Přirozený šarm česneku kulatohlavého

Není tak nápadný jako okrasné česneky. Působí zdrženlivě, ale na zahrádce se rozhodně neztratí. Nezapomeňte na něj! Právě teď je vhodná doba pro jeho výsadbu.

Tato cibulnatá, spolehlivě mrazuvzdorná trvalka má útlé, 60 až 90 cm vysoké hladké stvoly s přízemními trávovitými listy. Každý stvol nese jedno husté, asi 5 až 6 cm velké květenství ve tvaru vajíčka nebo slzy. Když se v červnu kvítky prodírají z papírovitého obalu, mají zelenou barvu. Tu zakrátko střídají růžové tóny, které postupně tmavnou. Nějakou dobu je květenství dvoubarevné – jedna polovina vínová, druhá zelená. Teprve v dospělosti se celé zabarvuje do purpurového odstínu. S pokračující sezonou květenství od vrcholu bledne, v září usychá. Odkvetlé paličky zůstávají atraktivní, dokud se nerozpadnou.

Milovník sluníčka

Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) se pěstuje docela snadno. Nejlépe prospívá v živné, dokonale propustné zemině. Ke spokojenému životu potřebuje spoustu sluníčka. V období růstu dbáme na to, aby půda nevysychala. Naopak v klidové fázi nesmějí cibulky vězet v mokru. Nadměrná zimní vlhkost je ničí. Rostliny po odkvětu necháme přirozeně zatáhnout, nabírají tak energii z listů zpět do cibule. Není ani nutné je vyzvedávat ze země. Tam, kde se česneku kulatohlavému líbí, vydrží celé roky. Volně se rozsévá a šíří dceřinými cibulkami (takzvaným brutem), ale není invazní.

Čas a způsob výsadby

Optimální dobou pro výsadbu česneku kulatohlavého je druhá polovina září a říjen. Při jarní výsadbě se může stát, že v prvním roce pokvete hůře nebo vůbec. Zdravé cibulky sázíme do jamek hlubokých 10 až 12 cm. Jedna nebo dvě rostliny příliš neoslní, maximálního efektu docílíme jen s větším množstvím, nejméně 10–15 kusy. Mezi ostatními rostlinami se česneky mohou jakoby náhodně jednotlivě proplétat, anebo tvořit nápadné husté ostrůvky.

Vhodný doprovod

Česnek je vhodné kombinovat s dalšími trvalkami či letničkami. Tvarově pěkně kontrastuje s plochým květenstvím řebříčku (Achillea) a špičatým rozrazilem (Veronica). Pastelové odstíny romanticky růžových sluncovek (Eschscholzia californica), stříbrných čistců (Stachys byzantina) a bledě modrého lnu (Linum perenne) mu lichotí stejně jako výrazně limetkově žluté pryšce (Euphorbia), kontryhel (Alchemilla mollis) a svítivě oranžové montbrécie (Crocosmia). Sluší mu to ve společnosti drobnokvětých růží, jemných trav, jakými jsou například kavyl nejtenčí (Stipa tenuissima) či jednoletý ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) a dokonce i mezi voňavými bylinkami – dobromyslí, heřmánkem, šalvějí.


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Zvěřinové hody

Zvěřinové hody

Patříte-li k milovníkům zvěřiny, přijdou vám určitě vhod chutné a osvědčené recepty na úpravu masa z divočáka nebo srnčího. Dáte si steak, nebo raději gulášek?

Celý článek

Růže z juty

Růže z juty

Vytvořte si s námi květinové aranžmá, které vám zaručeně neuvadne a budete se z něj moci těšit třeba celý rok. Jeho základem jsou atraktivní růže z přírodního textilu.

Celý článek

Krbová kamna s výměníkem

Krbová kamna s výměníkem

Jedním z možných řešení pro vytápění domu i ohřívání vody jsou krbová kamna s výměníkem. Můžete je propojit s radiátory, a přitom si dál užívat pohledu do plamenů i sálajícího tepla.

Celý článek

Koberce tkané z ovčí vlny jsou napořád

Koberce tkané z ovčí vlny jsou napořád

Ručně tkané koberce z ovčí vlny u nás umí vyrobit jen Zdeňka Zábojová ze Sebranic. Jedinečná technologie zůstává v rodině – nově v ní pokračuje i dcera paní Zdeňky, Blanka Šestáková. Unikátní technologii výroby „odkoukala“ od rodičů, kteří mají rodinnou firmu.

Celý článek

Přečtěte si

Když se cestovatelé usadí

Když se cestovatelé usadí

www.chatar-chalupar.cz

Na návštěvu vyjíždíme plni zvědavosti, čím rodině cestovatelů, která žila i v nejdrsnější kanadské divočině, učaroval podkrkonošský statek přestavěný na penzion, že ji k sobě natrvalo připoutal.

Sladěná dvojice: dřez a baterie

Sladěná dvojice: dřez a baterie

www.peknebydleni.cz

Kuchyňský dřez a baterie – neslouží už tolik k mytí nádobí, ale stále jsou třeba. A ovšem podléhají trendům. Ty současné přinášejí dřezy barevné, prostorné, s praktickými vychytávkami a baterie, které nabídnou dlouhou životnost a kuchyni ozdobí.