Pohodlné stolování

V kuchyni se nejen připravuje jídlo, ale také se v ní často scházíte u společného stolu při všedních i slavnostních událostech. Jaký stůl a židle zvolit, aby vám co nejlépe posloužily?

Typ sezení, jaký zvolíte, většinou vychází z možností, které vám dává dispozice kuchyně. Máte-li prostoru dostatek, nemusíte se při výběru ničím omezovat a je vhodnější zvolit rozměrnější nábytek – především stůl, který bude vyhovovat proporcím místnosti. I jídelní kout menších rozměrů má však něco do sebe a lze v něm vytvořit příjemné a útulné sezení.

 

Jaký stůl vybrat?

Velikost stolu je důležitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Správně zvolený jídelní stůl by neměl zabírat zbytečně moc místa, a tím znemožňovat volné procházení. Příliš malý stůl by ale mohl ubrat na pohodlí. Jídelní stoly dnes nabízí více funkcí než jen plochu ke konzumaci. Můžete vybírat ze stolů s nastavitelnou výškou, i ze stolů, které mají spodní odkládací desku nebo šuplíky.

Minimální velikost stolu pro čtyřčlennou rodinu by měla být 120 x 80 cm

 

Vhodná velikost a tvar

V první řadě přizpůsobte stůl velikosti místnosti a také počtu osob, které ho budou pravidelně využívat. Ideální je velikost lehce naddimenzovat a připravit se tak i na případné návštěvy. Naprosté prostorové minimum pro jednu osobu je 60 x 40 cm. Pro pohodlné sezení by měl být stůl vysoký přibližně 75 cm.
Obdélníkový stůl je klasikou mezi stoly. Minimální velikost pro čtyřčlennou domácnost je alespoň 120 x 80 cm. V otevřeném prostoru se nebojte větších stolů, které perfektně oddělí jídelní kout od zbytku místnosti.

Čtvercový stůl je ideální pro jednu až dvě osoby. Vhodný rozměr je 80 x 80 cm. Čtvercový stůl se skvěle hodí do malých bytů a garsonek.

Oválný jídelní stůl nemá hrany, a proto je možné k němu posadit více osob, než k obdélníkovému stolu stejné velikost. Absenci hran ocení především rodiče neposedných dětí.

Kulatý stůl je vhodnější spíše do větších místností, protože je náročnější na prostor. Pro 3–4 osoby je vhodný stůl o průměru 100 cm, pro každou další osobu je dobré přidat dalších 25 cm.

Kolem stolu by mělo být dost místa k procházení

 

Materiál je důležitý

Stůl se skládá z desky a nohou. Materiál obou částí může být odlišný. Oba materiály by ale měly ladit se zbytkem interiéru. Nejoblíbenějším materiálem desky stolu je dřevo. Dřevěný jídelní stůl navozuje příjemnou útulnou atmosféru, a navíc příjemně voní. Dřevo je buď lakované, anebo napuštěné přírodními oleji či vosky, které zachovají co nejpřirozenější vzhled. O takové dřevo je nutné pečovat a čas od času ho znovu napustit.

Sklo je dalším oblíbeným materiálem. Často se kombinuje s kovem či dřevem. Sklo má značnou nevýhodu v tom, že je na něm vidět každá nečistota. Vybírat můžete z čirého i matného skla, vždy ale musí být kalené.

Lamino je cenově nejdostupnější. Velkou výhodou je jeho variabilita, na výběr je z nespočtu barev a dekorů. Je třeba si u něho dát ale pozor na hrany, nekvalitní by se mohly brzy začít odlamovat. Kupujte proto jen stoly s ABS hranami.

Nohy stolu jsou pak nejčastěji vyráběné z masivu, kovu a lamina.

Kromě židlí lze k sezení u stolu využít i komfortní lavici

 

Praktické a pohodlné židle

Aby se vám na židlích dobře sedělo, je třeba přihlédnout k několika parametrům. Záleží hlavně na velikosti a typu stolu. Pokud máte stůl vysoký 75 cm, pak by měla mít židle sedák ve výšce 45 cm. Tím se zajistí správná poloha nohou, kde kolena svírají pravý úhel a chodidlo se dotýká celou plochou podlahy.

Šířka sedáku by měla taktéž být 45 cm. Pokud se rozhodnete pro židli s područkami, bude ale lepší, když bude o něco širší. U židlí s područkami dejte pozor, aby šly zasunout pod stůl.

Dřevěný stůl navozuje příjemnou útulnou atmosféru

 

Optimální úhel mezi opěrkou a sedákem je 95°. Výška opěrky by pak neměla být nižší než pod úroveň lopatek.

Nejčastěji se židle vyrábějí z masivu. U nich si určitě ohlídejte nosnost, aby se po čase nerozviklaly. Tomu můžete předejít i tím, že si koupíte židle, které mají nožní spoje.

Do moderního bytu se perfektně hodí židle z plastu, kovu či jejich kombinace. Oba materiály se snadno udržují, což je výhoda.

Celočalouněné židle opět získávají na popularitě. Jsou pohodlné a skvěle se hodí hlavně do velkých prostor. Při výběru takové židle dbejte na to, aby byl materiál snadno čistitelný. Pohodlným řešením tohoto problému jsou pak židle s odnímatelným potahem.

K oválnému stolu se vejde více lidí než k obdélníkovému


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Oživte byt mozaikou

Oživte byt mozaikou

Přemýšlíte o tom, jaký obklad zvolit do koupelny či kuchyně? Mozaika pomůže při obkládání problematických míst a dokáže také zajímavě doplnit větší plochy.

Celý článek

Zoubkované poličky

Zoubkované poličky

Kuchyni i světnici zdobívaly hospodyně vlastnoručně zhotovovanými textilními výrobky. Hezkým doplňkem byly i „zoubky“ na policích.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.