Ryby pro každého

K českým Vánocům sice patří kapr, ale jsou i další vynikající ryby, kterými můžete obohatit sváteční hostinu i běžný jídelníček!

O tom, že jsou ryby zdravé a mají mít místo v našem jídelníčku alespoň třikrát týdně, jsme psali již několikrát. Tentokrát jsme se rozhodli představit vám ryby, které můžete bez problémů koupit, a prozradíme vám o nich vše, co by vás mohlo zajímat.

 


Makrela

Určitě jste ji někdy měli, ať už jako uzenou pochoutku nebo jako součást pomazánky. Vynikající je ale i čerstvá, respektive připravená ve vaší kuchyni. Makrela je rychlým dravcem zdržujícím se v otevřeném moři. Světlé tučné maso obsahuje vitaminy D, E, B6 a B12, ale také draslík, sodík, fosfor a samozřejmě omega-3 mastné kyseliny. Makrela je z kulinářského hlediska velmi všestranná. Ryby o hmotnosti 300 až 400 gramů představují ideální porci k dušení nebo pečení v troubě, ale mezi nejoblíbenější úpravy patří uzení a pečení na grilu. Makrely mají velmi tučné maso, které se proto dost rychle kazí. Při nákupu je tedy potřeba dát pozor, aby byla ryba opravdu čerstvá.


Platýs

Jeho bílé maso je pevné a má velmi jemnou chuť, proto je vhodný pro ty, kteří ryby nejedí kvůli tomu, že jim vadí „pachuť“ rybiny. Jeho maso je buď zcela bez kostí, nebo jich má naprosté minimum. Velice oblíbené jsou mladé ryby, které se loví v květnu, protože tito platýsi mají velmi křehké maso. Platýs je nejlepší v jednoduché úpravě na grilu. Jeho maso je velmi dietní a je zdrojem kvalitních proteinů, vitaminů A a B12, vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, selenu, jodu a železa. Při posuzování kvality platýse hraje klíčovou roli jeho vrchní strana, která by měla být jasně hnědá, a tečky by měly být jasně viditelné.


Pstruh

Patří do skupiny lososovitých. Pstruzi žijí ve sladkých i slaných vodách, ale u nás je nejrozšířenější pstruh potoční. Vzhledem k tomu, že ke svému životu potřebuje spíše chladnější, ale hlavně čisté vody s vysokým obsahem kyslíku, je k dostání především uměle chovaný. Pstruh obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a omega-3 kyseliny. Je bohatý na vitaminy A a D. Jeho maso je světlé, libové, jemné, jeho chuť je lahodná a obsahuje malé množství menších kostí. Žeberní kosti se po tepelné úpravě snadno oddělí od masa společně s páteří. Pstruzi jsou vhodní k dušení, pečení, grilování, smažení nebo uzení.


Štika

Maso štik chutná nejlépe v období od září do ledna, kdy se ryby netřou. K dušení, vaření a pošírování se hodí mladé štiky. Větší štiky nad 2,5 kg se často používají na rybí nádivky. Pevné bílé maso štik je velice chutné. Nepříjemné jsou jen četné vidlicovitě rozvětvené kosti – nejméně jich obsahuje ocasní část. Čerstvá štika je k dispozici nejčastěji od listopadu do března a kromě již vykuchané můžete sehnat také podkovy či filety, a to ve specializovaných prodejnách. Vyzkoušet můžete také mořskou štiku, kterou možná znáte pod názvem hejk. Má bílé, měkké, netučné a chutné maso. Hodí se k pečení a dušení a snese i intenzivnější koření.


Ďas mořský

Vyskytuje se od mělkých vod až do hloubek okolo 500 metrů. Má velkou hlavu a obrovskou tlamu. Ďas může dosáhnout až délky dvou metrů a váhy přes 50 kilogramů, většinou však měří okolo jednoho metru. Z kulinářského hlediska je ďas velmi všestranný, jeho jemné, pevné maso se výborně hodí ke smažení a dušení v troubě. Patří k vybraným rybím delikatesám. Kromě páteře nemá prakticky žádné kosti. Je bohatý na selen, hořčík a fosfor.

Bylinky vhodné k rybám

Kopr

Nejlépe ladí s mořskými rybami. Do jídla ho přidávejte těsně před dokončením, tepelná úprava mu nesvědčí. Rybu jím můžete posypat nebo ho přidejte do omáčky. Kopr kupujte čerstvý ve svazcích. Jako bylinka je kopr velmi nenáročný, dá se bez potíží vypěstovat i v truhlíku na balkoně.

 

Tymián

Čerstvým tymiánem naplňte vnitřek ryby před grilováním či zapékáním nebo ho přidejte do marinády. Naložený v olivovém oleji si zachová své aroma.

 

Rozmarýn

Lze ho použít samostatně, nejlépe při vaření, dušení nebo pečení ryb. Máte-li rádi středomořskou kuchyni, je třeba ho mít v zásobě. Je ideální pro pěstování v truhlíku na balkoně.

 

Bazalka

Tato bylinka je nepostradatelným dochucovadlem středomořské, hlavně italské kuchyně. Snadno ji vypěstujete i v malém květináči. Stejně jako další bylinky s jemnými listy bazalku tepelně neupravujeme a přidáváme ji do pokrmů jako finální tečku. K dochucování ryb je dokonalé bazalkové pesto.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Barevné kytičky ze šišek

Barevné kytičky ze šišek

Šišky nasbírané v lese lákají ke tvoření. Zkuste si z nich vyrobit třeba barevné kvítky a použít je pro vytvoření pestré zahrádky. Zarámujte ji a máte krásnou dekoraci do dětského pokoje.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.