Prostírání dekorované šablonou

Jak oživit fádní jednobarevné prostírání a vytvořit z něj originální doplněk pro stolování doma i na zahradě? Použijte k tomu šablonu a barvy na textil. Není to nic složitého.

Budete potřebovat

  • plátěné prostírání,
  • plochý štětec,
  • krycí tmavě modrou zažehlovací barvu na textil,
  • šablonu nebo řezák a fólii (lze použít např. z desek na papíry)
  • žehličku.

 

 

Postup

 

 

 

1 Šablonování je technika, při které nanášíme barvu na plochu skrz šablonu štětcem nebo molitanovou houbičkou. Šablonu si můžete vyrobit z plastové folie, prořezáním vzorů řezákem. Nebo si kupte v papírnictví šablony hotové.
Prostírání vyperte a vyžehlete. Pracovní plochu pokryjte starými novinami nebo balicím papírem. Prostírání položte na papír, lícovou stranou nahoru.

 

 

 

2 Doporučujeme postup nejprve vyzkoušet nanečisto na zbytku látky. Vyzkoušíte si tak nejen techniku, ale i množství barvy, kterou budete potřebovat.
Šablonu v místě vybraného vzoru přiložte na prostírání a dobře vzor vycentrujte. Dejte pozor, aby se šablona nepohnula. Pevně ji přimáčkněte k látce a kolmými pohyby nanášejte štětcem barvu skrz šablonu (tupujte). Barvy nesmí být na štětci příliš velké množství. Namočený štětec si před tupováním otřete o okraj lahvičky.

 

 

 

3 Jakmile máte celý vzor vybarvený, šablonu opatrně sejměte. Postupujte tak, že nejdřív nadzvednete jeden okraj a pak pomalu zvedejte celou šablonu, abyste nepoškodili otisk. Šablonu ihned omyjte pod tekoucí studenou vodou a usušte. Po dokonalém zaschnutí barvy, prostírání zažehlete z rubové strany, podle návodu na barvách. Každé prostírání můžete vytvořit jiným způsobem a jinými barvami. Je vždy nutné pracovat s čistou, suchou šablonou.

 


TIP
Šablonování můžete použít i na papír. Vytvoříte si tak třeba originální přáníčka nebo balicí papíry.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.