Ryby pro každého

K českým Vánocům sice patří kapr, ale jsou i další vynikající ryby, kterými můžete obohatit sváteční hostinu i běžný jídelníček!

O tom, že jsou ryby zdravé a mají mít místo v našem jídelníčku alespoň třikrát týdně, jsme psali již několikrát. Tentokrát jsme se rozhodli představit vám ryby, které můžete bez problémů koupit, a prozradíme vám o nich vše, co by vás mohlo zajímat.

 


Makrela

Určitě jste ji někdy měli, ať už jako uzenou pochoutku nebo jako součást pomazánky. Vynikající je ale i čerstvá, respektive připravená ve vaší kuchyni. Makrela je rychlým dravcem zdržujícím se v otevřeném moři. Světlé tučné maso obsahuje vitaminy D, E, B6 a B12, ale také draslík, sodík, fosfor a samozřejmě omega-3 mastné kyseliny. Makrela je z kulinářského hlediska velmi všestranná. Ryby o hmotnosti 300 až 400 gramů představují ideální porci k dušení nebo pečení v troubě, ale mezi nejoblíbenější úpravy patří uzení a pečení na grilu. Makrely mají velmi tučné maso, které se proto dost rychle kazí. Při nákupu je tedy potřeba dát pozor, aby byla ryba opravdu čerstvá.


Platýs

Jeho bílé maso je pevné a má velmi jemnou chuť, proto je vhodný pro ty, kteří ryby nejedí kvůli tomu, že jim vadí „pachuť“ rybiny. Jeho maso je buď zcela bez kostí, nebo jich má naprosté minimum. Velice oblíbené jsou mladé ryby, které se loví v květnu, protože tito platýsi mají velmi křehké maso. Platýs je nejlepší v jednoduché úpravě na grilu. Jeho maso je velmi dietní a je zdrojem kvalitních proteinů, vitaminů A a B12, vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, selenu, jodu a železa. Při posuzování kvality platýse hraje klíčovou roli jeho vrchní strana, která by měla být jasně hnědá, a tečky by měly být jasně viditelné.


Pstruh

Patří do skupiny lososovitých. Pstruzi žijí ve sladkých i slaných vodách, ale u nás je nejrozšířenější pstruh potoční. Vzhledem k tomu, že ke svému životu potřebuje spíše chladnější, ale hlavně čisté vody s vysokým obsahem kyslíku, je k dostání především uměle chovaný. Pstruh obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a omega-3 kyseliny. Je bohatý na vitaminy A a D. Jeho maso je světlé, libové, jemné, jeho chuť je lahodná a obsahuje malé množství menších kostí. Žeberní kosti se po tepelné úpravě snadno oddělí od masa společně s páteří. Pstruzi jsou vhodní k dušení, pečení, grilování, smažení nebo uzení.


Štika

Maso štik chutná nejlépe v období od září do ledna, kdy se ryby netřou. K dušení, vaření a pošírování se hodí mladé štiky. Větší štiky nad 2,5 kg se často používají na rybí nádivky. Pevné bílé maso štik je velice chutné. Nepříjemné jsou jen četné vidlicovitě rozvětvené kosti – nejméně jich obsahuje ocasní část. Čerstvá štika je k dispozici nejčastěji od listopadu do března a kromě již vykuchané můžete sehnat také podkovy či filety, a to ve specializovaných prodejnách. Vyzkoušet můžete také mořskou štiku, kterou možná znáte pod názvem hejk. Má bílé, měkké, netučné a chutné maso. Hodí se k pečení a dušení a snese i intenzivnější koření.


Ďas mořský

Vyskytuje se od mělkých vod až do hloubek okolo 500 metrů. Má velkou hlavu a obrovskou tlamu. Ďas může dosáhnout až délky dvou metrů a váhy přes 50 kilogramů, většinou však měří okolo jednoho metru. Z kulinářského hlediska je ďas velmi všestranný, jeho jemné, pevné maso se výborně hodí ke smažení a dušení v troubě. Patří k vybraným rybím delikatesám. Kromě páteře nemá prakticky žádné kosti. Je bohatý na selen, hořčík a fosfor.

Bylinky vhodné k rybám

Kopr

Nejlépe ladí s mořskými rybami. Do jídla ho přidávejte těsně před dokončením, tepelná úprava mu nesvědčí. Rybu jím můžete posypat nebo ho přidejte do omáčky. Kopr kupujte čerstvý ve svazcích. Jako bylinka je kopr velmi nenáročný, dá se bez potíží vypěstovat i v truhlíku na balkoně.

 

Tymián

Čerstvým tymiánem naplňte vnitřek ryby před grilováním či zapékáním nebo ho přidejte do marinády. Naložený v olivovém oleji si zachová své aroma.

 

Rozmarýn

Lze ho použít samostatně, nejlépe při vaření, dušení nebo pečení ryb. Máte-li rádi středomořskou kuchyni, je třeba ho mít v zásobě. Je ideální pro pěstování v truhlíku na balkoně.

 

Bazalka

Tato bylinka je nepostradatelným dochucovadlem středomořské, hlavně italské kuchyně. Snadno ji vypěstujete i v malém květináči. Stejně jako další bylinky s jemnými listy bazalku tepelně neupravujeme a přidáváme ji do pokrmů jako finální tečku. K dochucování ryb je dokonalé bazalkové pesto.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…