Praktické podnosy

Velký podnos dobře poslouží na rodinných oslavách, při grilování nebo třeba na snídani do postele. Na co nezapomenout při jeho výběru?

Má-li podnos plnit především roli praktického pomocníka při servírování kávy či pohoštění, měli byste hledět hlavně na jeho bytelnost a snadnou údržbu. Materiál, ze kterého je podnos vyroben, by měl být odolný vůči skvrnám a lehce omyvatelný.

 

Různé materiály

Plastové podnosy jsou pevné, lehké, snadno omyvatelné, ale vzhledově většinou neoslní. Nerezové tácy a podnosy bývají lehké, odolné proti poškrábání, vydrží mnoho let a lehce se umývají. Dřevěné podnosy a tácy nabídnou vysokou odolnost, ale mohou být příliš těžké, a ne vždy se dobře umývají. Kamenné tácy se nejčastěji vyrábějí ze snadno omyvatelné, ale poškrabatelné břidlice. Díky atraktivnímu vzhledu jsou vhodné pro luxusní pokrmy. Skleněné podnosy jsou stylové a lehce je umyjete. Nevýhodou je jejich přirozená křehkost, náchylnost k poškrábání a hmotnost.

Stylový kovový podnos je praktickým doplňkem pro servírování čaje nebo kávy

 

Ucha jsou důležitá

Dobré je zaměřit se i na pevná ucha, která unesou třeba konvičku s čajem a několik talířků. Pokud budete podnos používat spíš jako dekoraci, můžete před praktičností upřednostnit jeho estetickou stránku.

Oválný tác lze umístit doprostřed stolu

 

Jak velký?

Servírovací tác vybírejte i podle rozměrů. Nedostatečně velký či malý podnos není ideální, proto si předem ujasněte, jaké pokrmy budete servírovat. Pro menší dezerty postačí podnos o šířce dvacet centimetrů, tác do postele by měl mít centimetrů alespoň třicet pět.

U každého podnosu oceníte pevné a pohodlné ucho

 

Další využití

Zatímco tvarově jednoduchý podnos orámuje zátiší se svíčkami a s aranžmá sezónních rostlin, bohatě malovaný, tepaný či jinak zdobený tác bude přitahovat pozornost sám o sobě.

Lehký podnos z přírodního materiálu

 

 

Menší kulatý podnos využijete například na grilované pochoutky

 

 

Kamenné podnosy se vyrábějí například z břidlice

 

 

 

Skleněný podnos na nožce zkrášlí slavnostní stůl

 

 

 

Výhodou každého podnosu je jeho snadná omyvatelnost

 

 

 

Dřevěné podnosy bývají velmi odolné

 

 

 

Ozdobné podnosy mohou sloužit i pro různé dekorace

 

 

 

Skleněný poklop je vítaným doplňkem při servírování venku


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Krásné a vděčné pelargonie

Krásné a vděčné pelargonie

Pelargonie neboli muškáty stále patří k nejoblíbenějším květinám do truhlíků. Za staletí byly vyšlechtěné k naprosté dokonalosti, a tak si lze vybírat z nekonečného množství barev a variant.

Celý článek

Jarní květinové dekorace

Jarní květinové dekorace

Nejkrásnější dekorací do bytu, na balkón či do zahrady jsou živé květy. Na jaře je všude k dostání spousta cibulovin a dalších květů. Jak si je doma zasadit, aby jejich krása vynikla?

Celý článek

Šibori – šitá batika

Šibori – šitá batika

Naučte se s námi klasickou techniku šibori a vytvořte si krásný batikovaný šátek s geometrickým vzorem. S naším návodem krok za krokem to hravě zvládnete.

Celý článek

Přečtěte si

Dřevěné schodiště

Dřevěné schodiště

www.chatar-chalupar.cz

Dřevo je pro konstrukci schodů materiálem veskrze tradičním, který má i v současnosti stále co nabídnout. Velké oblibě se těší především v chalupách, venkovských domech a dřevostavbách.