Textil ve venkovském stylu

Při zařizování světnice na chalupě nebo kuchyně ve venkovském stylu přemýšlíme v první řadě o nábytku, ale konečný vzhled dá místnosti bytový textil.

Venkovský styl podpoří dobře zvolené záclonky, okenní závěsy, ubrusy, prostírky, polštářky a další textilie. Jen si musíme vybrat vhodné materiály.

 

Bavlna a len hrají prim

Syntetické materiály jsou sice praktické na údržbu, ale do venkovské chalupy se moc nehodí. Chybu ale neuděláme, když sáhneme po bavlněné nebo lněné tkanině. Tradičním lidovým textilem je kanafas, pevná tkanina z bavlny, někdy i s příměsí lnu. Kanafas může být jednobarevný, pruhovaný, kostkovaný a károvaný, dnes se vyrábí i s dekory drobných kvítků, lístečků a podobně. Látka může být dvoubarevná i vícebarevná. Tká se z barvených přízí, takže vzor je oboustranný.

Další vhodnou tkaninou je modrotisk, unikátní látka s modrobílým vzorem, který se vytváří ručně metodou negativního tisknutí dřevěnými šablonami a poté barvením v indigové modři. Velké popularity nabývá len, kterému se někdo vyhýbá pro jeho mačkavost, ale určitá ležérnost není v tomto případě na závadu. Vedle jednobarevného se objevuje i len se zajímavými jednoduchými i dekorativnějšími motivy.

 

Na závěsech, ubrusech i polštářích lze zkombinovat několik vzorů kanafasu ve stejné barevnosti a doladit lemy a kraječkami (na-chalupu.cz)

 

Venkovská romantika

Chcete-li zdůraznit romantický styl interiéru, můžete zvolit bavlnu s drobným květinovým i ovocným vzorem nebo dekory s motivy venkova či kuchyně. K tomuto stylu patří i bílé vyšívané ubrusy, prostírání a polštářky šité technikou patchwork či háčkované záclonky.

Aby mnoho barev a dekorů v místnosti nepůsobilo chaoticky, lze zvolit jednu či dvě barvy a jednobarevnou látku se dvěma až třemi spolu ladícími vzory, které se mohou střídat a různě kombinovat na okenních závěsech, ubrusu, prostírání, na sedácích, polštářcích, ale také na zástěře, chňapkách a dalších doplňcích.

Na závěsu a na polštáři se nemusíme bát ani rozměrnějšího vzoru se svěžím rostlinným motivem (Hana Kroa Studio)

 

almara-shop.cz, ceskykanafas.cz, decodoma.cz, hanakroa.com, modrotisk-danzinger.cz, na-chalupu.cz, textilzitka.cz

Oblíbený vzor puntíku doplněný jednobarevnou tkaninou se může objevit na polštáři i na polštáři do okna (decoDoma)

 

Povlak na sedák a prostírání se vzorem oliv jsou jako dělané do romantické kuchyně (Almara Shop)

 

Lněné prostírání v režné barevnosti se střízlivými vzory se hodí na rustikální i moderní stůl (Hana Kroa Studio)

 

Menší i větší látkové pytlíky využijeme v kuchyni na sušené bylinky, houby i křížaly (Textil Zítka)

 

Z klasického kostičkovaného a jednobarevného kanafasu se dá ušít celá výbava do kuchyně a jídelny včetně chňapek a zástěry (Textil Zítka)

 


Text: red; foto: archiv firem

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek