Rostliny ve skle

Jaro je vhodná doba pro přesazování a sázení pokojových rostlin. Vytvořte jim skleněné vázičky a květináčky a vyzdobte si s nimi svůj byt. Získáte tak jedinečnou živou dekoraci.

Budete potřebovat

  • staré vypálené žárovky
  • ochranné rukavice a brýle
  • šroubovák
  • špičaté ploché kleště
  • tenké lano nebo provázek
  • bílý (nebo i černý) lakový popisovač (např. Brilliant malíř)
  • skleněné vázy nebo jiné skleněné nádoby

 

postup

 

1. Na ruce si navlékněte ochranné rukavice a na oči nasaďte brýle. Žárovku uchopte do ruky a druhou rukou, s pomocí šroubováku, opatrně prorazte sklo v kovovém ústí žárovky.

 

2. Vnitřek žárovky opatrně rozbijte a vyjměte kleštěmi.

 

3. Okolo závitu omotejte tenké lanko nebo provázek.

 

4. Na žárovku napište název rostliny, případně datum jejího vložení. Žárovku zavěste na větev, nalijte do ní vodu a vložte rostlinu.

 

5. S pomocí počítače si napište text o rostlině, kterou chcete zasadit do vázy. Vytiskněte ho na papír, přilepte na vnitřní stranu vázy a text lakovým popisovačem obtáhněte.

 

6. Na dno skleněné nádoby nasypte keramzit (pohlcuje přebytečnou vlhkost), na něj položte kruh z netkané textilie (zabrání smíchání keramzitu s hlínou) a nasypte trochu zahradnického substrátu. Vložte rostlinu a obsypejte ji substrátem, přitlačte a zalijte vodou.

 

Tip
Kromě žárovek můžete pro výrobu skleněných květináčků použít i vhodné skleničky, lahve či vázy.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek