Pozdně kvetoucí trvalky

Nejen chryzantémy, pro něž se podle doby kvetení vžilo označení listopadky, zdobí zahradu na podzim. Zde je několik tipů na pozdně kvetoucí trvalky v modrých a fialových odstínech.

Sasanka zahradní

Anemone hybrida ’Rosenschale’

Sasanka zahradní v kultivaru ’Rosenschale’ překvapí krásnými velkými purpurově růžovými květy, které mohou mít průměr až jedenáct centimetrů a vydrží velmi dlouho. Pěstovat ji můžete jako solitérní rostlinu, v trvalkovém záhonu dejte alespoň tři k sobě, aby lépe vynikly.

Tipy pro pěstování: Hodí se do polostinných až stinných záhonů, zeminu vyžaduje humózní, propustnou, vlhčí a mírně kyselou. V prvním roce po vysazení ji na zimu přikryjte, starší rostliny jsou mrazuvzdorné.

 

Řetězovka

Physostegia virginiana ’Vivid’

Řetězovka tvoří vzpřímené, až metr vysoké lodyhy, květy má uspořádané do dlouhých klasů. Kultivar ‘Vivid‘ je oproti jiným řetězovkám cenný pro své dlouhé a bohaté kvetení – zahradu zdobí výraznou fialovorůžovou barvou. Je také o něco nižší, mívá kolem šedesáti centimetrů. Jen pozor, rychle tvoří velké trsy a může vytlačovat slabší trvalky.

Tipy pro pěstování: Rostlině vyhovuje plné slunce a dobře propustná kyprá půda. Hodí se i na okraje vodních ploch.

 

Olověnec

Ceratostigma plumbaginoides

Od srpna do října zdobí záhony olověnec, který dorůstá do výšky až třicet centimetrů. Vysazujte ho proto na okraje záhonů, kde bude dobře vidět. Má krásné modré pětičetné květy vytvářející shluky. Oceníte i jeho listy, které se na podzim barví dočervena.

Tipy pro pěstování: Olověnci se bude dařit na slunci i v polostínu, vyžaduje mírně vlhkou, dobře propustnou půdu. Na zimu ho zakryjte a chraňte tak před mrazem i nadměrnou vlhkostí.

 

Ploštičník

Cimicifuga ramosa ‘Brunette‘

Kultivar ploštičníku ‘Brunette‘ má listy zbarvené do temně fialovozelena, dobře tak vedle nich vyniknou laty bílých květů, které krásně voní, na zimu se z nich tvoří bobule. Sice jsou dekorativní, ale zároveň jedovaté. Rostlina s výškou až jeden a půl metru nejlépe vynikne jako nezvyklá solitéra.

Tipy pro pěstování: Druh vyžaduje polostinné stanoviště a dostatečně vlhkou půdu, ovšem pozor na přemokření. Poroste i na severně orientovaných zahradách, kde se daří málokterým trvalkám.

 

Hvězdnice hladká

Aster laevis ‘Calliope‘

Tento druh hvězdnice zdobí záhon až do října ohromným množstvím jednoduchých fialových květů. Dorůstá do výšky kolem jednoho metru, někdy dokonce do metru a půl. Hodí se jak na trvalkové záhony, zde pozor, aby nezakrývala nižší druhy, nebo jako solitéra. Má tmavé listy, jejichž odstín přechází ze zelené po téměř černou.

Tipy pro pěstování: Nejlépe se jí daří na slunném místě nebo v částečném stínu, ocení hlinitopísčité půdy. Dopřát jí můžete i oporu, ale nemusíte, keříky se příliš nevylamují.

 

Oměj Carmichaelův

Aconitum carmichaelii ’Arendsii’

Že jde o pozdně kvetoucí trvalku, napovídá i její druhé jméno. Oměj Carmichaelův se někdy nazývá podzimním. Tato více než metr vysoká rostlina vykvétá až v září a říjnu, kdy do zahrady přináší krásnou sytě modrofialovou barvu. Na záhonu si ho však všimnete po celý rok, protože už od jara tvoří bohatě vykrajované, tmavě zelené lesklé listy. Hodí se i k řezu do vázy.

Tipy pro pěstování: Poroste v jakékoli vlhké i chladnější půdě. Potřebuje slunce, případně polostín. Nezničí ho ani čtyřicetistupňové mrazy.

 

Liriope

Liriope muscari

Liriope nepatří mezi příliš známé rostliny, a pokud už ji v zahradnictví najdete, zřejmě bude zařazená mezi travinami, ačkoli patří do stejné čeledi jako lilie. K záměně dochází proto, že ji zdobí množství drobných levandulově fialových květů na jednom stvolu. Ty přirůstají stále nové a nové, a to od července až do září. Rostlina má úzké, lesklé, tmavě zelené listy.

Tipy pro pěstování: Není náročná na půdu, vyhovuje jí slunce i stín. Jen nemá ráda podmáčení. Ovšem pokud jí dopřejte dobrou půdu s živinami, lépe a víc pokvete.

 

Hadí lilie

Tricyrtis hirta

Liliovka, hadí lilie nebo trojhrotka tchajwanská má bílé hvězdicovité květy s fialovými skvrnami exotického vzhledu, které se v mnohém podobají orchideji. Proto jsou také oblíbené do vázy. Zahradu zdobí do října, někdy vydrží až do prvních mrazíků. Dorůstá do výšky kolem šedesáti centimetrů.

Tipy pro pěstování: Hadí lilie má ráda stinná místa a polostín, ocení spíš kyselejší půdu, která by neměla nikdy vyschnout.

 


Text: red; foto: Shutterstock a archiv

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.