Přírodní pomocníci proti únavě

Pokud se cítíte unavení a malátní, vyzkoušejte bylinky pro povzbuzení. Některé z nich vám právě možná vyrůstají na zahradě nebo je můžete najít za plotem.

Pokud se cítíte unavení a malátní, vyzkoušejte bylinky pro povzbuzení. Některé z nich vám právě možná vyrůstají na zahradě nebo je můžete najít za plotem.

Smetanka lékařská

Taraxacum officinale

Žluté květy smetanky lékařské neboli pampelišky najdete na každé louce. Nejen ony, ale i listy a kořen obsahují mnoho prospěšných látek. Patří mezi ně třeba soli sodíku, draslíku, síra a fosfor nebo vitaminy A, B, C a D.

foto Shutterstock

Pěstování a sběr: Ze smetanky využívá lidové léčitelství všechny části – z květů se vyrábí pampeliškový sirup, poupata se nakládají do octa, z mladých listů se připravuje salát, sušený kořen pomáhá diabetikům, jelikož obsahuje pro ně prospěšný inulin. Pro jarní očistnou kúru se využívají hlavně mladé čerstvě natrhané listy.

Využití: Pampeliška obsahuje látky, které povzbuzují detoxikaci organismu. Hořčiny podporují tvorbu a proudění žluči a pomáhají při únavě organismu, které jsou podmíněny nedostatečnou funkcí jater. Jarní očistná kúra zahrnuje popíjení čaje připraveného z čerstvých listů. Bylina výrazně povzbuzuje metabolismus a podpoří vyplavení škodlivin z těla. Hořké látky působí povzbudivě na duševní stav i vyčerpání, posilují srdeční aktivitu a zlepšují náladu.

 

Česnek medvědí

Allium ursinum

Medvědí česnek používejte vždy čerstvý, sušením ztrácí své účinky. Nasekané listy dodávají tělu mnoho prospěšných látek, rostlina je bohatá na vitamin C – ve sto gramech medvědího česneku je ho obsaženo třikrát více, než činí doporučená denní dávka pro dospělou osobu.

foto Shutterstock

Pěstování a sběr: Medvědí česnek roste v okolí potoků a lužních lesích. Vypěstujete si ho i na zahradě. Jde o trvalku, která na místě roste bezproblémově řadu let. Potřebuje polostinné místo pod listnatými dřevinami s humózní kyprou půdou a dost vody. Po vysemenění počátkem léta zatahuje pod zem. Pozor! Při sběru ve volné přírodě je třeba dát pozor na záměnu s listy konvalinky nebo ocúnu, které jsou dost podobné a vyrůstají ve stejném termínu. Listy česneku mají vždy dlouhý řapík a z podzemní cibule vyrážejí po jednom, stejně jako květy. Naopak listy konvalinek jsou přisedlé a obklopují květenství, ocúnové bývají robustní a z jednoho stonku vyrůstají zpravidla tři, připomínají tulipán a bývají výrazněji podélně rýhované.

Využití: Používejte vždy jen čerstvé mladé listy. Silice v nich obsahují síru, která pomáhá při jarní detoxikační kúře a povzbuzuje organismus, zlepšuje prokrvení periferních míst a zrychluje průtok krve a lymfy.

 

Plané rostliny proti únavě

Bršlice kozí noha
Aegopodium podagraria

foto Shutterstock

Třebaže se bršlice řadí mezi plevel, její mladé rašící listy se dají přidat do salátů, vyrobíte z nich pesto nebo jarní špenát. Starší listy využijete na obklady. Rostlina pomáhá s očistou organismu, snižuje zakyselení těla a přispívá k dobrému proudění lymfy.

 

Popenec břečťanolistý
Glechoma hederacea

foto Shutterstock

Poléhavá trvalka s drobnými fialovými květy se kobercovitě rozrůstá, výhony (konzumují se jak čerstvé, tak sušené) mohou mít až jeden metr. Listy obsahují hodně minerálních látek a také vitamin C. Popenec se sklízí po celou sezonu.

 

Česnáček lékařský
Alliaria petiolata

foto Shutterstock

Rostlinu najdete ve světlých listnatých lesích. Její vůně a chuť připomíná česnek, jinak se řadí do čeledi brukvovitých. Zelenou nať nebo okrouhlé listy na dlouhém řapíku lze používat do salátů, mají výraznou chuť a vysoký obsah vitaminu C.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Opojné šeříky

Opojné šeříky

Máte také tak rádi vůni šeříků? Jejich krásné bohaté květy jsou každé jaro ozdobou zahrady. Víte, že jich existuje více druhů? Vyberte si, které z nich budou vaší zahradě nejvíce slušet.

Celý článek

Krakelovaná konvička

Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.