Radost z jahod

I když je obchody nabízejí téměř celoročně, nemohou kupované jahody soutěžit s těmi, které si s láskou vypěstujete a s chutí utrhnete na vlastním záhonku.

Podle archeologických nálezů zobal planě rostoucí malé jahůdky už člověk z doby kamenné. Ve starém Římě byly považovány za lahůdku a ve středověku nesměly chybět ani na hradních hostinách. U zrodu velkoplodých odrůd byly jahodníky dovezené z Ameriky.

 

Zdravé květní lůžko

To není chyba, jahoda je skutečně nafouklým květním lůžkem po odkvětu a nikoli bobulí, jak si mnozí myslí. Navíc není jednotlivým plodem, ale souplodím nažek. Věříme, že vás z těch termínů nepřešla chuť – byla by to škoda. Jahody jsou totiž velmi prospěšné našemu zdraví. Obsahují vitamín C (jsou na třetím místě za šípky a černým rybízem) a ve velkém množství také vitamín K a mangan. Dále nám dodávají draslík, riboflavin, hořčík, měď, vitamín A, E, vitamíny B5 a B6, karotenoidy, kyselinu listovou a vlákninu. Díky obsahu antioxidantů chrání buňky v těle a fenoly, které se v jahodách také vyskytují, ochraňují srdce a mají protizánětlivé a protirakovinné účinky. Příjemnou zprávou je i to, že jahody neobsahují moc cukrů, takže jsou vhodné i při redukční dietě.

 

Pěstitelské minimum

Jahodník je mělce kořenící rostlina, proto vyžaduje zeminu humózní, nejlépe hlinitopísčitou, s neutrální až mírně kyselou reakcí. Nevhodná je půda nepropustná až jílovitá, nebo také písčitá, silně propustná. Před výsadbou bychom ji měli dobře zpracovat do hloubky, aby se do ní dostalo co nejvíce vzduchu. Jahodník pak dobře prokoření a mnohem víc plodí. Dobrými předplodinami jsou rané brambory, papriky, rajčata, tykve, okurky, pod které byl zaryt chlévský hnůj nebo zelené hnojení. Pokud jsou sazenice způsobilé k výsadbě a umožňují to klimatické podmínky, lze jahodník sázet od poloviny července (to zaručí nejvyšší úrodu v příštím roce) do konce září. A na jaře, chceme-li sklízet ještě v témže roce, nejpozději 15. dubna. Nikdy nesázejte na záhony, kde se v předešlém roce jahody pěstovaly! Dochází k únavě půdy i koncentraci chorob a škůdců. Časová prodleva by měla být alespoň tři roky.

 

Jak sázet

Jahody se množí šlahouny. Rostlinky, jež se na nich vyvíjejí, by měly mít zárodky kořenů dlouhé alespoň několik milimetrů (čím delší, tím lepší). Kořenový krček má být v úrovni půdy. Zeminu dobře přitlačíme ke kořenům (při slabém potáhnutí by sazenice v půdě měla pevně držet). Růst mladých sazenic můžeme podpořit přikrytím záhonu bílou netkanou textilií (zhruba jeden týden).

 

Měsíční jahody

Chutí i vůní jsou podobné lesním, šlahouny nevytvářejí, pěstují se ze semen. Pokud je vysejete v únoru, nejpozději počátkem března, vyroste do června silná sadba, která bude plodit už od léta. Měsíční jahody lze pěstovat na záhoně (vydrží na něm déle než normální jahodník), v truhlíku i květináči. Během vegetace jsou jahody – než začnou vytvářet šlahouny – vděčné za okopávku. Po sklizni, koncem září, nať posekáme nebo sestříhneme asi na pět centimetrů nad srdéčkem a pohnojíme síranem draselným (5 g/m2), aby dobře přezimovaly.

 

Tip

Výsadba do černé netkané textilie má řadu předností. Textilie absorbuje víc slunečního záření (jahody zrají o 3–4 dny dříve a obsahují větší množství vitaminu C) a zabraňuje růstu plevelů. Půda se nemusí kypřit, propouští lehce vláhu i hnojivou zálivku.

 


Jaké vybrat odrůdy

Aby vám jahody dělaly co nejdéle radost, vybírejte různě rané odrůdy. Rozdělení, které uvádíme, je jen orientační, neboť počasí je každý rok jiné a jednotlivé odrůdy na ně reagují individuálně.

Velmi rané: Kama, Prima, Emily
Rané: Elvíra, Polka, Civmad, Zefýr, Honeyoe, Rumba
Polorané: Andrea, Darselekt, Elsanta, Elkat, Dagmar, Dita, Korona, Rosie, Dukát, Onda, Figaro, Daroyal, Diana, Donna
Středně rané: Induka, Karmen, Senga Sengana, Red Gauntlet, Valika, Lesana, Idea, Olívie, Sonáta, Queen
Pozdní: Bounty, Frikonsa, Salza, Ilona, Tenira, Elista, Pegasus
Velmi pozdní: Symphony, Florence, Pandora

Ze stáleplodících lze doporučit anglickou odrůdu Everest, Eve2 nebo českou Lidku. A z měsíčních starší odrůdu Rujana, která dává po celý rok voňavé jahůdky, sladké skoro jako lesní. Labužníci ocení i novější středně velkou odrůdu Temptation.

 


Text: Marie Rubešová; foto: Shutterstock

Další články

Letničky na kamennou zídku

Letničky na kamennou zídku

Které květiny vysadit pro zkrášlení či zakrytí kamenné zahradní zídky? Zkuste zkombinovat například osvědčené petúnie s ostálkami, balzamínami a dalšími kráskami.

Celý článek

Okrasné zimolezy

Okrasné zimolezy

Ozdobí vaši zahradu svými krásnými květy. Mají rády slunce a jsou nenáročné na údržbu. Který druh zimolezu si vyberete?

Celý článek

Rostliny k jezírku

Rostliny k jezírku

Máte na zahradě jezírko nebo se ho chystáte založit? Pak vás bude určitě zajímat, kterým rostlinám se bude v jeho blízkosti dařit. Zkombinujte je od nízkých až po vysoké.

Celý článek

Užitečná a krásná pítka

Užitečná a krásná pítka

Ptáci potřebují pomoc nejen v zimě, ale také v létě. Myslete na ně a postavte do zahrady misku s vodou, nebo ještě lépe pítko. Rádi ho využijí nejen v horkých dnech.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.