Potah na stoličku

Krásný potah promění obyčejnou kuchyňskou stoličku ve výjimečný kus nábytku. Zvolte pastelové barvy, jako zde, nebo barvy, které budou ladit s interiérem, popř. než začnete, stoličku natřete.

MATERIÁL

• Slonovinově bílá látková příze (KBsb): 19 m dlouhý bavlněný pruh, asi 12 mm široký
• Světle šedá látková příze (KBsš): 26 m dlouhý bavlněný pruh, asi 12 mm široký
• Tmavě šedá látková příze (KBtš): 19 m dlouhý bavlněný pruh, asi 12 mm široký
• Modrozelená látková příze (HB): 77 m dlouhý bavlněný pruh, asi 12 mm široký

HÁČEK

• 11–12 mm
Aby měl úplet požadovaný vzhled, můžete použít jinou velikost.

DALŠÍ POMŮCKY

• Velká čalounická jehla
• Šicí jehla a nit odpovídající barvy

HUSTOTA VZORU

• Průměr prvních tří kruhových řad 10 cm
Hustota není důležitá, ale oka by se měla snadno háčkovat a úplet by měl být na dotek příjemný.

ROZMĚRY

• Průměr 30 cm, výška 2,5 cm

 

Postup

KBsb.
1. KŘ: 3 ŘO, 8 PS do 3. ŘO od háčku, PO pod obě horní smyčky 1. O. (8 O). V 2.–10. KŘ háčkovat do zadního proužku každého O.
2. KŘ: 1 ŘO, 2 PS do každého O do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. (16 O)
3. KŘ: 1 ŘO, *1 PS do dalšího O, 2 PS do dalšího O; opak. od * do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. (24 O). Zakončit KBsb, připojit KBsš.
4. KŘ: 1 ŘO, *2 PS do dalšího O, 1 PS do každého z násl. 2 O; opak. od * do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. (32 O)
5. KŘ: 1 ŘO, *1 PS do každého z násl. 2 O, 2 PS do dalšího O, 1 PS do dalšího O; opak. od * do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. (40 O). Zakončit KBsš, připojit KBtš.
6. KŘ: 1 ŘO, *2 PS do dalšího O, 1 PS do každého z násl. 4 O; opak. od * do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. (48 O). Zakončit KBtš, připojit HB.
7. KŘ: 1 ŘO, *1 PS do každého z násl. 3 O, 2 PS do dalšího O, 1 PS do každého z násl. 2 O; opak. od *do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. (56 O)
8. KŘ: 1 ŘO, *1 PS do dalšího O, 2 PS do dalšího O, 1 PS do každého z násl. 5 O; opak. od * do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. (64 O)
9. KŘ: 1 ŘO, *1 PS do každého z násl. 4 O, 2 PS do dalšího O, 1 PS do každého z násl. 3 O; opak. od * do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. (72 O)

Prvních devět kruhových řad by mělo mít průměr 30 cm. Rozměr potahu by měl co nejvíce odpovídat velikosti stoličky. Pokud tomu tak není, vypracujte potřebný počet řad a rovnoměrně v nich osmkrát přidejte, než budete pokračovat 10. KŘ.

STRANY

Háčkovat do zadního proužku každého O.
10. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do každého O do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O. Zbytek vzoru háčkovat do obou horních smyček.
11. KŘ: 1 ŘO, 1 KS do každého O do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O.
12. KŘ: 1 ŘO, [1 KS do dalšího O, 2 KS dohr. přes další 2 O] do konce, PO pod obě horní smyčky 1. O.
13. KŘ: Zopakovat 12. KŘ.
Zakončit.

Závěrečné práce

Prsty nebo velkou čalounickou jehlou protáhněte konce příze oky. V případě potřeby přišijte konce šicí jehlou a nití odpovídající barvy.

 

Údržba

Prát jemně v ruce. Srolovat potah do čistého ručníku a vymačkat přebytečnou vodu – nekroutit. Vytvarovat a nechat uschnout.


Text a foto: Metafora

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.