Přímořská inspirace

Žijeme sice ve vnitrozemí a neosvěžuje nás vánek s vůní moře, správným výběrem doplňků a rostlin si však můžeme vytvořit prázdninovou atmosféru i na své zahradě či terase.

Stačí opravdu málo. V první řadě jde o to zvolit správné druhy rostlin. Pokud si je zasadíme do nádoby nebo vysejeme jako letničky na záhony, budou nám až do podzimu připomínat příjemné chvíle strávené na dovolené u moře. I když většina rostlin pocházejících z přímořských oblastí v našich podmínkách nepřezimuje, je z čeho vybírat. A na zimu je můžeme přenést do zimní zahrady nebo do nevytápěné místnosti. Oleandr, olivovník, fíkovník, bugenvilea – to jsou typické hrnkové rostliny, které navozují atmosféru slunečného jihu. Velmi přesvědčivá je v tomto směru i levandule. Ta u nás i přezimuje, proto ji klidně můžeme zasadit do záhonu. Na slunečná stanoviště sázíme i nenáročné trvalky, jako je devaterník, či bohatě kvetoucí letničky, například šruchy, gazánie nebo felicie.

 

Zelený olivovník

Pochází z pobřeží Středozemního moře, miluje teplo a slunce. Mladý olivovník se může tvarovat jako stromek. Nejčastěji se pěstuje v nádobách na terase či balkoně. Potřebuje kyprý substrát smíchaný s pískem, snese spíš sušší prostředí než zamokření. Je citlivý na mráz, proto se na zimu musí přenést do místnosti s teplotou přibližně 10 °C.

 

Francouzská levandule

Tvoří velké a husté trsy tmavě fialových květenství s růžovofialovými listeny na vrcholu, které na záhonech i v nádobách překrásně vyniknou. Semena levandule se vysévají v únoru nebo v březnu, snáze ji však rozmnožíme řízky. Kvete v letních měsících. Na rozdíl od běžné levandule je citlivá na mráz, proto ji na zimu musíme přikrýt.

 

Rozkvetlá bugenvilea

Pěstuje se převážně jako bohatě kvetoucí liána, která potřebuje oporu. Daří se jí v dobře propustné půdě a na slunném stanovišti. Během růstu ji mírně zaléváme, v době vegetačního klidu ji udržujeme skoro v suchu. Je citlivá na chlad. Na jaře postranní výhonky seřízneme na délku 2 až 3 cm.

 

Něžná lobelka

Bude jí to slušet i v terakotovém květináči nebo v klasickém truhlíku. Můžete ji mít na jižním balkoně či na terase, potřebuje slunné a vzdušné stanoviště. Má mnoho odrůd s různými barevnými variacemi. Stonky jsou převislé a splývají přes okraj květináče. Pokud má rostlina správnou péči – pravidelně ji zaléváte a přihnojujete – odmění se bohatou záplavou květů.

 

Voňavé bylinky

Nespoutanou atmosféru mořského pobřeží si můžete vytvořit také výsadbou voňavých bylinek: šalvěje, máty, bazalky, tymiánu nebo rozmarýnu.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Venkovní osvětlení jako umělecké dílo

Venkovní osvětlení jako umělecké dílo

Noc se stává plátnem, na kterém venkovní osvětlení maluje svoje příběhy. Přechod funkcí od jednoduchého osvětlení k plnohodnotnému uměleckému vyjádření je hmatatelný. Temnota noční krajiny nabízí nekonečné možnosti pro tvořivé designéry osvětlení, kteří chtějí obohatit veřejné prostory a vytvořit vizuálně úchvatné scény. Celý článek