Kam uložit pečivo?

Správně skladovat pečivo se vyplatí, protože vám tak vydrží déle měkké a chutné. kam ho ale nejlépe uložit tak, aby neztratilo na kvalitě?

Zatímco obyčejný konzumní chléb je nejlepší spotřebovat do druhého dne, kvalitní kváskový pecen nebo drobné pečivo můžete při správném skladování uchovávat dokonce tři až pět dní. Igelitovým sáčkům byste se ale měli raději vyhnout. Podle lékařů již po třech hodinách na něm začíná růst plíseň Candida albicans. Je to druh kvasinky, který někdy u lidí způsobuje houbové infekce.

 

Které druhy vydrží?

Jako první po nákupu spotřebujte světlé pšeničné pečivo a chléb. Chleba s vyšším množstvím žitné mouky vydrží čerstvý déle. Rohlíky, housky, kaiserky či ciabatty jsou nejchutnější prvních 6–8 hodin. Chleba, dalamánky a jiné pečivo s vyšším podílem žita je sice chutnější déle, ale nezakryté na vzduchu rychle vysychá a tvrdne.

Stylový chlebník z kvalitního nerezového materiálu doplní design kuchyně

 

Kde mu je nejlépe

Ideální ke skladování je tmavá chladnější spíž a v ní chleba zabalený do plátýnka. Pokud spíž nemáte, pořiďte si chlebník. Nejlepší je dřevěný, ale ani nad moderními chromovými nebo plastovými nemusíte lámat hůl. Jen si ohlídejte, že mají větrací otvory, aby se vám uvnitř nedržela vlhkost. V módě také konečně začínají být plátěné sáčky. Pečivu a chlebu je v nich stejně dobře, jako by byly zabalené v utěrce.

Chlebník s přihrádkou na příbory lze prakticky umístit přímo na stůl

 

Než donesené pečivo doma uložíte, přesvědčte se, že není teplé. Pokud jste ho koupili právě vytažené z pece, mělo by vychladnout. Co nejdříve po příchodu domů ho tedy vyndejte z tašky a sáčků a dopřejte mu, aby se u vás doma aklimatizovalo.

Pro uložení rohlíků či chleba jsou vhodné textilní sáčky (eMart)

 

Ať už míváte pečivo ve skříňce nebo chlebníku, je potřeba pravidelně vymetat drobečky a místo čistit. Dobrá je k tomu octová voda. Pokud používáte plátěné pytlíky, chce to mít jich víc, abyste je mohli často prát a střídat.

 

Schránka na pečivo je často také stylovým doplňkem interiéru (Bella Wood)

 

 

Ratanové chlebníky jsou prodyšné, takže se nemusíte obávat vzniku plísně (Proutěný domov)

 

 

Chlebovka z lakované oceli a bukového dřeva je kvalitním nadčasovým kouskem (DesignVille)

 

 

Nádoby na pečivo bychom měli jednou týdně otřít octovou vodou a nechat pořádně vyschnout. Proto je vhodnější zvolit snadno omyvatelný povrch. (IKEA)

 

 

Jednoduchý tvar této stylové dózy na pečivo usnadňuje její údržbu. (Bonami)

 

 

V proutěném košíčku lze skladovat pár kousků pečiva, využijeme jej ale i pro servírování. (La Home)

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír
Chybí vám inspirace na to, jak zařídit ložnici? Co takhle vsadit na luxusní materiály a pozvednout s jejich pomocí vzhled této místnosti určené k odpočinku na vyšší úroveň? Luxusní ložnice obsahují kvalitní materiály a drží se moderních interiérových trendů. Podle čeho se řídit při zařizování ložnice v roce 2024 a co by v ní nemělo chybět? Celý článek

Zkrášlete si domov květinami

Zkrášlete si domov květinami

Máte rádi přírodu? Pozvěte ji k sobě domů, a vytvořte si domov plný svěžesti a živé krásy. Podívejte se, jak půvabné dekorace a zátiší si můžete z vykouzlit z pokojových květin.

Celý článek

Když vás umyvadlo umí překvapit

Když vás umyvadlo umí překvapit

Umyvadlo je nedílnou součástí každé koupelny a vedle běžných hygienických činností může zastávat ještě řadu (často) nečekaných funkcí. Obzvlášť pokud jsou v domácnosti děti nebo domácí mazlíčci. Umyvadlo může být také malým uměleckým skvostem. Záleží jen na vašich preferencích. Celý článek