Prostírání dekorované šablonou

Jak oživit fádní jednobarevné prostírání a vytvořit z něj originální doplněk pro stolování doma i na zahradě? Použijte k tomu šablonu a barvy na textil. Není to nic složitého.

Budete potřebovat

  • plátěné prostírání,
  • plochý štětec,
  • krycí tmavě modrou zažehlovací barvu na textil,
  • šablonu nebo řezák a fólii (lze použít např. z desek na papíry)
  • žehličku.

 

 

Postup

 

 

 

1 Šablonování je technika, při které nanášíme barvu na plochu skrz šablonu štětcem nebo molitanovou houbičkou. Šablonu si můžete vyrobit z plastové folie, prořezáním vzorů řezákem. Nebo si kupte v papírnictví šablony hotové.
Prostírání vyperte a vyžehlete. Pracovní plochu pokryjte starými novinami nebo balicím papírem. Prostírání položte na papír, lícovou stranou nahoru.

 

 

 

2 Doporučujeme postup nejprve vyzkoušet nanečisto na zbytku látky. Vyzkoušíte si tak nejen techniku, ale i množství barvy, kterou budete potřebovat.
Šablonu v místě vybraného vzoru přiložte na prostírání a dobře vzor vycentrujte. Dejte pozor, aby se šablona nepohnula. Pevně ji přimáčkněte k látce a kolmými pohyby nanášejte štětcem barvu skrz šablonu (tupujte). Barvy nesmí být na štětci příliš velké množství. Namočený štětec si před tupováním otřete o okraj lahvičky.

 

 

 

3 Jakmile máte celý vzor vybarvený, šablonu opatrně sejměte. Postupujte tak, že nejdřív nadzvednete jeden okraj a pak pomalu zvedejte celou šablonu, abyste nepoškodili otisk. Šablonu ihned omyjte pod tekoucí studenou vodou a usušte. Po dokonalém zaschnutí barvy, prostírání zažehlete z rubové strany, podle návodu na barvách. Každé prostírání můžete vytvořit jiným způsobem a jinými barvami. Je vždy nutné pracovat s čistou, suchou šablonou.

 


TIP
Šablonování můžete použít i na papír. Vytvoříte si tak třeba originální přáníčka nebo balicí papíry.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Originální květinový stojan

Originální květinový stojan

Vejde se na balkon či terasu, ale může dělat parádu i na zápraží či v zahradě. Navíc na něj zužitkujete i staré nepoužívané štafle. Květinový stojan si snadno vyrobíte, přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek