Přirozený šarm česneku kulatohlavého

Není tak nápadný jako okrasné česneky. Působí zdrženlivě, ale na zahrádce se rozhodně neztratí. Nezapomeňte na něj! Právě teď je vhodná doba pro jeho výsadbu.

Tato cibulnatá, spolehlivě mrazuvzdorná trvalka má útlé, 60 až 90 cm vysoké hladké stvoly s přízemními trávovitými listy. Každý stvol nese jedno husté, asi 5 až 6 cm velké květenství ve tvaru vajíčka nebo slzy. Když se v červnu kvítky prodírají z papírovitého obalu, mají zelenou barvu. Tu zakrátko střídají růžové tóny, které postupně tmavnou. Nějakou dobu je květenství dvoubarevné – jedna polovina vínová, druhá zelená. Teprve v dospělosti se celé zabarvuje do purpurového odstínu. S pokračující sezonou květenství od vrcholu bledne, v září usychá. Odkvetlé paličky zůstávají atraktivní, dokud se nerozpadnou.

Milovník sluníčka

Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) se pěstuje docela snadno. Nejlépe prospívá v živné, dokonale propustné zemině. Ke spokojenému životu potřebuje spoustu sluníčka. V období růstu dbáme na to, aby půda nevysychala. Naopak v klidové fázi nesmějí cibulky vězet v mokru. Nadměrná zimní vlhkost je ničí. Rostliny po odkvětu necháme přirozeně zatáhnout, nabírají tak energii z listů zpět do cibule. Není ani nutné je vyzvedávat ze země. Tam, kde se česneku kulatohlavému líbí, vydrží celé roky. Volně se rozsévá a šíří dceřinými cibulkami (takzvaným brutem), ale není invazní.

Čas a způsob výsadby

Optimální dobou pro výsadbu česneku kulatohlavého je druhá polovina září a říjen. Při jarní výsadbě se může stát, že v prvním roce pokvete hůře nebo vůbec. Zdravé cibulky sázíme do jamek hlubokých 10 až 12 cm. Jedna nebo dvě rostliny příliš neoslní, maximálního efektu docílíme jen s větším množstvím, nejméně 10–15 kusy. Mezi ostatními rostlinami se česneky mohou jakoby náhodně jednotlivě proplétat, anebo tvořit nápadné husté ostrůvky.

Vhodný doprovod

Česnek je vhodné kombinovat s dalšími trvalkami či letničkami. Tvarově pěkně kontrastuje s plochým květenstvím řebříčku (Achillea) a špičatým rozrazilem (Veronica). Pastelové odstíny romanticky růžových sluncovek (Eschscholzia californica), stříbrných čistců (Stachys byzantina) a bledě modrého lnu (Linum perenne) mu lichotí stejně jako výrazně limetkově žluté pryšce (Euphorbia), kontryhel (Alchemilla mollis) a svítivě oranžové montbrécie (Crocosmia). Sluší mu to ve společnosti drobnokvětých růží, jemných trav, jakými jsou například kavyl nejtenčí (Stipa tenuissima) či jednoletý ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) a dokonce i mezi voňavými bylinkami – dobromyslí, heřmánkem, šalvějí.


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Jaro v růžové

Jaro v růžové

Barvy jsou při výběru rostlin velmi důležité. Platí to i pro dřeviny, zvlášť ty kvetoucí na jaře, kdy jiné druhy teprve raší. Pokud máte rádi růžovou a hledáte zajímavý keř do své zahrady, zkuste mandloně nebo lýkovce.

Celý článek

Cizrna 4x jinak

Cizrna 4x jinak

Má spoustu skvělých vlastností – obsahuje hodně bílkovin, málo tuku, pomáhá snižovat cholesterol, a navíc blahodárně působí na nervovou soustavu. Vyzkoušejte ji v našich receptech.

Celý článek

Léčivý i jedovatý břečťan

Léčivý i jedovatý břečťan

Břečťan mají zahradníci rádi, pomáhá jim zakrýt nepěkné zdi. Odedávna se však využívá i jako léčivá rostlina proti kašli a má také silné protizánětlivé účinky.

Celý článek

Přečtěte si

Altán na velké zahradě

Altán na velké zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Posezení na zahradě může mít mnoho tváří – od nejjednoduššího altánku až po částečně či zcela zděnou stavbu ve stylu bungalovu. Taková stavba sluší především větším zahradám.