Pozor na přehřátí

I když se může zdát, že léto je pro psy přijatelnější než zima, opak je pravdou. S přicházejícím teplým počasím se objevují i nástrahy, na které je potřeba se připravit.

Pes a horké letní teploty nejdou úplně dohromady. Teplo je pro něj jedním z největších rizik, protože své tělo nemůže ochlazovat pocením jako lidé. Pes se ochlazuje pomocí zrychleného dýchání nebo přes tlapky. Bohužel má tak omezenou možnost odvádění tepla z těla. To v případě uzavřených prostor, ale i venkovních ploch na přímém slunci, může vést k úžehu, bezvědomí a selhání krevního oběhu. „Nenechávejte psa nikdy v autě, uvázaného na přímém slunci nebo bez dostatečného přísunu tekutin. Ideální je mít všude s sebou cestovní láhev na pití pro psy, cestovní skládací misku, ale i chladící podložku a pro menší plemena i vestu či chladící šátek. Vhodné jsou i rychleschnoucí ručníky, které pomohou při ochlazování psa,“ doporučuje Martin Pučálka ze společnosti Krmiva Pučálka.

 

Jak pomoci při potížích

Mezi příznaky přehřátí patří vysoká dechová frekvence, bledé až namodralé sliznice a také bezvědomí. Pokud je na svém psovi pozorujete, dostaňte ho co nejrychleji do stínu či chladnějšího prostoru. Chlaďte ho opatrně vodou, ideálně studenými obklady. Začněte pomalu od končetin přes předhrudí až po břicho. Snažte se psa uklidnit a nechte ho napít vody, ale pomalu, aby nevypil velké množství najednou a nedošlo k torzi žaludku.

 

Na prvním místě voda

K přehřátí může dojít snadno, proto je potřeba dodržovat pitný režim. Na delší cesty či procházky se vybavte cestovní lahví či miskou. Berte s sebou neperlivou čistou a spíše studenou vodu. Nikdy nenechávejte psa pít z kaluží či různých vodních nádrží a rybníků, kde voda nemá vábnou barvu. Může dojít k otravě anebo zažívacím potížím. „Horké letní dny svému psovi můžete snadno zpříjemnit koupí skládacího psího bazénku, který se pohodlně vejde na balkon či terasu, ale je i vhodnou volbou k domu. Dovnitř dáte jen tolik vody, aby se pes cítili komfortně,“ doporučuje Martin Pučálka.

 

Venčete s rozmyslem

Jak často chodíte se psem ven, když venkovní teplota atakuje třicítku? Často? V tom případě byste měli zpozornět. U země je obvykle teplota ještě vyšší a asfalt či jiné venkovní plochy jsou na dotek horké. Doporučuje se venčit ráno či později odpoledne, kdy už nebývají venkovní plochy tolik rozpálené. Zároveň před každým venčení zkuste sáhnout dlaní na chodník, pokud není horký pokračujte. V případě, že je, nechte psa jen nezbytně se vyvenčit a jděte domů. Horký asfalt mu může vytvořit puchýře nebo úplně zničit celou tlapku.


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Jak odnaučit kočku škemrat o jídlo

Žebrání je zákeřná kočičí vlastnost, které je těžké odolávat. Přesto se kočce nelze podvolovat. Správně vybraný občasný pamlsek není na škodu. Pokud ale s kočkou pravidelně sdílíte vlastní večeři, stane se z ní brzy pěkný cvalík.

Celý článek

Čím krmit kotě

Čím krmit kotě

Máte doma koťátko nebo uvažujete o jeho pořízení? Pak je určitě velmi důležité se připravit na to, jak budete kočku správně krmit.

Celý článek

Přečtěte si