Přírodní pomocníci proti nachlazení

Při rýmě a bolesti v krku hned nemusíte kupovat drahé léky. Zkuste nejprve bylinky, které pomohou při mírnějších obtížích a často zastaví nástup závažnějších forem onemocnění.

Heřmánek pravý

Matricaria chamomilla

Tradiční léčivka má opravdu široké využití. Dříve se květ heřmánku sbíral v přírodě, ale často se zaměňoval s podobným rmenem rolním nebo rmencem sličným ze stejné čeledi, objevují se i kříženci těchto druhů. Rozeznáte je podle žlutého středu – heřmánek ho má vypouklý, rmen nikoli. Nejen kvůli záměně se proto léčivka stále častěji cíleně pěstuje, čímž je zaručena kvalita nasbíraných květů i obsah účinných látek.

Pěstování: Heřmánku se daří na slunných místech chráněných před větrem s propustnou půdou s dostatkem živin, poroste i na slunných stráních a teráskách. Potřebuje pečlivě upravenou půdu. Jde o letničku, vysévá se každý rok znovu – v teplých oblastech už na konci března, jinde od dubna. Květy se sklízejí zhruba od počátku prázdnin.

Využití: Použití heřmánku je široké. Při počínající bolesti v krku nebo nástupu angíny se doporučuje pravidelné popíjení čaje. Ten pomáhá i proti bronchitidě a zánětech nosních dutin.

 

 

Cibule kuchyňská

Allium cepa

Cibule má silné antiseptické účinky, proto se hojně využívá hlavně v kuchyni. Lze ji ale použít jako trochu nezvyklé léčivo, a to i pro malé děti. Její šťáva výborně účinkuje při kašli i chrapotu.

Pěstování: Léčivé účinky má každá cibule, není proto ji třeba extra pěstovat. Neměla by být plesnivá, ale ani narašená, tedy měkká a s patrným základem nati.

Využití: Pro léčbu kašle asi polovinu cibule nakrájejte na plátky, přidejte šálek vody a nechte přejít varem. Až odvar trochu zchladne, sceďte ho a přidejte trochu medu a citronu. Druhou možností je nakrájet cibuli nadrobno, zasypat cukrem a sbírat uvolňující se šťávu. Užívá se po lžičce několikrát denně.

 

 

Zázvor lékařský

Zingiber officinale

Zázvor je jedna z nejstarších léčivých rostlin, lidstvo ho využívá už více než tři tisíce let. Pochází z Asie a je nepostradatelný pro povzbuzení celého organismu.

Pěstování: Nejjednodušší je si zázvor koupit. Lze jej ale docela snadno i pěstovat – ze semen nebo právě z oddenku z obchodu, i když ten bývá ošetřen inhibitory růstu, aby dlouho vydržel a nerašil. Proto je první způsob lepší a častěji doporučovaný. Můžete ale zkusit nechat oddenky namočené přes noc ve vodě, část inhibitorů se tak vyplaví a rašení je snadnější. Zázvor rychle roste, proto je třeba jej několikrát za sezonu přesadit – květináč by měl být spíš široký než hluboký. Je náročný na vodu – zálivku vyžaduje denně, ovšem v misce nesmí zůstávat. Jde o teplomilnou rostlinu, a třebaže má velmi pěkné nezvyklé květy, v našich podmínkách se jich obvykle ale nedočkáte.

Využití: Ze zázvoru se využívá jeho dužnatý oddenek, který je daleko účinnější než čaje ze sušeného a mletého kořene. Čerstvý se strouhá nebo krájí na velmi jemné plátky. Pomáhá při celkovém prohřívání těla, což je potřeba právě při nachlazení.

 

 

Bez černý

Sambucus nigra

Bez černý není nijak vzácná dřevina – jde o ovocný strom, který má léčivé nejen plody, ale i květy, listy a kůru. Při bolestech krku pomáhá právě květ.

Pěstování: Jde o naprosto běžný rozložitý keř, který roste prakticky všude s výjimkou horských oblastí. Není ho tedy třeba vysazovat do zahrady, květy si natrháte kdekoli v přírodě. Objevují se nejčastěji počátkem června a na jejich sbírání máte jen několik týdnů. Doporučuje se je stříhat za slunečného počasí – dbejte na to, aby nebyly vlhké od ranní rosy. Suší se ve stínu zavěšené na provázku, neměly by se ani trochu zapařit.

Využití: Bez černý společně s květem lípy patří mezi diaforetika, tedy rostliny vyvolávající pocení. Kromě toho čaj pomáhá i zvlhčovat sliznici horních dýchacích cest.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Užitečný plevel

Užitečný plevel

Vadí vám plevel na zahradě? Než ho zničíte, přesvědčte se, jestli mezi nechtěnými rostlinami nenajdete takové, které přinášejí užitek – léčí, vylepší pokrmy či odpuzují hmyz.

Celý článek

Svěží máta

Svěží máta

Vyrobte si domácí sirup z mátových listů. Můžete si z něj pak připravit osvěžující studený či horký nápoj nebo si s ním ochutit sladký dezert. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.