Rostliny ve skle

Jaro je vhodná doba pro přesazování a sázení pokojových rostlin. Vytvořte jim skleněné vázičky a květináčky a vyzdobte si s nimi svůj byt. Získáte tak jedinečnou živou dekoraci.

Budete potřebovat

  • staré vypálené žárovky
  • ochranné rukavice a brýle
  • šroubovák
  • špičaté ploché kleště
  • tenké lano nebo provázek
  • bílý (nebo i černý) lakový popisovač (např. Brilliant malíř)
  • skleněné vázy nebo jiné skleněné nádoby

 

postup

 

1. Na ruce si navlékněte ochranné rukavice a na oči nasaďte brýle. Žárovku uchopte do ruky a druhou rukou, s pomocí šroubováku, opatrně prorazte sklo v kovovém ústí žárovky.

 

2. Vnitřek žárovky opatrně rozbijte a vyjměte kleštěmi.

 

3. Okolo závitu omotejte tenké lanko nebo provázek.

 

4. Na žárovku napište název rostliny, případně datum jejího vložení. Žárovku zavěste na větev, nalijte do ní vodu a vložte rostlinu.

 

5. S pomocí počítače si napište text o rostlině, kterou chcete zasadit do vázy. Vytiskněte ho na papír, přilepte na vnitřní stranu vázy a text lakovým popisovačem obtáhněte.

 

6. Na dno skleněné nádoby nasypte keramzit (pohlcuje přebytečnou vlhkost), na něj položte kruh z netkané textilie (zabrání smíchání keramzitu s hlínou) a nasypte trochu zahradnického substrátu. Vložte rostlinu a obsypejte ji substrátem, přitlačte a zalijte vodou.

 

Tip
Kromě žárovek můžete pro výrobu skleněných květináčků použít i vhodné skleničky, lahve či vázy.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…