Romantické posezení

Máte doma starý mycí stolek po prababičce? Nevyhazujte ho a zkrášlete si s ním posezení na zahradě či na terase. Stačí jej zrenovovat a doplnit romantickými dekoracemi.

Proměna mycího stolku

Budete potřebovat

 • starý mycí stolek
 • smirkový papír
 • odrezovač (pokud je potřeba)
 • barvu na kov
 • plechový lavor

Postup

1 Starý plechový stolek nejprve důkladně umyjte a očistěte. Pokud je zrezivělý, obruste ho smirkovým papírem a smetáčkem se zbavte prachu. Jestliže se vám nepodařilo rez zcela odstranit, použijte odrezovač – postupujte přitom podle návodu na obalu výrobku.

2 Očištěný stolek natřete barvou 2v1 (barva společně se základovou barvou), nebo nejprve základovou barvou a nakonec vrchní barvou. Nechte důkladně zaschnout. Poté vložte do výřezu starý plechový lavor či umyvadlo, s vysázenými květinami a celý stolek naaranžujte k zahradnímu posezení společně s dalšími s doplňky – například s lucernou, svícny apod.


Háčkované květinové podložky.

Budete potřebovat

 • zbytky přízí, nejlépe bavlněných
 • háček podle velikosti bavlnky, nejlépe číslo 3-4
 • nůžky

Použité zkratky:

 • DL – dlouhý sloupek
 • PO – pevné oko
 • KRSL – krátký sloupek
 • 2DLSL – dvojitě nahozený dlouhý sloupek
 • ŘO – řetízkové oko

Postup

1. řada: Začneme 6 ŘO, která spojíme do kruhu pevným okem.

2. řada: Uháčkujeme 2 ŘO jako náhradu za DLSL a do kruhu uháčkujeme 20 DLSL, ukončíme PO.

3. řada: 2 ŘO, 1 DLSL píchneme hned do prvního očka z předchozí řady, 2 ŘO, 2 DLSL, 2 ŘO atd. … celkem máme 10 mezer.

4. řada: Uháčkujeme PO, kterým se posuneme o jedno očko blíže k mezeře z předchozí řady, a do každé této mezery háčkujeme 2 x 2 DLSL, 3 ŘO, 2 x 2 DLSL a ukončíme PO.

5. řada: Tvoříme volánky a to tak, že pod 3 ŘO z předchozí řady píchneme a uháčkujeme 6 DLSL. Mezi jednotlivými volánky tvoříme PO mezi 2 x 2 DLSL z předchozí řady. Končíme PO, odstřihneme a přebytečnou přízi zaháčkujeme dospod podložky.

 

Uložit

Uložit


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…