Foto: Unsplash
Řebříček, heřmánek i jitrocel: Úžasné bylinky pro zdraví pokožky
Jitrocel kopinatý
Třebaže jitrocel (Plantago lanceolata) hojí především vnitřní orgány a pomáhá i proti kašli, neměli byste ho minout bez povšimnutí ani na výletech. Jeho šťáva totiž umí výborně ošetřit nejrůznější drobná poranění, počínaje odřeninami a konče včelím píchnutím. Obsahuje totiž aukubin, látku, jejíž antibiotický účinek se dá srovnat s penicilinem. Společně se slizovými látkami a tříslovinami má výrazně protizánětlivý a čisticí efekt. Rozemnuté listy vám v přírodě poslouží jako provizorní náplast nebo obvaz. Pokud chcete jitrocel sbírat pro použití v zimě, největší sílu mají jeho listy v době kvetení, tedy od května do září. Usušte je tak, aby byly rozložené vedle sebe – ve vrstvě by vám zhnědly, což značí, že došlo ke zničení léčivých látek. I když se v lékařských knihách doporučuje přednostně jitrocel kopinatý s dlouhým listy se sbíhavou žilnatinou, pro rychlou pomoc vám poslouží i jeho blízký příbuzný, jitrocel větší (Plantago major). Poznáte ho podle velmi pevného řapíku a okrouhlých listů velkých jako lidská dlaň.
Tip pro vás: Abyste na cestách získali léčivou šťávu pro ošetření, nasbírejte několik nejdelších listů a zavažte je uprostřed na uzel. Rostlinný materiál tak lépe rozmačkáte mezi dlaněmi (doporučujeme krouživé pohyby) a bude se vám snáz držet, než kdybyste listy jen zmuchlali. Během chvilky získáte jednu až dvě lžičky léčivé šťávy – třeba na ošetření odřeného kolene.
Foto: Shutterstock
Řebříček obecný
Skromný řebříček (Achillea millefolium) najdete téměř všude – nejčastěji roste na sušších prosluněných loukách, ale bez problémů snese i vlhčí prostředí příkopů. Po rozemnutí vydává typickou kořenitou vůni, za níž stojí chamazulen, kafr a další vonné látky. Výraznou hojivou sílu mají nejen jeho plochá květenství bílých či narůžovělých kvítků, ale i jemné dělené listy. Latinský název této léčivky evokuje neporazitelného Achillea, patřila totiž k nepostradatelné výbavě vojenských ranhojičů, kteří odvarem z této byliny ošetřovali šrámy z boje. Schopnosti zastavit krvácení a čistit poranění si na řebříčku ceníme dodnes. Pomoct umí také při nejrůznějších zažívacích potížích, nehledě na fakt, který orgán z břišní dutiny za nimi stojí.
Tip pro vás: Ošetřit rány pomohou studené nebo teplé obklady, které si připravíte z jedné polévkové lžíce nasušené kvetoucí nati. Tu přelijete šálkem vřelé vody, necháte stát asi deset minut a po scezení můžete odvar používat pro ošetření odřenin, pohmožděnin i nečisté pleti. Další využití řebříčku spadá do gastronomie – jemně dělené listy mají mírně slanou, nahořklou chuť a dají jimi kořenit letní saláty i grilované steaky.
Sedmikráska chudobka
Jemná rostlina (Bellis perennis) se využívá přednostně pro dětskou kosmetiku a koupele, kdy spolu s další stálicí pediatrů – violkou trojbarevnou – umí ulevit od ekzémů a opruzenin. Největší vliv mají v ní obsažené slizové látky, saponiny a třísloviny, které urychlují látkovou výměnu, pomáhají hojení kožních problémů a tlumí svědění. Fungují výborně jak v čajových čisticích směsích proti kašli a zahlenění, tak v prostředcích pro zevní ošetřování nejrůznějších dermatitid. Sbírají se listy a květy – čas nejkvalitnější bylinky sice pro letošek už uplynul (přichází každoročně v květnu a červnu), ale vypravit se na ni můžete po celou sezonu, tedy od dubna až do konce léta.Tip pro vás: Hrst čerstvých listů a květů se přelije čtvrtlitrem vroucí vody a nechá se deset minut odstát. Scezený odvar se používá i na podvrtnutí, natažené šlachy nebo pohmožděniny, podporuje totiž vstřebování krevních výronů a otoků. Sedmikráska by se také měla stát pravidelnou součástí jarní očistné kúry – zeleninové saláty vizuálně ozdobí, a ještě učiní zdravějšími.
Foto: Shutterstock
Heřmánek lékařský
Nesmíme zapomenout ani na tuto stálici mezi evropskými léčivkami (Matricaria chamomilla), která proslula svým kladným vlivem při vnitřním i vnějším využití. Co se kožních potíží týče, za uklidňujícím účinkem heřmánku stojí éterické oleje alfa-bisabolol a chamazulen. Z toho důvodu bývá součástí nejrůznější kosmetiky, především dětské, kde se osvědčuje jako první pomoc při plenkové dermatitidě. Její hojivý a chladivý efekt se dá využít i při popáleninách od sluníčka, kdy do odvaru připraveného z heřmánku namáčíte látku a tu pak přikládáte na poškozenou kůži. Menší plocha se dá jednoduše zakrýt i sáčky s vyluhovanou bylinkou, ze které se odvar připravuje. A víte, jak ve volné přírodě najisto rozeznáte heřmánek od rmenu? Když podélně roztrhnete květ, ten heřmánkový má uvnitř květního lůžka dutinku, kdežto rmen má toto místo plné.
Tip pro vás: Heřmánek pomůže jako mírné sedativum i ve chvílích, kdy hledáte příjemné uklidnění po dlouhém dni na slunci. Zvláště děti bývají po hodinách u vody rozdováděné a mohou mít problém s usínáním. Šálek vlažného heřmánkového čaje jim pomůže tento problém překlenout.