbol pomíjivosti lidského života, který prostupuje celou japonskou kulturou do mnoha tvůrčích činností, jako je například divadlo, hudba, literatura, ale třeba i tradiční tetování.

Ani sakura se však nevyhnula politické manipulaci. Víte, že japonští letci si malovali sakurové květy na své letouny za druhé světové války jako symbol intenzity i pomíjivosti lidského života? Sakury byly také vysazovány na nově osídlených a obsazených územích, kde tak vyjadřovaly nadvládu Japonského císařství jako někdejší koloniální mocnosti nad ostatními zeměmi a stvrzovaly jeho nárok na životní prostor.


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Bavorovice na Hlubockých blatech

Bavorovice na Hlubockých blatech

Bavorovice jsou typickou jihočeskou vesnicí s řadou zachovalých statků. Leží v rovinaté krajině, nazývané Hlubocká blata, kde se střídají louky s mokřinami, rybníky a vodními kanály.

Celý článek

Lhota pod Radčem

Lhota pod Radčem

Na Rokycansku jsou v mnoha vesnicích půvabné kostelíky, kaple i vzácné soubory dřevěných roubených stavení. Jednou z takových vesniček je Lhota po Radčem.

Celý článek

Klucké Chvalovice

Klucké Chvalovice

Větší ucelené soubory lidové architektury se v oblasti mezi Kutnou Horou v Polabí a řekou Sázavou téměř nevyskytují. Jednou z mála vesnic, kde ještě najdeme modernizacemi nenarušené starší domy, jsou Klucké Chvalovice.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…