Kam uložit pečivo?

Správně skladovat pečivo se vyplatí, protože vám tak vydrží déle měkké a chutné. kam ho ale nejlépe uložit tak, aby neztratilo na kvalitě?

Zatímco obyčejný konzumní chléb je nejlepší spotřebovat do druhého dne, kvalitní kváskový pecen nebo drobné pečivo můžete při správném skladování uchovávat dokonce tři až pět dní. Igelitovým sáčkům byste se ale měli raději vyhnout. Podle lékařů již po třech hodinách na něm začíná růst plíseň Candida albicans. Je to druh kvasinky, který někdy u lidí způsobuje houbové infekce.

 

Které druhy vydrží?

Jako první po nákupu spotřebujte světlé pšeničné pečivo a chléb. Chleba s vyšším množstvím žitné mouky vydrží čerstvý déle. Rohlíky, housky, kaiserky či ciabatty jsou nejchutnější prvních 6–8 hodin. Chleba, dalamánky a jiné pečivo s vyšším podílem žita je sice chutnější déle, ale nezakryté na vzduchu rychle vysychá a tvrdne.

Stylový chlebník z kvalitního nerezového materiálu doplní design kuchyně

 

Kde mu je nejlépe

Ideální ke skladování je tmavá chladnější spíž a v ní chleba zabalený do plátýnka. Pokud spíž nemáte, pořiďte si chlebník. Nejlepší je dřevěný, ale ani nad moderními chromovými nebo plastovými nemusíte lámat hůl. Jen si ohlídejte, že mají větrací otvory, aby se vám uvnitř nedržela vlhkost. V módě také konečně začínají být plátěné sáčky. Pečivu a chlebu je v nich stejně dobře, jako by byly zabalené v utěrce.

Chlebník s přihrádkou na příbory lze prakticky umístit přímo na stůl

 

Než donesené pečivo doma uložíte, přesvědčte se, že není teplé. Pokud jste ho koupili právě vytažené z pece, mělo by vychladnout. Co nejdříve po příchodu domů ho tedy vyndejte z tašky a sáčků a dopřejte mu, aby se u vás doma aklimatizovalo.

Pro uložení rohlíků či chleba jsou vhodné textilní sáčky (eMart)

 

Ať už míváte pečivo ve skříňce nebo chlebníku, je potřeba pravidelně vymetat drobečky a místo čistit. Dobrá je k tomu octová voda. Pokud používáte plátěné pytlíky, chce to mít jich víc, abyste je mohli často prát a střídat.

 

Schránka na pečivo je často také stylovým doplňkem interiéru (Bella Wood)

 

 

Ratanové chlebníky jsou prodyšné, takže se nemusíte obávat vzniku plísně (Proutěný domov)

 

 

Chlebovka z lakované oceli a bukového dřeva je kvalitním nadčasovým kouskem (DesignVille)

 

 

Nádoby na pečivo bychom měli jednou týdně otřít octovou vodou a nechat pořádně vyschnout. Proto je vhodnější zvolit snadno omyvatelný povrch. (IKEA)

 

 

Jednoduchý tvar této stylové dózy na pečivo usnadňuje její údržbu. (Bonami)

 

 

V proutěném košíčku lze skladovat pár kousků pečiva, využijeme jej ale i pro servírování. (La Home)

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Výzdoba s vůní jehličí

Výzdoba s vůní jehličí

I jediná smrková, borová či jedlová větvička disponuje onou nenahraditelnou ingrediencí, která přičaruje do našich příbytků kouzlo Vánoc. Zakomponování do sváteční výzdoby je tak sázkou na jistotu.

Celý článek

Jak využít volné stěny

Jak využít volné stěny

Přemýšlíte, jakou dekorací si zkrášlit stěny bytu kromě klasických obrázků. Na výběr máte z mnoha možností. Vybrali jsme pro vás několik tipů pro inspiraci.

Celý článek

Půvab podzimu

Půvab podzimu

Zkrášlete svůj domov hřejivými barvami podzimu. Vnesete tak do něj útulno i optimismus. Oranžová, žlutá i červená působí vesele a příjemně. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…