Přírodní pomocníci pro zdravé klouby

Na bolest kloubů nepomáhají jen přípravky z lékárny, ale i bylinné kúry. Vyzkoušejte, jak vám prospějí například kopřiva, jalovec nebo tužebník.

Tužebník jilmový

Filipendula ulmaria

Domácí tužebník se poměrně hojně vyskytuje na vlhkých místech, jako jsou příkopy, louky, lužní lesy, nivy řek a pobřežní křoviny. Potřebuje bahnitou půdu s dostatkem humusu. Jde o vysokou rostlinu s hranatou lodyhou vysokou i dva metry.

Sběr: Léčivé smetanově bílé květy se sbírají od června do srpna. Odstřižená nať se suší ve stínu na sítech nebo plachtě, poté se ukládá do uzavíratelných sklenic. Aby nedošlo k zapaření, musí dobře uschnout nejen květy, ale i silné stonky.

Využití: Čaj z tužebníku se často používá proti revmatickým bolestem při zánětech kloubů či dně, pomáhá i proti výrůstkům v kloubech. Působí komplexně – utišuje nejen bolesti, ale pomáhá i odtoku škodlivých látek z těla. Příprava léčiva není složitá, ale vyžaduje čas – jedna lžička řezané sušené natě s květem se přelije čtvrtlitrem studené vody a nechá deset hodin stát. Poté se výluh přecedí a pije, doporučené jsou jeden až dva šálky denně.

 

 

Kopřiva dvoudomá

Urtica diadoca

Kopřivu najdete hlavně na půdách bohatých na dusík, často roste poblíž pastvin, daří se jí i na zahradě u kompostů a plotů.

Sběr: Pro léčbu revmatických potíží se používá buď kvetoucí nať, nebo kořeny, které se vyrývají na podzim a na jaře. Drobné zelenavé květy seskupené do jehněd se objevují v červnu.

Využití: Vnější léčba je založena na zkušenostech našich předků – postižené klouby se pošlehají čerstvými kvetoucími rostlinami, a to alespoň tři dny po sobě. Aby byl účinek silnější, místo neoplachujte, silně se prokrví, díky čemuž se odplaví škodliviny z pokožky i kloubů. Další možností je také kopřivová tinktura připravená z kořenů. Ty nasbírejte a nakrájejte na drobné kousky a louhujte ve vinném lihu v poměru jedna ku deseti, a to po dobu tří týdnů, občas se obsah lahvičky protřepe. Scezená tinktura se užívá v dávce dvacet kapek třikrát denně, a to po dobu asi šesti týdnů. Léčbu opakujte dvakrát ročně. Také pravidelné pití čaje z kopřivových listů přispívá k utišení revmatických potíží, zlepšuje pohyblivost kloubů a chrání chrupavky.

 

 

Jalovec obecný

Juniperus communis

Jalovec je rozšířenou a univerzální léčivou rostlinou. Kdysi rostl poměrně hojně v sušších slunných lesích a na loukách, dnes se s ním častěji setkáte na zahradách. Nemá rád přesazování, potřebuje světlo, ve stínu se nedaří. Odolá ale i silným mrazům a suchu.

Sběr: Léčivé účinky mají dužnaté plody – nepravé šištice neboli jalovčinky, které najdete jen na starších samičích rostlinách. Dozrávají v září a říjnu, suší se mírným teplem a skladují v suchu.

Využití: Jalovec pomáhá povzbudit a prokrvit organismus, má také silný dezinfekční účinek. Při revmatických potížích se používá vnitřně i zevně. Postižené a bolavé místo potírejte rozmačkanými šišticemi, čímž se kůže stimuluje a prokrvuje. Účinná je také podzimní kúra, kdy se čerstvé bobule několik týdnů žvýkají – začíná se s jednou denně, poté se každý den jedna přidává až do patnácti, kdy dávku zase snižujete. Kúra tedy trvá třicet dní.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Krásné a vděčné pelargonie

Krásné a vděčné pelargonie

Pelargonie neboli muškáty stále patří k nejoblíbenějším květinám do truhlíků. Za staletí byly vyšlechtěné k naprosté dokonalosti, a tak si lze vybírat z nekonečného množství barev a variant.

Celý článek

Jarní květinové dekorace

Jarní květinové dekorace

Nejkrásnější dekorací do bytu, na balkón či do zahrady jsou živé květy. Na jaře je všude k dostání spousta cibulovin a dalších květů. Jak si je doma zasadit, aby jejich krása vynikla?

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.