Pro krásnou pokožku

Chcete se zbavit nepříjemných kožních potíží? Můžete vyzkoušet pomoc lékaře nebo tradiční bylinné recepty.

Nepříjemné akné

Acne vulgaris je chronické onemocnění mazových žláz a vlasových-chlupových folikulů. Je to typické onemocnění pubertálního věku, může však přetrvávat do 30. roku života i déle. Někdy se spontánně projeví až v dospělém věku. Na jeho vzniku se podílí celá řada faktorů vnitřních, jako je dědičnost, hormony, bakterie, i zevních, jako jsou životospráva nebo vlivy vnějšího prostředí.

Terapie akné vychází z klinických projevů, stupně a rozsahu postižení a liší se i podle doby začátku léčby. Klasickou terapií akné je zevní léčba. Jedná se o léčbu místní – kyselinou retinovou, azelainovou, benzoilperoxidem, lokálními antibiotiky – nebo celkovou – antibiotiky, hormony, deriváty vitaminu A, eventuálně jejich kombinací včetně chirurgických zákroků.

Co můžete udělat sami

Dodávejte tělu zinek z přírodních zdrojů, například dýňového semínka, nebo jako potravinový doplněk. Na zevní ošetření pleti používejte speciální přípravky – nejlépe zakoupené v lékárně. Můžete také vsadit na bylinky – hledejte produkty s obsahem tea-tree, šalvěje, růže či bezového květu. Pomáhá i pampeliška, dobromysl či violka trojbarevná.

 

Problémy s lupy

Spočívají v olupování pokožky zprvu viditelném hlavně ve vlasaté části hlavy. Lupy jsou příznakem, který provází různé choroby či stavy. Nejčastěji se jedná o seboroickou dermatitidu – onemocnění, kdy patrně v důsledku abnormální imunitní reakce na přítomnost kožních kvasinek dochází k zánětům v oblasti mazových žláz. Ne každé olupování pokožky hlavy ale musíme vždy připisovat lupům, tedy seboroické dermatitidě. Jsou choroby, které jsou schopny věrně napodobit jiné dermatózy. Při vážnějších potížích, například pokud se kromě olupování pokožky přidává i zarudnutí kůže nebo tvorba strupů, je vhodné vyhledat lékaře.

Pokud jsou vaše problémy s lupy trvalé, zvolte léčebné šampony, které nabízejí lékárny. V nabídce jsou i šampony, které rozlišují příčiny tvorby lupů – pro suché lupy, tj. lupy, kde se na stavu nepodílejí kvasinky, plísně či jiní mikrobi, tak i pro mastné lupy, tj. pro lupy, kde se uplatňují kožní kvasinky.

Co můžete udělat sami

Určitě omezte každodenní mytí hlavy. Příliš časté mytí vlasům spíše škodí, vede v konečném důsledku k přesušování, svědění a dalšímu olupování stejně jako sušení vyšší teplotou vzduchu nebo časté používání kulmy či vlasové žehličky. Vyzkoušejte přírodní kopřivový šampon.

 

Nezdolné bradavice

Bradavice známe v řadě podob – od plochých lesklých pupínků až po červené či hnědé vystouplé útvary, které se časem zvětšují. Jde o infekční onemocnění virového původu. Přenáší se obvykle drobnými oděrkami, nejčastěji v prostorech, kde je voda. Léčba závisí na věku, rozsahu onemocnění, trvání a typu bradavic. Asi nejrozšířenější metoda je kryoterapie. Využívá nízké teploty tekutého dusíku, při které se vytvoří puchýř, s nímž se odloučí část bradavice. Je vhodná pro léčbu bradavic na ploskách a je nutné ji mnohokrát opakovat v intervalu 7 až 14 dní. Dále se využívá chirurgická léčba, která se provádí v lokální anestézii především u rozsáhlých genitálních a perianálních bradavic. Další možností je keratolytická léčba, jež spočívá v rozpuštění bradavic nejčastěji kyselinou salicylovou nebo mravenčí. Hodí se na bradavice na ploskách nohou a na rukou. A v neposlední řadě se používají lasery – erbiový k odstranění (odpaření) vyčnívající části bradavice, a cévní, jenž vytvoří v kapilárách krevní sraženinu, a tím odřízne bradavici od živin.

Co můžete udělat sami

Bradavice se často objeví jako odpověď na sníženou imunitu, proto užívejte vitamin C nebo multivitaminové doplňky stravy. Můžete zkusit také místní léčbu, například česnekový olej, tea-tree olej nebo gel z aloe vera. Z bylinek se doporučuje vlaštovičník větší či pampeliška.

