Přímořská inspirace

Žijeme sice ve vnitrozemí a neosvěžuje nás vánek s vůní moře, správným výběrem doplňků a rostlin si však můžeme vytvořit prázdninovou atmosféru i na své zahradě či terase.

Stačí opravdu málo. V první řadě jde o to zvolit správné druhy rostlin. Pokud si je zasadíme do nádoby nebo vysejeme jako letničky na záhony, budou nám až do podzimu připomínat příjemné chvíle strávené na dovolené u moře. I když většina rostlin pocházejících z přímořských oblastí v našich podmínkách nepřezimuje, je z čeho vybírat. A na zimu je můžeme přenést do zimní zahrady nebo do nevytápěné místnosti. Oleandr, olivovník, fíkovník, bugenvilea – to jsou typické hrnkové rostliny, které navozují atmosféru slunečného jihu. Velmi přesvědčivá je v tomto směru i levandule. Ta u nás i přezimuje, proto ji klidně můžeme zasadit do záhonu. Na slunečná stanoviště sázíme i nenáročné trvalky, jako je devaterník, či bohatě kvetoucí letničky, například šruchy, gazánie nebo felicie.

 

Zelený olivovník

Pochází z pobřeží Středozemního moře, miluje teplo a slunce. Mladý olivovník se může tvarovat jako stromek. Nejčastěji se pěstuje v nádobách na terase či balkoně. Potřebuje kyprý substrát smíchaný s pískem, snese spíš sušší prostředí než zamokření. Je citlivý na mráz, proto se na zimu musí přenést do místnosti s teplotou přibližně 10 °C.

 

Francouzská levandule

Tvoří velké a husté trsy tmavě fialových květenství s růžovofialovými listeny na vrcholu, které na záhonech i v nádobách překrásně vyniknou. Semena levandule se vysévají v únoru nebo v březnu, snáze ji však rozmnožíme řízky. Kvete v letních měsících. Na rozdíl od běžné levandule je citlivá na mráz, proto ji na zimu musíme přikrýt.

 

Rozkvetlá bugenvilea

Pěstuje se převážně jako bohatě kvetoucí liána, která potřebuje oporu. Daří se jí v dobře propustné půdě a na slunném stanovišti. Během růstu ji mírně zaléváme, v době vegetačního klidu ji udržujeme skoro v suchu. Je citlivá na chlad. Na jaře postranní výhonky seřízneme na délku 2 až 3 cm.

 

Něžná lobelka

Bude jí to slušet i v terakotovém květináči nebo v klasickém truhlíku. Můžete ji mít na jižním balkoně či na terase, potřebuje slunné a vzdušné stanoviště. Má mnoho odrůd s různými barevnými variacemi. Stonky jsou převislé a splývají přes okraj květináče. Pokud má rostlina správnou péči – pravidelně ji zaléváte a přihnojujete – odmění se bohatou záplavou květů.

 

Voňavé bylinky

Nespoutanou atmosféru mořského pobřeží si můžete vytvořit také výsadbou voňavých bylinek: šalvěje, máty, bazalky, tymiánu nebo rozmarýnu.

 

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Zelené hnojení

Zelené hnojení

Nemáte možnost dopřát svým záhonům pravidelnou dávku chlévské mrvy? Rostliny přesto nemusejí trpět nedostatkem živin. Nahraďte hnůj zeleným hnojením.

Celý článek

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Dana Soukupová: K drátenictví potřebuji vnitřní klid

Před více než deseti lety se Dana Soukupová vyučila u mistra dráteníka. Dnes v její dílně v Ostromeči na Domažlicku vznikají nejen repliky starých výrobků, ale i autorská díla. Na zakázku tvoří snad nejraději a nepřestává ji těšit, že je o její práci zájem. Její výrobky si díky své jedinečnosti našly kupce nejen v mnoha evropských zemích, ale i v Americe, Číně, Japonsku nebo Rusku.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.