Příjemné lenošení

Během podzimních a zimních večerů si zpravidla můžeme dopřát více odpočinku než v jiných částech roku. V jakém křesílku či pohovce se vám bude relaxovat nejlépe?

Pokud jde o pohodlné sezení, je to podobné jako s jídlem. Každý má rád něco jiného a to, co jeden považuje za příjemné posezení, může druhému působit učiněná muka. Pohled na pohodlí se navíc mění také s věkem. Zatímco mladší generace si ráda odpočívá na různých sedacích vacích, jejichž neurčitý tvar se ochotně přizpůsobí poloze těla, starší se často raději posadí do křesílka, které tělu naopak poskytuje lepší oporu při sezení a také se z něj snadněji vstává.

 

Zdravé sezení je věda

Při výběru nábytku nás správným směrem mohou navést některé ergonomické parametry. Sedák by neměl být nižší než 40 cm a zádová opěrka by měla podpírat především nejnamáhanější části páteře – tedy oblast beder a krku. Její doporučená výška je nejméně 45 cm. Vhodný není ani příliš hluboký sed, který nás nutí ze sedáku trošku sklouznout a dochází tak k přetěžování bederní páteře.

 

 

Dekorační polštářky by měly být také příjemné na dotek (WestwingNow)

 

Čalouněný, nebo dřevěný?

Svou povahou je k relaxaci předurčen především čalouněný nábytek, kde můžeme volit z řady výplní i potahových materiálů. Kdo má rád měkké sezení, určitě uvítá nábytek s vnitřken z kachního peří nebo nadýchaných polyesterových vláken. Častěji jsou ale pro výplň sedacího nábytku používané PUR pěny mnoha druhů, které se liší svou hustotou, tvrdostí a odolností.

 

 

Závěsné houpací křesílko můžete využít jak v interiéru, tak v zahradě

 

Pohodlné posezení nám však umožní také ratanový nábytek nebo například prostornější křesílka z ohýbaného dřeva. Jde o generacemi prověřený materiál, který se těší stále velké oblibě. Zpravidla se k ohýbání používá bukové dřevo, které se vkládá do páry o teplotě 100 °C. Takto připravené ho pak ohýbači vkládají do forem, které změní tvar dřeva do fascinujících tvarů, ale přitom nepoškodí jeho strukturu ani pevnost. Pro větší komfort lze takový nábytek doplnit třeba měkkou kožešinou nebo menším polštářkem.

 

 

Poblíž pohovky by neměl chybět odkládací nebo konferenční stolek (WestwingNow)

 

Relaxace pro tělo i mysl

Houpání má uklidňující účinky na naši psychiku, proto jsou houpací křesílka oblíbena již pěknou řádku let. Klasikou jsou ohýbaná nebo ratanová křesla, ale slušný výběr je i mezi čalouněnými. V posledních letech se v interiérech často objevují i závěsná křesílka, která dříve dominovala spíše zahradám. Pokud si poradíme s problémem, jak křesílko bezpečně zavěsit na strop či trám, vybírat můžeme z mnoha variant. Většinou je sedací část tvořena vrstvou látky, ale hodně trendy jsou také křesílka drhaná z pevných bavlněných šňůr ve stylu makramé.

Při výběru pohovky je důležitý nejen vzhled, ale hlavně komfort při sezení (Kare)

 

Ušák je jako stvořený pro chvilku s knížkou (Bonami)

 

Tvar odkazující k tradičnímu nábytku dělá z tohoto křesílka nadčasový kousek (KIKA)

 

Ratanový nábytek je vhodné doplnit ještě měkkou textilní vrstvou (JYSK)

 

 

bellarose.cz, bonami.cz, cvikrdesign.cz, designville.cz, jysk.cz, kika.cz, kare-shop.cz, westwingnow.cz

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv firem

Další články

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Řezbářství vyžaduje zručnost a odhodlání

Život vždycky nemusí být tak zrychlený, jak se nám na první pohled zdá. Platí to třeba pro kurzy řezbářství Magmé. Když vejdete do dílny, ocitnete se v tak trochu jiném světě. Voní to tu dřevem a panuje tu příjemná atmosféra.

Celý článek

Koupelna ve venkovském stylu

Koupelna ve venkovském stylu

Ve venkovských chalupách obvykle koupelna s teplou vodou nebývala a k jejímu vybudování na chalupě přímo vybízejí nevyužívané hospodářské prostory. Přestavba chlívku či komory na koupelnu však má své zádrhele.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.