 

Plísňové kožní infekce

Dermatomykózy se projevují jako okrouhlá, zarudlá a svědivá ložiska vyvolaná nižšími houbami, které se živí odumřelými vrstvami kůže. Mohou se vyskytnout kdekoliv na kůži, ale nejčastěji na hlavě ve vlasech, v tříslech, v okolí genitálií a na nohou (lidově se jim říká atletická noha). Poměrně častá je také plíseň nehtů. Nejčastější terapií jsou lokální protiplísňové krémy. Některé jsou volně prodejné, ale na silnější a dlouhotrvající potíže je zapotřebí mít lékařský předpis. Krémy s obsahem protiplísňových látek, jako jsou mikonazol nebo terbinafin, se musí aplikovat minimálně dva týdny. Protiplísňové léky, jako jsou itrakonazol či terbinafin, jsou předepisovány v případech, kdy je infikovaná plocha rozsáhlá.

Co můžete udělat sami

Můžete využít bylinné léčby. Krém, tinktura nebo sprej z měsíčku lékařského zmírní svědění a jiné projevy. Dalšími protiplísňovými bylinkami jsou hřebíček, tymián, dobromysl nebo tea-tree.

 

 


Pampeliška lékařská

Povzbuzuje funkci jater, aktivuje vylučování škodlivin ledvinami, podporuje krvetvorbu, pomáhá léčit záněty. Navíc obsahuje vitaminy A,B,C,D a E a minerály jako draslík, vápník, železo, zinek a hořčík. Mladé listy i květy si přidejte do salátu. Kořen usušte a připravte z něj čaj. Také z čerstvých květů nebo sušených listů můžete připravit čaj.

Čaj: 2 lžičky sušených listů pampelišky vložte do šálku, zalijte vroucí vodou a louhujte 5–6 minut. Při delším louhování zhořkne.

 


Dobromysl obecná

Pomáhá při kožních zánětech, proti plísním, posiluje nervy, uvolňuje svaly, používá se i proti kašli.

2 lžičky sušených listů a květů dejte do šálku, zalijte horkou vodou a louhujte 5–10 minut. Nechte vychladnout, sceďte a použijte jako čisticí pleťovou vodu nebo obklad při akné, kožních zánětech a vřídcích

Do koupele: 100 g dobromysli dejte do 2 litrů vařící vody a nechte louhovat přikryté asi 20 minut. Pak přilijte do plné vany.

 


Violka trojbarevná

Čistí krev, aktivuje látkovou výměnu pokožky. Pomáhá při seboroické dermatitidě u kojenců, při ekzémech a akné.

2 lžičky sušené byliny zalijte 500 ml vařící vody a pod pokličkou nechte louhovat 10 minut. Pijte nebo používejte jako pleťovou vodu.

 

Chelidonium

Vlaštovičník větší

Pomáhá při kožních onemocněních, která jsou způsobena poruchami látkové výměny, jako jsou svědivé ekzémy. Čerstvé mléko vlaštovičníku odstraňuje bradavice – potírejte je několikrát denně.

Na koupel rukou: hrst čerstvého vlaštovičníku svařte v 1 litru vody. Nechte vychladnout a ponořte do odvaru ruce na 10 minut.

 


Kopřiva dvoudomá

Čistí krev, pomáhá odstraňovat jedovaté zplodiny látkové výměny z těla.

Šampon proti lupům: 3 lžíce běžného šamponu na vlasy, 3 lžíce nálevu ze stejného dílu levandule, kopřivy a šalvěje, necelá 1 lžička brutnákového oleje, 6 kapek esence z cedrového dřeva, 2 kapky citronové esence. Všechny přísady důkladně promíchejte. V chladničce vydrží až 2 týdny.

 


Měsíček lékařský

Zbavuje tělo škodlivin, uvolňuje křeče, brzdí záněty, zlepšuje akné a ekzémy, posiluje imunitní systém.

Čaj: 2 lžičky sušených květů dejte do šálku, zalijte vroucí vodou a nechte stát 5 minut. Při delším louhování čaj zhořkne.

Vlasové tonikum: 3 lžičky sušeného měsíčku, 3 lžičky sušeného kostivalu, 1 lžička sušené přesličky. Sušené bylinky přelijte 100 ml vroucí vody, nechte louhovat a chladnout 20 minut, přeseďte. Nálev přidejte do svého šamponu maximálně v poměru 1:1. Zbylým nálevem si po umytí opláchněte vlasy. Přispívá k dobrému zdraví pokožky hlavy.

 


Lopuch větší

Je považován za čistící bylinu, která z těla odstraňuje toxiny. Používá se k léčbě kožních onemocnění, artritidy a různých infekcí.

15 g sušeného nebo 30 g čerstvého kořene zalijte 750 ml vody a vařte asi 15–20 minut. Odvar používejte k omývání kůže postižené akné.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Thinkstock.cz

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek